30 Milyon Avroya Satılan Tablonun Sırrı Ne?

Cimon ve Pero tablosu Peter Paul Rubens’in 1635’te yaptığı meşhur bir eserdir. İlk bakışta pek bir anlamı olmayan bu eserin anlamını okuyunca çok şaşıracaksınız.

30 Milyon Avroya Satılan Tablonun Sırrı Ne?

Fransa 'da Louis XIV döneminde cezalar çok ağırdı.  Çoğu ceza ölüm ile sonuçlanmaktaydı. Kendi halinde kumaş tüccarı olan Cimon’da bir parça ekmek çaldığı için ölüme çarptırılmıştı. O dönemde en çok uygulanan cezalardan biri açlık cezasıydı. Mahkumlar yemek verilmiyordu, zindanda açlıktan ölmeleri bekleniyordu. Cimon’un hamile kızı Pero ise babasını her gün ziyarete gidiyordu. Günden güne babasının zayıfladığını gören Pero kahralıyordu.  Zindana girmeden önce kadın sıkı sıkıya kontrolden geçiyor, yanında yemek olup olmadığı kontrol ediliyordu. Doğum yapan Pero bebeğini de alıp babasının ziyaretine gider. Babası ile konuşurken bir yandan da bebeği ağlamaya başlar.

Bebeğini susturmak için gardiyanlardan izin isteyip göğsünü açar ve bebeği emzirmeye başlar. İşte o an babasını yaşatacak olan fikri bulur. O günden sonra Pero hergün düzenli olarak babasının yanına giderek çocuğunun sütünü babası ile paylaşır. Aradan epey zaman geçmesine rağmen Cimon’da hiçbir kilo kaybı olmamıştır. Bu durum zindandakilerin dikkatini çeker ve durumu krala bildirirler. Kral bu durumdan korkar ve hücrenin gizlice izlenmesi emrini veriri. Gardiyanlar gördükleri karşısında şok geçirirler.  Kızı açlığa mahkum edilen babasını her gün emzirerek açlıktan ölmesine mani olur.  Bu şefkat ve fedakarlıktan çok etkilenen kral Cimon’u serbest bırakır. Bu tablo bize bir kadının, annenin ne kadar şefkatli olabileceğini gösteriyor.

Ünlü ressamın diğer bir ünlü resmi ise "Bakire Meryem'in Göğe Yükselişi" tablosudur. Minik melekler 12 kadını geride bırakarak Meryem'i göğe doğru çıkarıyorlar. Arkada bıraktıkları 12 kadından ikisinin Meryem'in kardeşleri oldukları düşünülüyor. Kardeşler ellerindeki boş kefene bakarken Meryem ilahi ışığa doğru yükseliyor.  

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Yapay Zeka İle Yeniden Canlandırılan Çizgi Film Karakterleri, Portreler Ve Tarihi Kişiler

Yapay zekanın, teknolojiye erişimin kolay hale gelmesiyle popülerliği arttı. Dünyanın her yerinden sanatçılar, çeşitli düzenlemeleri oluşturmak için yeteneklerini yapay zekayı ile birleştiriyor. Çoğu uygulama bile sizi daha yaşl�...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1