2500 Yıldır Mühürlü Olan Antik Mısır Lahitleri İlk Kez Açıldı

Arkeologlar tarafından yeni keşfedilen Antik Mısır Lahitleri, insanlık tarihi için büyük bir buluş. Peki bu 2500 yıllık mumyalar kimlere ait?

2500 Yıldır Mühürlü Olan Antik Mısır Lahitleri İlk Kez Açıldı

Mısır’ın Unesco tarafından Dünya Miras’ı listesine de giren Sakkara Mezar Alanında 59 adet yeni mumya keşfedildi. 2500 yıllık mumyalar dönemin mühürleme tekniği ile hiç bozulmadan günümüze ulaşmış durumda.

3 hafta önce bölgede araştırma yapan arkeologlar, 13 adet tabut bulmuşlardı. Araştırmalarını genişletilmesiyle yerin 12 metre kadar altına inen arkeologlar, keşfedilen tabut sayısını 59'a çıkardılar. Cumartesi günü, ise mumyaların birinin içi açıldı.

Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, "Bu keşiften çok memnunuz" diyerek arkeologların araştırma sonuçlarını detaylandıracağını belirtti. Yaklaşık üç hafta önce ilk 13 lahitin açılmasından bu yana, 12 metre derinliğindeki mezar kazılarında daha fazlası keşfedildiğini aktardı.

Turizm ve Eserler Bakanı Khaled al-Anani bölgedeki 4700 yıllık Djoser piramidinin yakınında, bilinmeyen sayıda ek tabutun gömülü olabileceğini düşündüklerini ve arkeologlar için araştırma sürecinin devam ettiğini şu şekilde aktardı:"Yani bugün keşfin sonu değil, ben bunu büyük keşfin başlangıcı olarak görüyorum"

Mumyalar Rahiplere ve Kıdemli Devlet Adamlarına Ait Olabilir

Bakan, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce mühürlenen tabutların, MÖ altıncı veya yedinci yüzyıla ait eski Mısır'ın son dönemine ait olduğunu da sözlerine ekledi. Saqqara'daki kazılarda lahitlerin yanı sıra mumyalanmış yılanlar, kuşlar, bok böcekleri ve diğer hayvanlar da ortaya çıkarıldı.

Bakan Anani'ye göre bulunan bu lahitler muhtemelen rahiplere, kıdemli devlet adamlarına ve 26. hanedanın eski Mısır toplumunun önde gelen figürlerine ait olabilir. Ayrıca tüm tabutların yakında Giza platosundaki açılacak Büyük Mısır Müzesi'ne götürüleceğini de sözlerine ekledi.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

ANADOLU'DA MİTOLOJİ MİRASI: AMAZON

Samsun ve İzmir- Bornova'da heykeli bulunan tek göğüslü kadınlar amazonlar aslında kimlerdir. Sizler için derledik.


Mayaların Kurban Vermeli Top Oyunu: Pok-A-Tok

Mezoamerikanın en eski sporu ve Mayaların top oyunu Pok-A-Tok’u hiç duymuş muydunuz? Bu sıra dışı oyunun kurallarını okurken çok şaşıracaksınız!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2