Biri Cadılar Bayramı mı Dedi? İşte Büyülü Atmosferleriyle Sizi Etkisi Altına Alacak 10 Cadı Filmi

Bir Pagan geleneği olan ve her 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı’nın bizim kültürümüzde yeri olmasa da, kostümlü partileri, cadılı hikayeleri, balkabaklı süslemeleri sevmeyenimiz de yok denecek kadar azdır. Siz de ister Cadılar bayramınızı isterseniz de Cumartesi gecenizi keyiflendirmek için; büyülü atmosferleriyle sizi etkisi altına alacak ''cadı konseptli film listemize'' muhakkak göz gezdirmelisiniz!

Biri Cadılar Bayramı mı Dedi? İşte Büyülü Atmosferleriyle Sizi Etkisi Altına Alacak 10 Cadı Filmi

10) Häxan (1922) 

Çekildiği döneme kıyasla oldukça etkileyici bir korku belgeseli olan Haxan, pagan köklerinden günümüz Avrupası’na uzanan evrimini masaya yatırarak nefis bir cadılık öğretisi macerasına çıkarıyor.

9) I Married a Witch (1942)

Rene clair 'in yönetmenliğini yaptığı 1942 yapımı enfes bir romans, komedi ve fantazi klasiği olan film...

Wallace Wooley'in atalarından birisi Jennifer adındaki bir cadıyı ve babasını yaktıktan sonra tüm ailecek lanetlenmişlerdir. Oğulları ve torunları hep sorunlu hayatlar yaşayacaklardır. 20. yüzyıla geldiğimizde ise cadı yeniden dünyaya geri döner ve Wallace Wooley'a bir aşk iksiri içirmek isterken yanlışlıkla iksiri kendisi içer. Bu sırada Wallace, Estelle Masterson isimli bir kadın evlenmek üzeredir. İksiri içen cadı doğal olarak Wallace'a aşık olur ve olaylar gelişir.
Bir zamanlar trt'de efsane bir dizi olan bewitched (tatlı cadı) dizisinin esinlendiği filmlerden birisidir.

8) Black Sunday (1960) 

Cadıların yakıldığı, idam edildiği ve toplumdan dışlandıkları bir efsane olmaktan daha fazlası. Sosyolojik incelemeler de bunu kanıtlamaya yetiyor. Tam da bu mitten beslenen hikayesiyle Black Sunday, çok uzun yıllar önce idam edilen bir 17. yüzyıl cadısının düşmanlarından intikam almak için torununun bedenini kullanarak geri dönüşü konu ediniyor. Barbara Steele’in iki ayrı karaktere hayat verdiği göz dolduran performansı ise bu yasaklı filmi daha da çekici kılıyor.

7) Hocus Pocus (1993)

Sanderson kardeşlerin büyücük yaptıkları için idam edilmelerinin üzerinden 300 yıl geçmiştir. Aradan geçen yılların ardından Cadılar Bayramı'nda üç cadı kız kardeş tekrar hayata gelir. Kasabaya taşınan Max adında bir çocuk ile ölümsüz bir kedi, yıllar sonra dirilen cadı kardeşleri öldrümek için elinden geleni yapacaktır.

6) The Witches (1990)

Yakın zamanda yetim kalan genç bir çocuk, büyükannesi ile birlikte İngiltere’ye gider. 7 yaşındaki çocuk, kaldıkları otelde tesadüfen cadıların gerçek olduğunu öğrenir. Sıradan insan gibi giyinen bir grup cadı, otelde çocukları kötü bir şekilde etkileyecek kötü bir planın hazırlığındadır. Küçük çocuk ne yapıp edip onları durdurmanın yolunu bulmalıdır.

5) The Witches of Eastwick (1987)

 

İşte tam bir “Ne dilediğine dikkat et” filmi… İlişkilerinde bir türlü dikiş tutturamayan üç kadın bir gece, öylesine bir ritüelle hayallerindeki erkeği tasvir eden bir dilek tutar. Ne hikmetse ertesi gün kasabaya tam da diledikleri gibi bir adam gelir. Mizah yönü kuvvetli, farklı dinamiklere sahip bir cadılık masalıyla karşı karşıyayız.

 4) The VVitch (2015) 

Hristiyanlık öğretilerine sıkı sıkıya bağlı bir ailenin en küçükleri Sam, bir gün ortadan kaybolur. Bu kayboluşun sorumluluğu ise evin genç kızı Thomasin’e kalır. Doğa üzerine kurulu güçlü metaforları, 15. yüzyıl atmosferini ve hikayenin mistik değerlerini yansıtan muhteşem sinematografisi ile dikkat çeken film, oyuncu performanslarıyla da hafızalara kazınıyor.

3) Suspiria (1977)

Amerikalı genç kadın Suzy Bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birine gitmek için Almanya'ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. Öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. Ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar. Fakat zamanla tanık olacağı tuhaf olay ve durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.

Gerilim türünün en yetkin isimlerinden olan Dario Argento’nun başyapıtı olan Suspiria, sinema tarihinin en başarılı birkaç gerilim filminden biri. Argento'ya has müzikleri bile üzerinden geçen yıllara meydan okur niteliktedir.

2) The Crucible (1996)

The Crucible (Cadı Kazanı), Arthur Miller'ın, 17. yüzyılda ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Salem köyünde cadılıkla suçlanan bir grup insanın cadı mahkemelerinde yargılanıp idam edilmesi olayını ele alarak, 1952'de yazdığı aynı adlı oyunundan senaryosu yine kendisine ait olan, Nicholas Hytner'ın yönetmenliğini üstlendiği, Daniel Day-Lewis, Winona Ryder ve Paul Scofield'ın başlıca rollerinde yer aldıkları tarihi drama filmidir.

The Crucible, genç metresi ile iletişimi kestiğinde beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalan bir adamın hikayesini konu ediyor. Geç bir kız olan Abigail, ilk cinsel deneyimini yaşadığı John Proctor tarafından terk edilince, adamın karısını öldürmeye karar verir. Bunun içinde arkadaşları ile birlikte John'un karısının ölmesi için ritüel düzenlemeye başlar. Ancak bir süre sonra gizli yapılan ayinlerin açığa çıkması ile birlikte Abigail ve arkadaşları yargılanmaya başlar.

1) The Craft (1996)

Yeni bir hayata başlamak isteyen Sarah ve ailesi, bunun için ilk adım olarak yeni bir şehre taşınır. Yeni okuluna heyecanla başlayan genç kız, burada kara büyü ile ilgilenen bir grup ile tanışır. Gruba dördüncü olarak kabul edilen Sarah, diğer kızlarla birlikte ellerindeki gücü istedikleri gibi kullanmaya başlarlar. Durdurulamayan güçleri olan kızlar, hoşlandıkları erkekleri kendilerine aşık etmek gibi nice sınırsız imkana sahip olur.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1