Antidepresan Nasıl Mutlu Eder ?

Son yıllarda kullanımı hızla artan antidepresan haplarının çalışma prensibini hiç merak ettiniz mi ? Anksiyete,depresyon ve çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisi için kullanılan antidepresan, ülkemizde özellikle pandeminin etkisiyle hızlıca artıyor.

Antidepresan Nasıl Mutlu Eder ?

Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre Türkiye'de her 10 kişiden 1 i antidepresan kullanıyor ve bu oran kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla. Peki Neden antidepresan kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz ? 


Beynin "Rafe Çekirdek" olarak adlandırılan bölümünden
salgılanan Serotonin hormonu vücudun çeşitli bölgelerine dağılarak  uyku düzeni, yemek yeme ve duygusal davranışların düzenli bir şekilde ilerlemesinde önemli rol alır.  Bu hayati derecede önemli olan  ve mutluluk hormonu olarak da adlandırılan Serotonin, beynimizden  "Nörotransmitter" adı verilen, hücreden hücreye veya nörondan hücreye sinirsel iletişimi sağlayan kimyasallar yoluyla vücuda yayılır. Vücuda yayılan Serotonin bir müddet sonra hücreler tarafından geri emilir. Fakat bazı durumlarda uyku düzenimizden, ruh halimize kadar etki eden serotonin az salgılanır. Mevcutta zaten az salgılanan ve hücre tarafından emilen serotoninin, yeterli miktarda bulunmaması durumunda sürekli yorgunluk,isteksizlik,uykusuzluk baş göstermeye başlar.Antidepresan haplar vücudumuzun yeterli serotonin salgılamama durumunda, mevcut sertononin seviyesini korumak için hücreler tarafından emilmesini geciktirir. Böylece az salgınan serotonin'in vücutta daha fazla dolaşıp azalması engellenir.

Keyif verici maddelerin çalışma prensibi antidepresanlarla tersi yönde çalışır. Bu durum  vücuda dışarıdan ve kontrolsüz bir şekilde müdahale edilerek çok tehlikeli bir hal alabilmektedir.

Antidepresanın tersine keyif verici maddeler hücrelerin emilmesini engellemek yerine beyinden salgılanan bu serotoninin vücuda daha fazla salgılanmasını  sağlar. Bu durum kulağa ilk etapta zararsız görünsede durum tam olarak böyle değildir. Beyinden kısa sürede bolca salgılanan bu hormon anlık olarak keyif versede hücreler tarafından emildikten sonra geriye hücrelerin emebileceği serotonin kalmaz ve bir anda yükselen bu mutluluk kişinin duygu durumunu bir anda da düşürür Rafe Çekirdeği'nin normal düzeyde serotonin salgılaması için gereken süre zarfında bu maddeleri kullanan kişiler hırçınlaşır ve tekrar kullanma gereği duyarlar.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Duyulan Bir Şarkının Tüm Gün Dile Dolanması : Earworm

Bu sana hiç oldu mu? Kendi işine bakıyorsun. Belki okula hazırlanıyorsun. Belki ailenizle alışveriş yapıyorsunuzdur. Ya da bir restoranda oturup yemeğinizin gelmesini bekliyor olabilirsiniz. Aniden bir şarkının bir parçasını duyars...


Mazlumun Zulme Tahammülü: Stockholm Sendromu

Rehinenin kendisini rehin alan kişiye duygusal anlamda bağlanması olarak özetlenen Stockholm Sendromu ilk olarak 1973 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanan bir olaydan ismini almıştır. Ülkemizde de zaman zaman gündeme gele...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0