Albert Einstein’ın Beyni Nasıl Çalındı?

Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümden sonraki trajik hikayesi...

Albert Einstein’ın Beyni Nasıl Çalındı?

Einstein, 17 Nisan 1955 tarihinde atardamar yırtılması sonucu hastaneye kaldırıldı. Doktorların ameliyat tekliflerini ısrarla reddeden Einstein, “Hayatı uzatmak anlamsız. Gitme zamanım geldiğinde bunu zarifçe yapmak istiyorum” diyerek 18 Nisan gecesi 76 yaşında hayatını yitirmiştir. Ölmeden önce bedenine dokunulmasını istemeyen Einstein, öldükten sonra bedeninin direk yakılmasını vasiyet etti.

O gece nöbette olan doktor Stoltz Harvet, hastaneden habersiz Einstein’in ölüm nedenini belirtmek için otopsiye aldı. Bedenin yakılacağını bilen Hervet, fark edilmeyeceğini düşünerek beynini ve gözlerini cam kavanozlara koyarak incelemek için yanına aldı. Evinin alt katını laboratuvara dönüştüren Harvet, beyin üzerinde çeşitli deney ve incelemeler yapmıştır. Beyni parçalara ayırarak bir kısmını da inceleme için başka profesörlere gönderdi. Bu durumu farkeden yetkililer ve Einstein’in ailesi ne kadar iade edilmesi için baskı kursalar da Harvey bunu kabul etmeyerek işinden kovuldu. Daha sonraki süreçte Harvey, Einstein’in ailesini bilimsel çalışmalar için ikna ederek beynin kendisinde kalmasını kabul ettirdi.

Yapılan çalışmalar sonucu Einstein’in beyninde normale istinaden daha fazla beyin nöronlarını besleyen glial hücresi bulunduğu farkedildi. Bu konu hakkında bilim insanlarının farklı fikirleri bulunmakta.

Harvey, ölümünden 3 yıl önce beyni ait olduğu yere Princeton Hastanesine iade etmiştir.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Psikolojinin Babası Sigmund Freud’un Hayatıyla İlgili 10 Gerçek

Psikolojinin babası olarak bilinen Sigmund Freud, psikoloji tarihindeki en ünlü düşünürlerden biridir. Fikir ve teorilerinin çoğu modern psikologlar tarafından geniş çapta kabul görmese de, psikolojinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. İşte hayatıyla ilgili 10 ilginç gerçek;

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
6
dislike
1
love
1
funny
1
angry
4
sad
4
wow
2