90'lar Pop Müziği'nin Mucizesi Uzay Heparı

Sık sık duyduğumuz “Doksanlar döneminin kaliteli müzikleri yapılamıyor” serzenişinin arkasında Aysel Gürel ve Onno Tunç gibi birkaç isim mi vardı? Nasıl olur da bir döneme damgasını vuran müzik türünün arkasında yalnızca bir kaç sanatçı olabilirdi? Tabi ki yalnızca bu isimler olamazdı. Söz konusu isimlerin ölümüyle birlikte sektörün bittiği iddiasında değiliz elbette. Türk müzik tarihinin en üretken yıllarından olan 90'ların filizlenmesi tamamen bu figürlerin çabasıyla olmasa bile tohumlarının bu yetenekler tarafından atıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fenomen haline gelen 90’lar pop müziğinin arkasındaki vakitsiz giden kahraman Uzay Heparı'yı anlatacağız. 

90'lar Pop Müziği'nin Mucizesi Uzay Heparı

24 Temmuz 1969'da dünyaya gelen Uzay Heparı  Saint Benoît Lisesi'nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümüne girer. Konserlerin sıkı takipçisidir, özellikle MFÖ konserlerinin. Pop müziğe ilgisi böyle başlar.

İlk olarak Zuhal Olcay'ın “Küçük Bir Öykü” albümünde piyano çalar yıl 1988 dir. 20 yaşındadır henüz yılları klasik piyanoda  geçer fakat Uzayın aklı hep pop müziktedir. 1990  Eurovision şarkı yarışması'nda Türkiye elemelerinde orkestrada klavye çalan Heparı, yaratılan besteleri çalmanın yanında kendi bestelerini de yaratmanın peşindedir. Bu kararı Uzay Heparı’yı İstanbul Gelişim Orkestrası'nın beyinlerinden olan Garo Mafyan ile  sıkı bir çalışmaya yönlendirir. ilk besteler gelir başka bir ustayla Mehmet Teoman ile birlikte. 1991 yılı Aşkın Nur Yengi'nin “Hesap ver” albümünde iki şarkının bestesini yapmıştı artık. Uzay Heparı'nın  pop müziğe merhaba dediği “Serserim” benim işte o günlerin ürünüdür. Sezen Aksu'nun 1993’de çıkardığı  "Deli Kızın Türküsü" albümünde çalışır. Pek çok Sezen Aksu konserinde sahnede klavyede Uzay Heparı vardır. Aynı yıl bomba gibi bir albüm düşer  piyasaya Levent Yüksel’in “Med Cezir” albümü Türk müziğinin efsane albümlerinden Med Cezir’in düzenlemeleri Heparı'ya aittir. Tıpkı Sertap Erener'in unutulmayan albümü "Lal" de olduğu gibi.

Kısacık hayatında o kadar çok başarıya imza attı ki; bugün hala dinlediğiniz birçok şarkı da onun imzasını rastlarız.1991'de Akrep Nalan'ın "Dağ Çiçeği" albümünde piyano çaldı. Aynı yıl  Erol Evgin'nin  "Erol Evginle Yeniden" albümünde iki Sezen Aksu şarkısının aranjmanını yaptı. 1992'de Sertap Erener'in ilk albümü  “Sakin ol” daki çoğu şarkının düzenlemesini o yaptı. Albümdeki  üç şarkıyı Sezen Aksu ile beraber yazdı. 1994 yılında vizyona giren Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Gece, Melek ve Bizim çocuklar" filminin başrolünde oynadı. 94 yılında Nuket Duru'nun  kendi adını taşıyan albümünde düzenlemeler yaptı. Aynı yıl Demet Sağıroğlu'nun ilk albümü "Kınalı bebek"i düzenledi.

O yıllarda, ölümünden kısa bir süre önce bir röportajında şu sözleri söyleyecektir:

“Genel bir sorumsuzluğum var hayata karşı, tek sorumluluğum piyano, müzik. Ne yapacağımı bilmemek özgürlüğü yaşatıyor bana. Yaşlılığı çok düşünüyorum ben ,"yaşlandığım zaman bu heyecanları yine taşıyacak mıyım içimde?" diyorum. Atilla İlhan'ın bir lafı vardır ya "Aslında idam mahkumlarıdır yaşlılar" diye bu yüzden her şeyi yaşamak istiyorum."

Hayata karşı çok büyük enerjisi olduğunu söyler Heparı. Yakın çevresinin hafızalarında da yer etmiştir bu enerji. Sanatıyla besteleriyle olduğu kadar aşklarıyla da konuşuldu müzisyen ve besteci Heparı. 1992 yılında Sezen Aksu ile sevgiliydi. Aynı yıl Sezen Aksu'nun vokalistliğini yapan Yıldız Tilbe Uzay Heparı ile birlikte olmuş ve bunu itiraf etmişti. Basın bu olayın üstünde çok durmasa da bu olay iki  Star'ın Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe'nin 25 yıl küs kalmasının nedeni olacaktı.  93 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi.

Uzay Heparı eşi 2 aylık hamileyken 20 Mayıs 1994 tarihinde Etiler Koç Köprüsü'nde geçirdiği motosiklet kazasında  Demet Akbağ'ın aracına çarpmıştı. 11 günlük yoğun bakımın ardından hayatını kaybetti.  25 yıllık hayatına çok şey sığdırmıştı onlarca Beste, dostluklar ve mutluluk.  Çok değil birkaç ay önce şu sözleri yankılanmıştı  röportajında:

"Bazılarının yolculukları diğerlerinden hızlı olur." 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1