Apple'ın Elmasına İlham Olan, Enigma'nın Şifresini Çözen Ünlü Matematikçi Alan Turing Kimdir?

Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası olarak kabul edilen kod çözücü ünlü savaş kahramanı Alan Turing, aynı zamanda Apple firmasının ısırılmış elma logosuna da ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz ?

Apple'ın Elmasına İlham Olan, Enigma'nın Şifresini Çözen Ünlü Matematikçi Alan Turing Kimdir?

Modern bilgisayar ve yapay zeka çalışmalarına öncülük etti.

Turing daha ilkokuldayken öğretmeni üstün zekalı olduğunu keşfetti. Hatta daha 16 yaşında Einsteın'ın çalışmalarını tamamen kavrayıp onlara eleştirel yorumlar da ekledi.

Doktorasından sonra İngiltere'de Kod ve Şifreleme okulunda yarı zamanlı çalışmaya başladı. Daha sonra Turing makinası olarak adlandırılan hesaplama yöntemini geliştirdi.

Enigma şifresini 2 sene daha erken çözmesi tüm savaşın gidişatını değiştirdi.

Enigma, Nazi Almanyası'nın kullandığı "çözülmez" kabul edilen bir kod şifreleme makinasıdır. Gönderilen metnin harflerini rastgele değiştirerek savaş sırasında şifreli iletişim sağlamıştır.

Enigma'nın şifresi devamlı değişiyordu

Almanlar her geçen gün önlemleri arttırıyordu. Bu da bir oda dolusu matematikçinin tam çözüme ulaşmışken şifrelemenin tekrar değişmesi demekti. Yani Alan Turing'in de içinde bulunduğu ekip çözüme ulaştığını düşünürken her seferinde başa dönüyordu. Enigma insanlardan daha hızlıydı.

Turing Makinası savaşın gidişatını değiştirdi

Turing makinası, Alan Turing'in geliştirdiği bir kod çözücü. Bu makine sayesinde şifreli gönderilen tüm savaş stratejileri çözümlenmiş oldu.

Turing'in bu başarısı savaşı 2 yıl kısalttı 

Bu sayede tam 14 milyon insanın ölümünü engellemiş oldu

Peki Apple'ın logosu ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz

Alan Turing bir savaş kahramanı aynı zamanda modern bilgisayar ve yapay zekanın temellerini atan önemli bir bilim insanıdır. Ancak Alan Turing eşcinseldir. O dönemde İngiltere de eşcinsellik suçtur ve hastalık olarak kabul edilmiştir. Alan Turing "Ahlaksızlık" yasalarından yargınlanmıştır ve kendisine 2 seçenek sunulmuştur.

Ya hapis cezası ya da kimyasal hadım

Kimyasal hadımı seçen Turing'e yüksek dozda hormon ilaçları verilmiştir. Ancak bu ilaçlar biyolojik olarak hasar vermesine karşın düşünme yetisine de zarar vermiştir. Bunun yanı sıra eşcinsel olduğu için güvenilmez ve şantaja açık kabul edilerek her hareketi İngiliz gizli servisi tarafından raporlanır. Buna daha fazla dayanamayan dahi bilim insanı 42 yaşında siyanürlü elma ısırmış şekilde odasında ölü bulunur. Isırılmış elma logosunun da tam da bu acıklı intihara ithafen tasarlandığı söylenmektedir. 

Hayatının Anlatıldığı Film En İyi Uyarlama Dalında Oscar Aldı

Başrolünü Benedict Cumberbatch'ın oynadığı 2014 yapımı Enigma filmi Oscar ödülü almıştır. 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
1
wow
4