Bir Değişik Uyku Bozukluğu: Patlayan Kafa Sendromu

Uykuya dalacakken veya uykudan uyanırken, hiç yüksek bir patlama sesi ya da şimşek çakması gibi bir ışıkla aniden uyandığınız oldu mu? Eğer cevabınız evetse siz de 15 milyondan fazla insanın maruz kaldığı Patlayan Kafa Sendromu'ndan (Exploding Head Syndrome) muzdarip olabilirsiniz.

Bir Değişik Uyku Bozukluğu: Patlayan Kafa Sendromu

Nedir bu Patlayan Kafa Sendromu?

Patlayan kafa sendromu (EHS) kulağa korkunç gelse de kafanızın gerçekten patlamasının söz konusu olmadığı, ama kişinin hayat kalitesini etkileyen bir uyku bozukluğudur.

EHS, aslında parasomni olarak bilinen bir uyku durumudur. Parasomniler, uyurgezerlik, uyku esnasında konuşma gibi durumların yaşandığı ''uyku sırasında kontrolsüz davranma hali'' olarak bilinir.Uykuya dalarken, uyku aşamaları arasında veya uykudan uyanma sırasında ortaya çıkabilir. 

EHS, nasıl hissettiriyor?

EHS’den muzdarip olanlar, havai fişek, bomba patlaması, kapı çarpması veya yere düşen bir nesne sesi duyduklarını anlatıyor. Bazı insanlar bunu bir silah sesi, zil sesi veya yıldırım çarpması olarak tanımlıyor. Az bir kesim ise kör edici bir ışık gördüklerini anlatıyor.

Bu görülen kör edici ışık veya ses uyuyan kişiyi ürkütüp, hızlı kalp atışıyla aniden uyanmasına neden oluyor. Bu durum sırasında bazı kişiler ise kalp krizi veya felç ortasında olduklarını düşünüyor. EHS, büyük ölçüde stres ve kaygıya neden olabilir, ancak genellikle fiziksel acıya neden olmaz.

Virginia'daki Argosy Üniversitesi'nde klinik psikoloji doçenti olan çalışma yazarı Brian Sharpless patlayan kafa sendromu olan bir kişinin ya uykuya daldığında ya da uyandığında, gök gürültüsü tarzında bir ses duyabileceğini söyledi. Sharpless, önceki bir çalışmada, insanların yaklaşık yüzde 13,5'inin bu parasomniyi hayatlarının bir noktasında deneyimlediğini buldu.

‘’Yüksekten düşen bir nesne’’

Yeni yapılan bir çalışmada ise tümü patlayan kafa sendromu yaşayan 49 üniversite öğrencisiyle, bir klinik psikolog ve doktora öğrencisi yaşanılan semptomlar hakkında bir röportaj yaptı.

Araştırmacılar, katılımcıların deneyimleri çeşitlilik gösterse de ( bazıları yalnızca bir bölüm yaşamış, bir kişi 150 bölüm bildirmiş ) çalışma birkaç ortak noktayı ortaya çıkardı.

Örneğin, insanların işittiklerini bildirdikleri en yaygın gürültü türü, çalışmaya göre birinin "yüksekten bir nesneyi düşürmesi" ve ardından bir patlama ve bir kapı çarpması sesiydi.

Sharpless, bu parasomniyi yaşayan insanların çoğunlukla ''gerçekten yüksek bir ses." duyduklarını söylediğini belirtti.

Araştırmaya göre korku ve kalp çarpıntısı da çok yaygın semptomlardı. Ve çalışmadaki insanların dörtte birinden biraz fazlası bir ışık parlaması gördüklerini bildirdi.

Sharpless, çalışmadaki kişilerin yüzde 14'ünün Patlayan Kafa Sendromu atağı sırasında "nasıl nefes alacağını unuttuklarını" söylemesine şaşırdığını söyledi, bu da bireylerin son derece korkutucu bulduğu bir his .

Bunlar ne kadar korkutucu görünse de, ataklar çoğunlukla ağrısızdır. Sharpless, sadece birkaç katılımcının hafif bir baş ağrısı yaşadığını veya vücudunu sıcak hissettiğini bildirdi. Sharpless, gerçekten de, bir kişi bir parasomni sırasında acı ve ağrı duyuyorsa, bunun daha ciddi bir sağlık durumunun işareti olabileceğini söyledi.

EHS'nin nedenleri?

Patlayan kafa sendromunun kesin nedeni belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, bazı teoriler, temporal lobda veya orta kulağın gece boyunca hareket eden kısımlarında olan komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Korku, duygusal stres veya kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde ve kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor.

EHS, nasıl tedavi edilir?

Patlayan kafa sendromu için standart bir tedavi kılavuzu yoktur. Doktorlar, stres veya kaygının önemli katkıda bulunan faktörler olabileceğini düşünürlerse, danışmanlık veya konuşma terapisi önerebilirler.

Uyku apnesi gibi diğer uyku bozuklukları olan kişiler, doktor altta yatan uyku durumunu tedavi etmeye başladıktan sonra daha az yoğun veya daha az sıklıkta gürültü atakları fark edebilir.

Spesifik ilaçlar da patlayan kafa sendromunun tedavisine yardımcı olabilir.

Kişi, Patlayan Kafa Sendromu semptomları yaşarsa, özellikle bu semptomlar sıkıntıya neden olursa veya uyku kalitesini bozuyorsa, bir doktora veya bir uyku uzmanına mutlaka başvurmalıdır.

Kaynak: 1 ,2

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Fantastik Bir Hastalık: Charles Bonnet Sendromu

Dünya’da birçok ilginç hastalık vardır. Bunlardan biri de görülen halüsinasyonlarla kişiyi fantastik bir dünyaya sürükleyen Charles Bonnet Sendromu. Tek boynuzlu atlar, ejderhalar, geometrik biçimlerde yüzlere sahip olan insanlar veya bir takım ilginç haşaratlar…Bu saydıklarımız, sendroma yakalanmış kişilerin gördükleri halüsinasyonlar desek, herhalde akıllarını kaçırdıklarını düşünürsünüz. Oysa ki gerçek başka…


Astral Seyahat Yapmak Mümkün mü?

Astral Seyahat, spiritüalizme biraz ilgisi olan herkesin merak ettiği ve hayatının bir döneminde denemek istediği üzerine türlü efsaneler yazılmış bir konudur. Astral seyahat sırasında, kendi uyuyan bedenini gören, istediği kişi ve yere gidebilen ve bazen de bu seyahatte geri dönemeyip ruhu ve bedeni sonsuza dek ayrı kalan kişilerin hikayelerini dinledik. Peki gerçekte Astral Seyahat nedir?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0