Çernobil Nükleer Santral Faciası Geliyorum Dedi! Patlama Nasıl Oldu?

Bir döneme mal olmuş etkilerinin hala devam ettiği Çernobil Nükleer Santrali faciası aslında göz göre göre geliyorum demişti. Yapılan hatalar göz ardı edilmiş, inşaat raporlamalarındaki yanlışlar yok sayılmıştı. Ve sonunda gelmekte olan gelmiş, tarihin belki de en büyük faciası yaşanmıştı.

Çernobil Nükleer Santral Faciası Geliyorum Dedi! Patlama Nasıl Oldu?

Ukrayna'da 26 Nisan 1986 tarihinde korkunç bir geceye uyandı. Hatalar silsilesi aslında olayın en başından, inşaat planlamasından başlıyordu. Bu kadar kötü sonuçlar doğurabilecek bir yapı için gerekli önlemler alınmamıştı. Yapılan araştırmalarda makine bakımlarının zamanında yapılmadığı ortaya çıktı. Yapılan raporlamalar sonucu kolon yerlerinde sapmalar ve eğimler belirlenmiş fakat bu hatalar düzeltilmemişti.

Mühendislerin bilgi yetersizliği bir dönemin sonunu getirdi!

Raporlarda asıl patlama nedeni mühendislerin kontrol sırasındaki bilgisizliği olarak geçmektedir. Rutin kontroller sırasında reaktörün bir anda elektriği kesilecek ve sistemin nasıl işleyeceği gözlemlenecekti. Sistemin tepkisi izleyecek ve güvenlik altına alınacaktır. Özetle mühendisler santralin olası bir güç kaybı durumunda reaktörün soğutup soğutmayacağını kontrol edip raporlayacaklardı. Fakat güvenlik ihlali ve bilgisizliği sonlarını getirdi. Ani bir elektrik kesintisi yapıldı ve reaktördeki acil durum düğmesine basıldı. Bu düğme ile reaktörün kapanması gerekiyordu fakat beklenen olmadı ve reaktörün ana kısmı çalımaya devam etti. Test sırasında reaktörün gücünü azaltmaları gerekiyordu fakat beklenenin aksine reaktör gücü ani bir şekilde yükselmiş, güç seviyesi normelin 100 katına ulaşmıştı. Nükleer reaksiyonun devam etmesiyle birlikte içerideki su inanılmaz bir hızla ısınmaya başladı. Isınan yakıtlar ve su birbiri ile temas edince buhar patlamaları oluştu. Buhar patlamasının sonucunda 1000 tonluk reaktör kapağı havaya kalktı ve içindeki zararlı maddeler atmosfere yayılmaya başladı.

Sonuçları dünya çapında olan bu büyük patlama hava ve su zehirlenmesine neden oldu. Patlamanın asıl nedeni nükleer patlama değil, reaktörün içindeki buharlaşan suydu. Eğer nükleer patlama olsa bütün şehirin havaya uçardı.

Diğer ülkeler de bu hatanın bedelini ödedi!

Havadaki zehir ise bulutlar sayesinde birçok ülkeye taşındı. Toz bulutu Ukrayna'dan çevre ülkere kadar yayılmıştı. Patlayan santral 30 km çembere alınarak etrafına çelik ve betondan korunaklar yapılarak etkileri hafifletilmeye çalışılmıştı. Bütün şehir boşaltılmış ve günümüzde hala bomboş kaldığı için hayalet şehir olarak geçmektedir. Bu olaydan dolayı hayatını kaybeden insanların sayısı saptanamadı. Patlama ile birlikte 100'den fazla radyoaktif element atmosfere saçıldı. Bu elementlerden bazıları yıllarca doğada yok olmadan kalabiliyordu. Özellikle saçılan elementlerden strosiyum ve iyot günümüzde hala etkisini sürdürüp insanların kansere yakalanmasına yol açıyor. Sadece hastalık değil bazı canlıların mutasyon geçirmesine de sebep oldu. 

Doğa yaptığımız bu yıkım karşısında hala kendini yenilemeye çalışıyor...

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Hem Korkutucular Hem Büyüleyiciler: İşte Tamamen Terk Edilmiş 18 Yer

Her birinin hikayesi birbirinden farklı. Kimi askeri darbeler kimi mübadeleler kimi nükleer felaketler görmüş ve bir şekilde unutulup gitmişler. Tabi ki doğayı asla durduramazsınız. Tüm resimlerde siz de fark edeceksiniz ki ya çöle dönüşmüş ya da ormana. Birbirinden büyüleyici 18 terk edilmiş şehir ve hikayelerini sizler için derledik.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
2
wow
0