Albert Einstein'ın Garip Alışkanlıkları

Hayatımızı değiştiren bilim insanlarının garip alışkanlıklarını bir yerlerde okumuşuzdur. Bu alışkanlıkları okurken insanın aklında ister istemez şu soru beliriyor; "Zeka doğuştan mı gelir yoksa çevrenin de etkisi var mıdır?". Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sanılanın aksine tek etkenin genetik olmadığı bulunmuştur. Zekanın çevre kaynaklı olduğu düşünülüyor. Yani yaşadığımız çevre, alışkanlıklarımızı zekamızı, düşünme biçimimizi büyük ölçüde etkiliyor. Dünyanın en zeki insanlarının ortak özellikleri ilginç yaşam biçimleri ve davranışlarıdır. Bunun en büyük örneği ise Alman fizikçi Albert Einstein'dır. Hiç Einstein'in yaşam biçimini, alışkanlıklarını merak etmiş miydiniz? Gelin hep birlikte bakalım.

Albert Einstein'ın Garip Alışkanlıkları

1. Diğer bilim insanlarının aksine 2 -3 saatlik uykular yerine günde 10 saat uyurdu 

Dünyanın en başarılı insanlarının uyku düzeni incelendiğinde genelde kısa aralıklarla az uyuduğu gözlemlenmiştir. Örneğin; Tesla, 25 yaşına kadar sadece günde 2 saat; Leonardo Da Vinci ise 4 saatte bir 20 dakikalık kısa uykularla uyku düzenlerini oluşturmuştur. Einstein ise birçok dahinin aksine günde 10 saatini uyuyarak geçirimiştir. Uzun uykular yerine çok kısa  hypnagogia uykularına dalardı. Uyku sürelerini ise yaptığı bir düzenekle kontrol ediyordu. Uyumadan önce eline bir kaşık alıp koltuğun aşağısına ise el hızasına gelecek şekilde tabak yerleştiriyordu. Derin uykuya dalacağı zaman elindeki kaşık düşerek ses çıkarıyordu. Böylese Einstein derin uykuya dalmadan uyanmış oluyordu. Sorun çözümlerinde uykunun gücüne inanıyordu. Aynı yöntemi Salvador Dali'nin de kullandığı bilinmektedir.

2. En çok tükettiği yemeğin makarna olduğu düşünülüyor

Zekayı etkileyen en büyük etkenlerden biri de sağlıklı beslenmedir. Protein, vitamin,minarel... Einstein'in et, protein ağırlıklı sağlıklı bir şekilde beslendiğini düşünebilirsiniz. Fakat düşünülenin aksine Einstein'ın genelde spagetti yediği bilinmektedir. Max Kariel'e yazdığı bir mektubunda “Eti her zaman suçlu bir vicdanla tükettim.” cümlesi dikkat çekiyor. Einstein'ın vejeteryan olduğu bilinmektedir.

3. Sürekli spor yapardı

Atatürk boşuna "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" dememiş. Sporun kavrama ve algılama yeteneğine katkısı kanıtlanmıştır. Hipokamp beyinde hafıza kısmıdır. Spor yapmak hipokampı aktif tutar ve güçlendirir. Einstein da her gün 1 saat yürüyüş yapardı. Üniversiteye yürüyerek gidip gelirdi. 

4. Tütün bağımlısıydı 

Tütün ürünlerinin zararları anlatmakla bitmez. Beyin damarlarına zarar vererek kan akışını yavaşlatır. Bu durum en çok da hafızayı etkileyerek algılamayı yavaşlatır. Fakat Einstein tam bir pipo tiryakisiydi. Sakinleşmeye ve düşünmeye ihtiyacı olduğunda hemen pipoya sarılırdı. Düşüncelerini berraklaştırdığına inanırdı.

5. "Bilim insanı olmasam müzisyen olurdum"

Sadece bilim insanı değil aynı zamanda başarılı bir müzisyendi. Einstein'in annesi iyi bir piyanistti. Einstein da müziğin içinde doğmuş ve müzikle ilgilenen bir çocuktu. Annesi sayesinde 6 yaşında keman çalmaya başlamıştı. Mozart eserlerini eksiksiz bir şekilde çaldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda klasik müzik ile zeka arasında bir bağlantı bulunmuştur. Oxford'un yaptığı araştırmada insanların IQ seviyeleri ile tercih ettikleri müzik türleri kıyaslanmıştı. IQ'su yüksek kişilerin enstrümantal müzikleri tercih ettiği gözlemlenmiştir. 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Psikolojinin Babası Sigmund Freud’un Hayatıyla İlgili 10 Gerçek

Psikolojinin babası olarak bilinen Sigmund Freud, psikoloji tarihindeki en ünlü düşünürlerden biridir. Fikir ve teorilerinin çoğu modern psikologlar tarafından geniş çapta kabul görmese de, psikolojinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. İşte hayatıyla ilgili 10 ilginç gerçek;

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3