Çocuklar İle Birlikte Yapabileceğiniz En Keyifli 7 Aktivite

Önemli olan çocuğunuzla saatlerce birlikte oturmak değil onlarla birlikte verimli, kaliteli zaman geçirebilmektir! Çocuklarımızın karakterleri, aile bağları küçük yaşlarda şekillenmeye başlıyor. Fakat çoğu ebeveyn iş stresi, hayat mücadelesi, yoğunluk derken çocuklarına zaman ayıramıyor. Bu hatanın ileriki zamanlarda ikili ilişkileri olumsuz olarak etkilediğini biliyor muydunuz? Bu kısıtlı zamanda çocuklarımızla nasıl kaliteli zaman geçirebilip, onların gelişimlerine nasıl faydalı olabiliriz gelin birlikte göz atalım

Çocuklar İle Birlikte Yapabileceğiniz En Keyifli 7 Aktivite

1. Bilgi Sekseği:

Her yaş grubunda çocukla uygulayabileceğiniz keyifli bir oyun. Hem eğlenip hem de çocukların bilgilerini pekiştirebilirsiniz. Çocuk odaları için üretilmiş seksek desenli halıları alabileceğiniz gibi kendiniz parkelerinize bant yapıştırarak da yapabilirsiniz. Bahçeniz varsa daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun bilgiler yapıştırarak söylediğiniz bilginin üzerine zıplamasını isteyin. Karelerin üzerine yapıştırdığınız bilgileri her oyunda yenileyerek bilgiyi daha eğlenceli hale getirin!

2. Kitap Canlandırma Etkinliği:

Çocukların iletişimini kuvvetlendiren ve duygularını ifade etmesini sağlayan en güzel oyunlardan biridir. Hem çocuğunuzun sosyalleşmesine katkı sağlayan hem de kitap okumayı sevdiren bir etkinliktir. Bu etkinlik için anlaşılır ve canandırılması kolay kitaplar seçilmelidir.

3. Kukla Etkinliği:

Kuklaları çocuğunuz ile birlikte yaparsanız iletişim becerisini geliştirmenin yanında motor becerilerine de katkı sağlayacaktır. Bu etkinliğin sürekliliği ile birlikte çocuğunuz yaratıcılık, akıcı konuşma, beden dili gibi birçok alanda kendini geliştirecektir. Kuklayı birçok malzemeden yapabileceğiniz gibi eskimiş çoraplarınızıdan da kukla yaparak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz. 

Kukla Yapımı:

Teki kaybolan veya eskimiş çoraplarınızı konuşturmaya hazır mısınız!

Malzemeler:

Çorap

Kırmızı mukavva veya karton

Yapıştırıcı veya silikon

Süsleme için ip ve süs malzemeleri 

Yapılışı:

Kartonomuzu oval bir şekilde keserek ikiye katlayalım. Kestiğimiz karton kuklamızın ağız kısmını oluşturacak. Kartonu çorabın parmak kısmını içeri doğru şekillendirerek yapıştırın. Ağzın üst kısmına ipten göz yapabilir veya plastik göz yapıştırabilirsiniz. Kalın simli iplerden saç veya kulak yapabilirsiniz. Gerisi ise çocuğunuzun hayal gücüne kalmış! 

4. Taş Boyama:

Artık çocuğunuz kağıda veya tahtaya resim yapmaktan sıkıldı mı? Resim yapmayı daha farklı hale getirin! Taş boyama etkinliğine hem siz hem de çocuğunuz bayılacak. Boyadığınız taşları farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz. Büyük taşları kapı tutacağı olarak kullanıp küçük taşlara ise mıknatıs takarak dolabınıza yapıştırabilirsiniz. Boyadığınız küçük taşları küçük balık fanusuna koyarak evinizdeki dekarasyonun bir parçası yapabilirsiniz. Taşlardan tablo yapıp çocuğunuzun odasına asmanız da başka bir alternatifiniz olabilir.

5. Görev Oyunu

Çocuğunuzun hem sorumluluk duygusu gelişirken hem de ev işlerine katkıda bulunacak. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun olarak birbiriyle bağlantılı görevler hazırlayın ve her görev bitimi diğer göreve yönlendirsin. En son görevi ise ödül ile bitirmeyi unutmayın! 

Örneğin sabah kahvaltıdan sonra ilk görev tabağını mutfağa bırakmak olsun. Mutfaktan bulduğu görev kağıdı bir sonraki görevi olan çiçekleri sulamaya yönlendirsin. Bir sonraki görev kağıdı ise odasındaki oyuncakları toplamaya yönlendirebilir. Burdaki önemli nokta görevleri çocuklarınızın ilgi alanına göre vermeniz ve verdiğiniz görevleri keyifli hale getirmeniz. Görevleri birlikte yapmayı unutmayın!

6. Hikaye Devam Ettirme:

Çocukların en keyif aldığı etkinliklerden biri de hikaye dinlemedir. Peki çocuğumuz bizlere hikaye anlatsa nasıl olur? Bu etkinliğin toplu olarak oynanması hikayeyi daha eğlenceli hale getiririr. Çocuğumuz böylece hem karşıdakini dinlemeyi ve kendini ifade etmeyi öğrenirken hem de hayal gücünü genişletecek. İlgisini çekecek bir hikayeye başlayın ve devamını onun getirmesini isteyin. Oyubn toplu oynanacak ise herkese aynı süreyi vermeye dikkat edin. Arada hikaye ile ilgili sorular sorarak dikkatlerinin dağılmamasını sağlayabilirsiniz.

  7. Origami

Belki de çocukların el becerisini geliştirmenin en keyifli yolu origami yapmaktır. Günümüzde yetişkinlerin de en güzel hobileri arasında yer alan kağıt katlama sanatı çocukların da ilgisini çekmekte. Her yaş grubuna uygun origami örnekleri bulunmaktadır. Psiko-motor, dikkat ve odaklanmaya katkı sağlar. 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Karantina Günlerini Daha Keyifli Hale Getirmeye Hazır Mısınız?

Hafta sonları akşam 20:00 ile sabah 10:00 saatleri arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağında canı sıkılanlara müjde! Kısıtlama saatlerinde yapabileceğiniz bir sürü aktivite ile karşınızdayız. Kısıtlama saatleri haricinde lütfen zorunlu bir durumunuz yoksa sokağa çıkmayalım, biraz daha sabredelim

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2