Aldatmak Genetik Bir Davranış Mı?

Aldatılmak insanların kaderinde mi var dersiniz. Erkeklerin aldatmaya daha meyilli oldukları kaçınılmaz bir gerçek. Peki sizce bu durumun nedeni ataerkil toplum yapısında mı kaynaklanıyor yoksa bilimsel bir açıklaması mı? Bu sorunun cevabını yazımızda!

Aldatmak Genetik Bir Davranış Mı?

Herkesin aklında aynı soru: İnsan sevgisizlikten mi aldatır? Aldatan eşe ikinci şansı vermeli miyiz, tekrar aynısını yapar mı? Bu sorularınızın cevabını belirleyecek şey hormonlar! Hormon seviyesi aldatma oranını belirliyor. Yazımızı okuduktan sonra aldatma kavramını tekrar sorgulayacaksınız.

 Beynimizin haz noktasında önemli molekül bulunmaktadır. Bunlardan biri serotonin diğer ise dopamindir. Dopamin hormonu halk arasında “mutlu hormonu” diye de bilinir.  Bu hormonlar aldatmanın kilit noktasıdır. Bu alanlar beynin önemli noktalarını oluşturmaktadır. Ancak bu noktalar her insanda aynı şekilde çalışmaz. Bazılarında daha etkiliyken bazılarında ise etkisi daha azdır. Yapılan araştırmalara göre bu genlerin uzunluk ve kısalık durumu aldatma oranını belirliyor. Uzun gene sahip insanların aldatma oranı daha yüksektir. Kısa genli insanların ise daha sadık olduğu gözlemlenmiştir. Hatta uzun gene sahip insanlarda madde kullanımı, yalan söylemeye, kumar oynama gibi durumlarla daha çok karşılaşıldığı görülmüştür. Uzun ve kısa genler bazen çocukluk döneminde fark edilebiliyor. Uzun genler sahip çocuklar yalan söylemeye meyilli ve daha saldırgan tavırlar sergiliyorlar. Çocukluk döneminde bu genin farkedilmesi halinde psikologlardan yardım alınarak davranışların kontrol altına alınabilir.

Aldatmayı etkileyen diğer bir hormon ise vazopresindir. Tek eşliliği seçen kişilerde bu hormon yüksek seviyede bulunmaktadır. Düşük seviyede bulunan insanlar ise aldatmaya ve ihanete meyillidir. Bu kişiler evlilikten kaçtığını, duygusal olarak bağlanmakta sorun yaşadıklarını belirtiyor. 2014 yılında Finlandiya’da yapılan bir deney ile de aldatmanın hormonlarla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Biten evlilikler incelendiğinde bu üç hormona sahip insanların evliliklerinde sürekli sorun yaşadığı ve huzursuz olduklarını söylemişlerdir. Evliliklerinin genelde geçimsizlikten veya ihanetten sonlandığı kayıtlara geçmiştir. Bu aldatma geni evliliğin ilk altı ayında ortaya çıkmaktadır. Kişi ne kadar bu huyunu saklamaya çalışsa veya kendini düzeltmeye uğraşsa da bir süre sonra salgılanan hormonlar davranışlarına yansımaktadır.  Böylece “bir kere yapan hep yapar” sözünün doğruluğunu bilimsel olarak açıklanmış oldu. Aldatma denilen olgu bazen psikolojik ve çevresel  alt yapısı olsa da biyolojik ve genetik faktörlerden kaynaklıdır.

Kadınlar mı daha çok aldatır yoksa erkekler mi?

Herkesin tahmin ettiği gibi cevap: Erkekler!

Sonuçlar her sene değişse de en son yapılan çalışmalarda erkeklerin %25 kadınların ise %17 daha yatkın olduğu sonucu çıkmıştır. 41 ülkede yapılan araştırmalarda en çok aldatan ülkenin Türkiye olduğunu belirtelim. Zamanla kadınların aldatma oranı da artmış durumda. Son 10 seneye bakıldığında kadınların sadakatsizliği %40 oranında bir artış göstermiştik. Bu artıştaki tek nedenin hormonel değil, kadının eşine olan maddi bağlılığının azalması ve sosyalleşme olduğu düşünülüyor. 

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Kadınlar Fit Erkek mi Yoksa Tombul Erkek Mi Tercih Ediyorlar?

Yakışıklı erkek denildiğinde akla ilk gelen isim nedir? Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Burak Özçivit... Bu isimlerin ortak özelliği ise uzun boyları, kaslı vücutları, karizmatik duruşları... Peki herkesin yakışıklı algısı aynı iken bunca güzel kızın yanındaki tombul erkek kim?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1