Ayrımcılığa Karşı Yapılan En "Fair Play" Eylemler

Tarih boyunca spor pek çok amaç için kullanılmıştır. ( reklam diplomatik ilişkiler, tepki, barış, savaş, gelişmişlik seviyesini göstermek vb.)Tüm bunların dışında sporcuların çoğu zaman kariyerlerin, hatta bazen hayatlarını kaybetmek uğruna gerçekleştirdikleri bir eylem var ki onları " DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ VE DAHA YÜKSEK " yapmıştır. Her türlü ayrımcılığa karşı yapılan sporcu eylemlerini sizin için derledik.

Ayrımcılığa Karşı Yapılan En "Fair Play" Eylemler

1906 - PETER O'CONNOR

Modern Olimpiyatların başlamasının 10. yılı olması sebebiyle Yunanistan,  Olimpiyat komitesinden ara bir turnuva düzenenmesini istemiştir. 1906 yılında Osmanlı Devleti!nin de katıldığı bu Olimpiyat Oyunlarında uzun atlama dalında ülkesi İrlanda'yı temsil etmek isteyen Peter O'connor ve arkadaşlarına izin çıkmayınca İngiltere bayrağı altında yarıştılar. Ancak uzun atlamada 2. olan Peter O'connor düzenlenen madalya töreninde bayrak direğine tırmanarak İngiltere bayrağı yerine yeşil İrlanda bayrağını astı. 

 1936 - HALET ÇAMBEL VE SUAT FETGERİ

1936 yılı Berlin Olimpiyat oyunlarında Hitler taraftarları ve nazizmin kol gezdiği yıllardır. Bazı devletlerin bile nazi selamı verdiği bir ortamda Adolf Hitlerl'e tanışmayı reddeden 2 kadın Türk sporcusudur Halet Çambel ve Suat Fetgeri. Bunun da dışında Halet Çambel ve Suat Fetgeri olimpiyatlara katılan ilk Müslüman kadın sporculardır.

1967 - RUSSEL/ ABDUL-JABBAR/ BROWN

Yer Cleveland... Bir masada buluşan sporcular, Vietnam savaşına gitmeyi reddeden tarihin en büyük boksörü Muhammet Ali'ye destek veriyor. O gunlerde "savaşa hayır" dediği için dünya ağır siklet boks şampiyonunun ünvanı elinde alınmış, lisansı iptal edilmişti. Uzun bir hukuk mücadelesinin ardından 3 yıl sonra ringlere dönebilen efsane için o buluşmaya gelenler arasında NBA tarihinin en başarılı ismi Bill Russell, o gün henüz gencecik bir üniversite öğrencisi olan Lewis Alcindor ( 1971 yılında kerem abdul-jabbar adını kullanmaya başlaycak) kimileri tarafından tarihin en iyi Amerikan futbolcusu olarak görülen Jim Brown da vardır.

1967- KATHRINE SWITZER

1967 yılına kadar ABD' de kadınların yalnızca 2.5 km koşmasına izin veriliyordu. Ancak maraton koşusu anlamında önemli bir itibara sahip olan Boston Maratonun'da 261 göğüs numarası ile bir kadın yarışı tamamlayana dek.

1967 Boston Maratonuna  K.V. Switzer olarak kayıt olan sporcunun cinsiyeti bilinmiyordu. Bu yüzden ona 261 göğüs numarası verildi ve kalabalık içerisinde farkedilmeden koşmaya başladı. Her ne kadar yarış direktörü Jock Semple durdurmaya çalışmak için saldırsa da Kathrine maratonu tamamladı ve onun sayesinde Boston da kadınlar 1972'den, olimpiyatlarda da  1984 ten beri maraton koşmaktadır.  

1968 - SMITH/ CARLOS/NORMAN

Spor tarihinin şüphesiz en efsane fotoğraflarından biridir bu fotoğraf. Daha sonra bu üçlünün heykeli bile dikilmiştir. Bu kare 1968 Olimpiyat Oyunlarının 200 metre madalya törenindendir. Martin Luther King'in vurulmasından aylar sonra Siyah Amerika'nın öfkesi canlı yayında yayınlandı. Başta çok fazla tepki çeken 2 cesur atlet sonra sayısız ödülle mükafatlandırıldı.Spor tarihinin en büyük sivil itaatsizlik eylemine destek veren  ikinci Avustralyalı Peter Norman kendi ülkesinde bile yok sayıldı. 

1973 - BLLIE JEAN KING

Tarihin en iyi kadın teniscilerinden olan Bllıe Jean King yıllardır cinsiyet ayrımcılığı ve sosyal eşitsizlikle mücadele ediyor. Senelerce kadınlar ve erkeklerin eşit ödül alması için uğraştı. 1973 yılında kadın tenisçileri aşağılayan erkeklerin eski 1 numarası Bobby Riggs'i 30 bin kişinin tribünden, 50 bin kişinin tv den izlediği bir maçta yendi. Maç sonrasında konuşmasında şöyle söyledi. 

" Eğer yenilsem bu kadınları 50 yıl geriye götürecekti. Benim için 55 yaşında bir erkeği yenmenin bir heyecanı yok. Tek heyecanlı tarafı tenise ilgi göstercek yeni insanlar." 

2009 - İRAN FUTBOL MİLLİ TAKIMI

İranda olaylı geçen 2009 cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra sular durulmamıştı. Sokağa dökülen Mir Hüseyin Musavi taraftarlarına müdahale kanlı olmuştu. Dünya Kupası elemelrinin son maçında Güney Kore karşısına çıkan İran Milli Takımının 6 oyuncusu bileklerine yeşil bantlarla sahaya çıkarak Musaviye destek olmuşlardır.

2014- ERİC GARNER

Aslında her şey New York'ta 17 Temmuz 2014'te başlamıştı. Bir Amerikalının internete koyulan görüntüleri büyük olay yaratmıştı. Kaçak sigara sattığı iddiasıyla göz altına alınmaya çalışırken hayatını kaybeden astım hastası talıhsiz adamın adı eric Garner'dı, altı çocuk babasıydı. Emniyet görevlisi adamın boğazını sıkarak ters kelepçe takmaya çalışıyordu. Her ne kadar adam "Nefes alamıyorum " dese de derdini anlatamadı. Milyonları etkileyen bu görüntülere pek çok sporcuda tepki gösterdi.Her renkten basketbolcular aynı tişörtü giymiş onlara Amerikan futbolcularıda katılmıştı. 

Yakın zamanda George Floyd'un başına benzer olayın gelmesi bu protestonun çok işe yaramadığını gösterse de döneminde çok ses getirmiştir.

2016- FEYISA LILESA

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda maratonda gümüş madalya kazanan Feyisa Lılesa'nın bitiş çizgisinde yaptığı hareket, Etiyopya'daki etnik azınlıklardan olan Oromoların hükümet karşıtı eylmlerinde kullandığı bir harekettir. Bu olaydan sonra ülkesine başta dönemeyen atlet ancak kendisiyle aynı etnik kökene sahip Abiy Ahmed'in başbakan seçilmesinden sonra Etiyopya'ya ayak basabilmiştir.

2019 - MEGAN RAPINOE

Geçen sene kadın futbolnda Dünya Kupası'nı ABD kazanmış, Megan Rapinoe hem altın ayakkabıyı almış hemde turnuvanın en iyi oyuncusu seçilmişti. Başkan Trump ile sürekli atışan futbolcunun gol kutlaması ikonlaştı. Erkekler ve kadınların eşit primler alması için de mücadele eden futbolcu ve arkadaşları, spor dünyasında cınsiyetcilikle mücadele konusunda ciddi bir kazanım sağladı. LGBT+ örgütleri için de aktif olarak çalışan Rapinoe dünyayı kucaklayarak düzene meydan okuyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2