Acı Dolu Bir Hayat: Prenses Diana Kimdir?

Leydi Diana denildiğinde şüphesiz akla tek şey gelir; iyi kalpli, yardımsever prenses… O bütün dünyayı kendine hayran bırakan, merak uyandıran bir kadındı. Bakalım Lady Diana kimmiş?

Acı Dolu Bir Hayat: Prenses Diana Kimdir?

Aristokrat bir ailenin kızı olarak 1 Temmuz 1961 de doğan Diana içine kapanık ve sessiz oluşuyla dikkat çekiyordu. Henüz 13 yaşındayken rehabilitasyon merkezinden gönüllü olarak çalışıyordu. Bu çalışma ileride yapacağı iyiliklerin sadece başlangıcıydı. Eğitim için İsviçre’ye gönderilen Diana orada yalnızlık çektiği için 20li yaşlarında ülkesine geri döndü.

Diana için yeni bir hayat başlıyordu...

Diana’nın babası mesleğinden dolayı Prens Charles’ı yakından tanıyordu. Sık sık birbirlerini ziyaret edip, sohbet ediyorlardı. Artık 30 yaşına gelen Charles ‘ın evlenme vakti gelmişti. Ziyareti sırasında İsviçre’den yeni dönen Diana’yı görüp kendisine uygun bulan prens evlenmek isteğini ailesine ve Diana’ya açtı. Kraliyet ailesi tarafından bu konu destekleniyor, Diana aileye uygun bulunuyordu.  Çift kısa sürede ilişkileriyle magazinin gözdesi olmuştu. Diana bu durumdan rahatsız olsa da televizyon karşısına çıkmaya, poz vermeye zorlanıyordu. Bu duruma alışık olmayan Diana sakinleştiricilerle ve ilaçlarla ayakta duruyordu. Bütün bu stres ve sinir krizleri yaşadığı hayatın yanı sıra bir hastalığın da habercisiydi… Her şeye rağmen çift 29 Temmuz 1981 de bütün dünyada naklen yayınlanan ihtişamlı bir düğünle evlendiler. O artık Kraliyet ailesinin, geleceğin kraliçesi Prenses Diana’ydı.

Hastalıklarla boğuşuyordu...

Diana eşinin onu sevmesini beklerken sadece gerektiği için olan bu evlilikte prens ondan uzak duruyordu. Prensesi sarsan bulimia hastalığı bu dönemde ortaya çıktı. Bu stres kökenli hastalık yeme bozukluğu ve yediklerini kusarak çıkarma isteği yaratıyordu. Üstelik prenses artık 3 aylık hamileydi. 21 Haziran 1982 de güzel prens oğlu William’ı dünyaya getirdi. Zaten sağlıksız olan prenses birde depresyonla savaşıyordu. Magazinden kaçan prenses halka karışmaya çalışıyor, kampanyalara katılıyordu. Prensesin bu davranışları kraliyet ailesinde alt kültür olmakla suçlanıyordu. 2. Çocuğu Harry’ in dünyaya gelmesi bütün basınca heyecanla beklerken prens eşinin yanında olmak yerine prens Charles polo oynamaya gitmişti.

Her şeye çocukları için katlanıyordu... 

Leydi Diana denildiğinde şüphesiz akla tek şey gelir; iyi kalpli, yardımsever prenses… O bütün dünyayı kendine hayran bırakan, merak uyandıran bir kadındı. Bakalım Lady Diana kimmiş?H

Diana daha sonrasında verdiği röportajlarında o günden sonra evliliğinin öldüğünü anlatmıştır. Bu ilgisizliğinin bir nedeni vardı. Geç de olsa Diana nedenini anlamıştı… Prens Charles gerçek aşkı Camilla’da bulmuştu. Charles’ ın Camilla ile olan birlikteliği kraliyet ailesi tarafından uygun bulunmadığı için evlenememişlerdi.  Fakat yıllardır Charles hala Camilla ile görüşüyor hatta ona köşkler, hediyeler alıyordu. Bunu öğrenen Diana için her şey daha kötü gidiyordu. Bütün bu olanlara çocukları için katlanan Diana hayatının böyle gitmeyeceğini biliyordu. Tekrardan ayağa kalkıp özgüvenini kazanmaya karar verdi. Kendine yaşam koçu tutup hayatına yön vermeye çalışıyordu. Cüzamlı hastalarla ilgilenip insanlara yardım etmeye çalışıyordu.

Verdiği karar hayatını değiştirdi...

 Kalabalıklar içindeki bu yalnız kadın bütün yaşadıklarını evliliğini, aldatılmasını, kraliyet yaşantısını bir gazeteci ile yaptığı söyleşide paylaştı. Bu görüşmenin kitaplaştırılmasına izin vermesi bir sonun başlangıcı olmuştu. “Diana’nın Gerçek Öyküsü” adlı kitap kraliyet etkisinde şok etkisi yaratmıştı. Baskılara dayanamayan Diana verdiği röportajı yalanlayan bir basın açıklaması yapmıştı. Fakat iş işten geçmişti… Ses kayıtlarının, gazete manşetlerinin ardı arkası kesilmiyordu.  Parlamento basına prens ve prensesin ayrıldığı açıklandı. Fakat magazin işin peşini bırakmıyordu. Her yerde Prens Charles ve Diana’yı takip ediyor, peşini bırakmıyorlardı. Prens Charles baskılara dayanamadı ve beklenenin aksine katıldığı bir yayında Camilla olan ilişkisini itiraf etti. Çift 1992 yılında bağlarını koparsa da resmi olarak 1995 yılında ayrılmışlardır.

Suikaste mi kurban gitti?

Diana artık kraliyet ailesinden tamamen ayrılmış yeni bir hayata başlamış ve bütün hayatını sivil toplum kuruluşlarında geçiriyordu. Olaylı olan hayatıyla gündemden düşmeyen Diana biten evliliğinin ardından Dodi ile bir ilişkiye başlamıştı. 31 Ağustos 1997’ de ise Paris’de geçirdiği trafik kazasında hayata gözlerini yumdu. 36 yaşındaki güzel leydi kimilerine göre ölmüş, kimilerine göre ise öldürülmüştü… Yolda magazin ekiplerden kaçarken girdikleri tünelde kaza yapmışlardı. Suikast ihtimali hiçbir zaman kanıtlanamamıştır. Diana’nın bu beklenmedik ölümü ülkede ulusal yasa dönüştü. Sarayın önü çiçeklere boğuldu...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
4
wow
0