Birlikte Yaşayan Kadınların Birbirlerinin Adet Dönemlerini Etkilemeleri

Birlikte yaşayan kadınların bir süre sonra menstrüasyon döngülerinin aynı anda olduğu inanılır. Bu bir tesadüf yada batıl inanç değildir. Bu konu aslında bilimsel bir araştırmaya dayanıyor.

Birlikte Yaşayan Kadınların Birbirlerinin Adet Dönemlerini Etkilemeleri

Birlikte yaşayan kadınlar bir süre sonra regl dönemlerinin aynı anda yada birbirine çok yakın olduğunu mutlaka fark etmiştir. Bu konuda İngiltere'de yapılmış bir çalışma var.

Bu konuda 135 kadının menstrüasyon döngüsü incelenmiş ve daha fazla birlikte zaman geçiren kadınların feromenlerinin birbirini etkileme şansına sahip olduğu şeklinde bir teoriyi açıklanmıştır.

Peki bunun nedeni ne olabilir?

Yapılan araştırmada feromon hormonunun kadınlarının etkileşimini arttırdığı yönünde.

En yaygın teori ise oldukça ilginç: "kadınlar arasında baskın tek bir adamın haremi olmamak için işbirliği geliştiği yönündeki evrimsel strateji". Yani eğer kadınlar eş zamanlı regl döngüsü yaşarsa hepsi aynı anda doğurgan olacak ve böylelikle erkek hepsiyle birden çiftleşemeyecek görüşü öne sürülüyor.

Tek bir erkeğin bütün kadınları aynı zamanda baskı altına almaması için kadınlar arasında bir tür işbirliği doğduğuna inanılıyordu

Aynı çalışma eş zamanlı olarak maymunlar üzerinde de yapılmış ve benzer sonuçlara rastlanmış. Tabi ki bu teorilerin yalnızca tesadüf olduğunu savunan sayısı da oldukça fazla. Şimdilik bu konuya araştırmacılar kuşkuyla yaklaşıyor.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Sütyen Takmak Zararlı mı? Sütyen Hakkında Bilinmeyenler

Kimi zaman güzelliğimizden ödün vermemek için kimi zaman da sadece alışkanlığımızdan dolayı kullandığımız sütyenler sandığımız kadar masum değil mi?

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Ped mi Tampon mu ?

Bazı kadınlar regl döneminde daha hijyenik olduğu için ped kullanmayı tercih ederken, bazı kadınlar ise sağladığı rahatlıktan dolayı tampon kullanmayı tercih ediyor. Peki sağlık ve rahatlık açısından hangisini kullanmak daha mantıklı?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
4