Bir İnsan Uyumadan Kaç Saat Yaşayabilir? Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Uyku insaoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Az uyuduğumuz ya da hiç uyumadığımız günlerde kendimizi hayattan bezmiş gibi hissederiz. Kendimize gelmemiz için birkaç saatlik bir uykunun bile yeteceğini düşünürüz. Az uyumanın bile dengemizi bozduğunu düşünürsek, acaba insan hiç uyumadan kaç saat yaşayabilir ?

Bir İnsan Uyumadan Kaç Saat Yaşayabilir?  Duyunca Çok Şaşıracaksınız
Bu sorunun deneysel olarak cevabı 264 saat, yani yaklaşık on bir gündür. Şaşırtıcı ama 1965 senesinde, Randy Gardner adında, on yedi yaşında bir lise öğrencisi, bir bilim fuarında bu dünya rekorunu elde etti. 

Başka birçok araştırmada, normal bireylerin sekiz günden on güne kadar uyanık kaldığı, dikkatle yürütülen deneyler yapılmıştır. Bu bireylerin hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiştir. Bununla birlikte, deneye katılanların hepsinin, uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirgin bir şekilde; konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçlerde zayıfladıkları gözlenmiştir. Buna rağmen, bütün denekler bir-iki günlük uykudan sonra normal hallerine dönmüştür.

Chicago Ünivesitesin'de, Allan Rechtschaffen'in uyku laboratuvarında sıçanlarda yapılan deneylerde ise, iki hafta boyunca uyumamanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Uykuya dalıp dalmadıklarını anlamak için; sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiştir. Hayvanlar her seferinde, uykuya dalar dalmaz uyandırılmıştır. Ölüm sebebi tam olarak açıklanamamış fakat hipermetabolizmayla ilgili olabileceği öne sürülmüştür.

Çok nadir görülen Morvan sendorumu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyumadığına rastlanmıştır. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmıştır.
 
Sonuç olarak uykusuzluktan ölen hiçbir insan rapor edilmiş değildir. Fakat uykunun ertelenebilse de hayatımızdan çıkaramayacağımız bir şey olduğu bir gerçektir.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2