4 Adımda Hızlı Okuma Teknikleri

Okumalarınızı daha verimli hale getirmek ister misiniz? 4 adımda, hem odaklanma sorununuzu yenip hem de okumanızı hızlandırabilirsiniz. Okuma alışkanlığınızı değiştirmeye hazır olun!

4 Adımda Hızlı Okuma Teknikleri

1. Kafanın içinde dönen bütün sesleri durdurun!

Hiç bütün sınav boyunca arkadaşınızın söylediği veya gelirken radyoda duyduğunuz şarkıyı bütün sınav boyunca mırıldandığınız oldu mu? İşte en büyük kabusunuz başladı demek. Maalesef beynimiz iki işe birden yoğunlaşamadığı için yazıya odaklanıp anlamaya çalışırken %40 daha fazla zaman kaybediyoruz. Bu olay zaman kaybı ile birlikte hata kaybına da yol açıyor. Bundan nasıl kurtulabiliriz dediğinizi duyar gibiyiz. Konu ile ilgili bazı önerileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Okumalarınızı sessiz ortamda yapın

Çoğumuz okuduğumuz şeylere odaklanmak için dinlendirici müzikler dinlemeyi tercih ediyoruz. Ama maalesef her ortamda aynı şartları sağlayamayız. Buda bir süre sonra beynin yorulmasına neden oluyor. Okuma ve odaklanma için daha sessiz ortamlar seçin.

  • Nefes egzersizleri yapın

Odaklanmak nefesten başlar! Okumaya yapmadan önce 3 dakikanızı ayırarak nefes egzersizleri yapın. Bu egzersiz hem odaklanmayı kolaylaştıracak hem de zihninizi açacaktır. Uzun nefesler alıp vererek 50'den geriye sayabilirsiniz. Bunu yaparken sadece nefes alış verişinizi düşünün.

2. Bütün sayfayı kalem ile çizmeyin

Öğrencilik yıllarımızdan kalma en yanlış alışkanlıklardan biri de kelimelerin altını çizerek okuma alışkanlığıdır. Bu hem zaman kaybı yaşatır hem de kilit kelimeleri kaçırmamıza sebep olur. Özellikle 1 dakikanın bile önemli olduğu sınavlarda zamanla yarışırız. Zaman kaybını önlemek için bütün paragrafın altını değil sizin için önemli olan, paragraftaki ana fikirin altını çizmeniz daha iyi olacaktır. Böylece paragraf ile ilgili her soruda geriye dönüp bakmanız gerekmeyecektir.

3. Önemli kelimeleri yakalamaya çalışın

Televizyon programlarınada 2 saniyede bütün kitap sayfalarını çevirip kitapta ne yazdığını anlatan çocukları görmüşsünüzdür. Bunu nasıl yaptığını hiç düşündünüz mü? Bu tekniğe geniş bakış aralığı denmektedir. Özellikle sınavlarda her kelimeye değil belirli kelime öbeklerine odaklanmamız gerekir. Bu teknik hızlı okumanın temelini oluşturu. Yazı hızlıca gözden geçirilerek anahtar kelimeler belirlenir ve konu bunun üzerinden yorumlanır. Kelime altlarını çizmek burada işinize yarayabilir. Bütün paragrafı çizerek değil konuyu betimleyecek kelime öbeklerini çizerek kendinize özet oluşturabilirsiniz. Hızlı okumak istiyorsanız paragrafın bütününe bakıp gözümüze takılan kelimeleri okumak zaman kazandıracaktır. Bunun için de çok fazla pratik yapıp, göz aşinalığı kazanmanız gerekir. Böylece paragrafı okuduğunuzda önemsiz kelimeleri 2. Plana atıp, ana kelimelere odaklanabilirsiniz. Daha sonra geriye döndüğünüzde ise bütün paragrafı tekrar okumak yerine belirlediğiniz kelimelerden yola çıkarak fikir yürütebilirsiniz

4. Kendinizle yarışın

Pratik yapmak kadar hedef koymak da önemlidir. Kendinize hedefler koyup sonuçlarını yazın. Zamanla hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizi gördükçe daha çok motive olacaksınız. Buradaki en önemli unsur ilk etapta ulaşabileceğiniz ve adım adım ilerleyebileceğiniz hedefler koymaktır. Hedefleriniz motivasyonunuzu düşürmek yerine yükseltmelidir. Hızlı okuma yarışmalarına katılan yarışmacılar dakikada yaklaşık 1000 kelime okumaktadır. Fakat yarışma sonunda bu kişilerin çoğu okudukları yazılar ile ilgili ayrıntılı bilgi veremez. Yani sadece hızlı okumaya değil anlamaya da önem vermek gerekir.  

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Big Brother'ın Yazarı George Orwell ve Başyapıtları

Son yıllarda Türk edebiyatının önemli yazarlarından Sabahattin Ali kitaplarının basıldığı yayınevlerinin çeşitlenmesiyle farkına vardığımız telif hakkı mevzusu geçtiğimiz günlerde George Orwell ile birlikte tekrardan cereyan etti . Biz de bu kervana katılan Orwell'ın eserlerine bir göz atalım dedik.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0