2021 Yılı Girişimcilik Önerileri

Değişen Dünya da biz değişiyor muyuz? Öncelikle hepinize merhaba. Bu başlangıç yazımla beraber imkan buldukça artık bu köşede sık sık kendi girişimcilik tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşacağım şeyler aslında yazılmaya değer başarı hikayelerinden çok başarısız tecrübelerden oluşmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi herhangi bir alanda milyonlarca kişinin düşündüğü,planladığı,istediği herhangi bir girişimi 1 kişi başarılı yapar ve o kişi girişimciliğin aslında ne kadar kazançlı bir hareket olduğunu dünya ya gösterir.

2021 Yılı Girişimcilik Önerileri

2021 GİRİŞİMCİLİK ÖNERİLERİM

Öncelikle hepinize merhaba. Bu başlangıç yazımla beraber imkan buldukça artık bu köşede sık sık kendi girişimcilik tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşacağım şeyler aslında yazılmaya değer başarı hikayelerinden çok başarısız tecrübelerden oluşmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi herhangi bir alanda milyonlarca kişinin düşündüğü,planladığı,istediği herhangi bir girişimi 1 kişi başarılı yapar ve o kişi girişimciliğin aslında ne kadar kazançlı bir hareket olduğunu dünya ya gösterir. Bu noktada işte ben 999.999 kişiden biri olarak yaşadıklarımı anlatmakta fayda görüyorum.Sonuçta halen başarılı olmadık diye yazmaya hakkımız yok ya.Bu bile bir girişim olarak düşünülebilir.

Şimdi girişimcilik nedir vs gibi klişe tanımlamalar yapmayacağım ancak kendi tanımımla "bakılan her yerde görmeye değer birşeyler vardır" diyebilirim ve ilk yazım bunun üzerine olsun istiyorum.

Bu başlı başına hayatınızda sonradan eklenen birşey değildir. Bütün hayatınız da geçmiş tecrübelerinizle kendinizde bulduğunuzdur. Basit bir örnekle mesela arkadaşınızla buluşmak için sözleştiğiniz de ve arkadaşınız bu buluşmaya geç geldiğinde onu beklerken geçirdiğiniz zamanı iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi ona içinizden ağız dolusu küfrederek ikincisi ise bu kısa zaman dilimini değerli kılarak. Değerli kılmaktan kastım illaki birşeyler okumak araştırmak yada iç dünyanıza yolculuk olmayacaktır basit bir şekilde etrafınıza bakmak ve etrafınızı görmek olmalıdır. İnsanlara kıyafetlerine sokağa arabaya mekanlara harekete baktığınızda aslında bir başlangıç için doğru kapıya yönelmiş oluyorsunuz. En kötü ihtimalle yanınızda duran herhangi biri ile 1-2 kelime sohbet edecek kadar bakabilirsiniz tabi bunu yapmanıza engel olacak bir ego ya sahip olmadığınızı farzediyorum.

Şimdi "baktık ne oldu"diyenler oldu. Baktığınızda görmeye başlamanız sizin elinizde. Kafanızı şu telefondan kaldırın ve bakın. Telefonda baktığınız şeyin aslında etrafa bakmaktan korktuğunuz için saklanmak amaçlı saçma sapan şeylerle uğraşan biri olarak sizi gösterdiğini hiç düşündünüz mü peki.

Denemesi kolay tıpkı kafasını kuma sokan devekuşu gibi insanlar kalabalıklarda kimse ile göz göze gelmemek için ,bakmamak ve görmemek için sadece ekranlara bakıyor. Etrafını duymamak için kulaklık takıyor. Belki müzik dinlemek sizi motive edip rahatlatıyor olabilir ama dinlemek de size sonsuz tecrübeler kazandıracaktır.

Dediğim gibi bakmaya ve duymaya başladığınızda birbaşlangıç yapmış olacaksınız.

1995 yılında Ankara Kızılay da gezerken uzaktan mis gibi bir koku geldi. Aç değildim aslında ama o koku o kadar cezbediciydi ki dikkatimi çekti.

Pizza kokuyordu ve ben pizza yemek istedim. Dükkana yaklaştığımda kapıda bulaşıkçı arandığı yazıyordu. İçeri girip ilan için geldiğimi söyledim. Zaten hem yaşım küçüktü onlar için sorun teşgil etmedim ve hemen işe başladım. Akşama kadar müşteriden dönen yanlış sipariş verilen birsürü pizza yedim. İşimi de yaptım tabi bu arada. Akşam olduğunda dükka sahibi bana ertesi gün için gelmem gereken saati söylediğinde gelmeyeceğimi söyledim ve çıktım.

Bunu neden anlattım çünkü bu benim ilk iş tecrübem di.Bir amacı olan planlı yaptığım ve sonucunda başarılı sonuçlanan bir modeldi.Çöpe gidecek olan pizzaları yedim ,karşılığında bulaşıkları yıkadım herkes kazandı. İş modeli oluştururken veya bir projeye girişileceğinde fayda analizi doğru yapılırsa ve kişi o zamanki gerek mental gerekse de iktisadi koşullarını çarpıtmadan değerlendirebilirse iş modelinin ayata geçmesine engel pek bir durum olmaz. Ancak yukardaki iş modelini her zaman yapabildin mi derseniz hayır yapamadım. Çoğunluğu benim işe duygusal yaklaşıp rakamları görmezden gelmemden kaynaklansa da denemeye hep devam ettim ve edeceğim. Benim iş modelim ve girşimim belki de denemektir kimbilir.

Devam edeceğiz 1995 den bu güne neler oldu neler.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2