1920'lerin Başında Suçluların Suçlarını İtiraf Etmeleri İçin Kullanılan İskelet Mekanizması

1920'lerde, Oakland, California'dan mucit Shelby Helene Adelaide, tuhaf bir buluşun patentini aldı ve buna "Suçlu İtirafları Elde Eden ve Bunları Fotoğrafla Kaydeden Cihaz" adını verdi . Buluş sahibi, patent başvurusunda "Suç işlediğinden şüphelenilen kişilerden ilk başta alınan itirafların hemen hemen her zaman daha sonra geri çekildiği iyi bilinen bir gerçektir," diye açıklıyor. Shelby Helene Adelaide, sorunu çözebilecek bir icat bulma misyonuna sahipti. Ve öyle de yaptı.

1920'lerin Başında Suçluların Suçlarını İtiraf Etmeleri İçin Kullanılan İskelet Mekanizması

Bir suçlu, sıradan bir dedektif yerine, kırmızı gözlü bir iskelet tarafından sorgulanırsa?

Kulağa nasıl geliyor? Görünüşe göre, mucit Shelby Helene Adelaide oldukça mantıklı buldu. Hatta bu fikrin patentini bile aldı.

"Mevcut buluş, suçlulardan veya suç işlediğinden şüphelenilen kişilerin itiraf ettirilmesi ve bu itirafların ses kayıtları, şüphelilerin resimleriyle bağlantılı olarak, her ifadesinin fotoğraflarla kaydedilmesi için bulunan yeni ve kullanışlı bir cihazla ilgilidir. Bu kayıtlar, daha sonra onlara karşı kanıt olarak yeniden üretilmek üzere korunacak'' diyor, mucit.

Buluş şu şekilde çalışır: ilk olarak şüpheli, küçük ve karanlık bir odada izole edilir. Sorgu yapan kişi yakındaki bir odada oturur ve sorularını bir megafon aracılığıyla sorar. Ancak burada bir ilginçlik var; şüpheli soru soranı göremez. Bunun yerine, "iskelet şeklinde bir figür" ile karşı karşıya kalır.

İskeletin Gözleri "Kırmızı Işık"tan Oluşmaktadır

Ayrıca megafon, "operatörün sesi iskeletin ağzından geliyormuş gibi görünecek şekilde" konumlandırılmıştır.

Neden bir iskelet diye sorabilirsiniz? Cevap şudur: "Buluşumun birincil amacı, özneyi doğaüstü bir karaktere sahip olmalarıyla etkilemek ve birlikte çalışan soruşturmacının işini kolaylaştırmak için hesaplanan yanıltıcı etkilerin arttırılmasıdır "

Görünüşe göre, tek başına konuşan bir iskeletle karşılaşmanın sizi en karanlık sırlarınızı ifşa etmeye ikna etmesi bekleniyor.

Bu Cihaz Hem Görüntü Hem De Ses Kaydeder

Cihaz, şüphelinin "sürekli hareket eden bir filmin orta bölümündeyken fotoğrafını çekiyor ve hem incelemeyi yapan kişinin sorduğu soruları hem de yanıtlarını aynı anda ve benzer şekilde filmin her iki kenarına da kaydediyor "

Bu sayede, şüpheli sonradan mahkemedeki ifadesini değiştirmeye çalışırsa, "her ifade ve duygusunu gösteren" resimler ve sesler delil olarak gösterilebiliyor.

Bugüne Kadar İyi Ya Da Kötü, Hiç Kimse Bu İskelet Temelli Sorgulayıcıyı Kullanmamış Gibi Görünüyor 

Resimler : Google Patent

Bu Buluş Hakkında Atılmış Tweetler

-Yalnızca, kötü iskeleti görmek için suç işlerdim.

- Küçük, suçlu çocuklar için mi ?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3