Bir Dizi Felaketle Ortaya Çıkan En Keyifli İcat ‘’LEGO’’

O yangınlar çıkmasaydı belki de bu ikonik oyuncak asla yaratılmayacaktı! Dünya'nın en popüler oyuncağı LEGO aslında bir dizi talihsizlikle ortaya çıktı.

Bir Dizi Felaketle Ortaya Çıkan En Keyifli İcat ‘’LEGO’’

Danimarka denildiğinde, modern binaları ve mutfağı göze çarpsa da ülkenin en ünlü ihracatı, küçük oyuncak tuğlaları yani Lego’larıdır. İşte  bu küçük ve birbirine geçen tuğlaları üreten 88 yıllık şirket ise bir dizi yangın ve dahiyane bir ahşap işçisinin eseri.

Lego’nun hikayesi Danimarka’nın Billund adındaki küçük bir köyünde, bir marangoz atölyesinde başladı.

Lego’nun kurucusu Ole Kirk Christiansen o zamanlar sadece işini severek yapan hırslı bir marangozdu. Fakat bu hırs ve işine olan tutkusu 1916 yılında kendi atölyesini açmasını sağladı.

Önceleri, Christiansen'in atölyesinde merdiven, tabure ve ütü masası gibi mobilyalar üretildi. Ancak Christiansen hırsı ve azmiyle kurduğu bu işi büyütmek isterken, oğulları kazara atölyede bir yığın odun yongasını ateşe verdi. Çıkan alevler tüm binayı sardı ve atölyeyi yok etti.

Ailesi ve çalışanları her şeyin bittiğini düşünse de, Christiansen vazgeçmedi ve yangını daha büyük bir atölye inşa etmek için bir bahane olarak gördü.

İkinci daha büyük atölyesini açtı ve buna artık bir şirket denilebilirdi. Ancak talihsizlikler yakasını bırakmadı. 1929'da Amerikan borsasının çöküşü tüm dünyayı bir çıkmaza sürükledi ve üstüne Christiansen'in karısı 1932'de vefat etti. Hem manen hem de madden bir dizi felakete maruz kalan Christiansen, personelinin çoğunu işten çıkarmak zorunda kaldı.

Zor zamanlardan geçen Christiansen artık ahşabı gerçekten satabileceği ucuz ürünler yaratmak için kullanmaya karar verdi. Bunların arasında minyatür oyuncaklar da vardı. Bu şirketin misyonunu değiştiren önemli bir karardı ve şirketi yeni yönünü yansıtacak şekilde yeniden adlandırdı: Şirketin adı Danca ‘’iyi oyna’’ anlamına gelen ‘ LEg GOdt ’ kelimelerinden ‘LEGO’ oldu.  

Oyuncak sevgisi onu başarıya götürdü.

Christiansen iyi bir ütü masası üreticisi olabilirdi, ancak onun harika bir oyuncakçı olduğu ortaya çıktı. Kısa sürede ahşaptan tuğlalar, arabalar ve sevimli hayvan oyuncak koleksiyonları oluşturdu. Koleksiyonlar belli bir kesim tarafından çok beğenildi ve ulusal bir hayran kitlesi oluştu.

Şirket 1947 yılında adını diğer ülkelere de duyurabilmek amacıyla, seri üretime geçebilecekleri bir plastik enjeksiyon ve kalıp makinesi satın aldı. Plastik ürünler başlangıçta ahşap veya metal oyuncakları tercih eden müşteriler tarafından iyi karşılanmadı. Bu yüzden bir çok sevkiyat iade edilse de ahşap ve plastik üretimi bir arada yapılmaya devam etti.

Plastiğin kolayca aynı şekilde üretilmesi ise kenetlenebilir plastik tuğlaları ortaya çıkardı. Lego, 1955’ten beri bu sistemle beraber modern Lego’nun da temelini oluşturdu. 1958’de ise maalesef Ole Kirk Cristianse vefat etti ve şirketin başına oğlu Godtfred Cristiansen geçti.

                                                     (Godtfred Cristiansen)

Ole Kirk’in ölümünden 2 yıl sonra şirkette bir yangın daha

LEGO, seneler sonra bir yangına daha maruz kaldı. Birincisi gibi, bu alev de şirketin kaderini belirledi: Yangın şirketin tüm ahşap oyuncak envanterini yaktığından, şirket ahşabı temelli bir şekilde terk etmeye ve plastikle ilerlemeye karar verdi.

LEGO Group günümüzde kendisini bir endüstri devi haline getirmeyi başarmıştır. Ama başlarına gelen talihsiz olaylar ve bir ailenin hayalini neredeyse yok eden yangınlar olmasaydı belki de bu hayal asla gerçekleşmeyecekti.

Günümüzde Lego;

1960’dan itibaren binlerce farklı lego seti LEGO Group tarafından piyasaya sunuldu. Yakın zamanda birçok film ve bilgisayar oyunu temasıyla da ürünlerin piyasaya sürülmesi, sadece çocuklarla kalmayıp 7’den 70’e herkesin ilgi duymasını sağladı. Öyle ki artık Legolardan yapılan robotlar bile var.

Siz de bu yeni Lego deneyimlerini yaşamak veya çocuklarınıza yaşatmak isterseniz, çeşit çeşit Lego setlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Keyifle Yapabileceğiniz 7 Kolay Origami

Biraz sabır, biraz hayal gücü...


Apple'ın Elmasına İlham Olan, Enigma'nın Şifresini Çözen Ünlü Matematikçi Alan Turing Kimdir?

Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası olarak kabul edilen kod çözücü ünlü savaş kahramanı Alan Turing, aynı zamanda Apple firmasının ısırılmış elma logosuna da ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz ?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1