Çocukların Çift Cinsiyetli Doğduğu Köy: Akyurt Köyü

Şanlıurfa'ya bağlı Akyurt köyünde çocuklar çift cinsiyetli doğuyor. Nüfusa kadın veya erkek olarak yazdırılan bebekler ilerleyen yaşlarda kimliklerini reddederek cinsiyetlerini değiştirmek istiyor. Bu şaşırtan olayın nedenini gelin hep birlikte inceleyelim.

Çocukların Çift Cinsiyetli Doğduğu Köy: Akyurt Köyü

Hermafroditizm yani çift cinsiyetlilik nedir?

Hermafroditizm, her iki cinsiyetin de cinsel organlarını taşıma durumudur. Yani cinsel ve genital organlar arasında farklılık vardır. Örneğin bebek üreme organı olarak penis ve yumurtalıklar ile birlikte doğabilir. Hermafroditler hem yumurtalık hem de testis dokusuna sahiptir. Genital bölge görünüş olarak tamamen erkek veya dişi olabileceği gibi ikisini bir arada da bulundurabilir. Örneğin rahmi, yumurtalığı olan bir erkek hermafrodit çocuk doğurabilir. Penisi olan erkekler regl de olabilirler. Dört farklı cinsel kimlik ve bilinmeyen çift cinsiyetliler vardır. Bebeklerde fark edilmesi zor bir durumdur. Ailelerin hermafrodit bebeklerin cinsel gelişimlerini yanlış yönlendirmeleri ilerde travmalara sebep olmaktadır.

Hermafrodit kelimesi, Yunan mitolojisinden gelmektedir

Güzellik Tanrıçası Afrodit ve Hermes’in bir oğulları olur. Afrodit oğlunun ismini Hermafrodit koyarlar. Hermafrodit, o kadar yakışıklıdır ki herkesi kendine hayran kalır. Hermafrodit gölde yüzerken su perisi ile karşılaşır ve peri Afrodit’in oğluna aşık olur. Fakat Hermafrodit, yüz vermez. Göz karartan su perisi, gölde yüzen Hermafrodit’in karşısına çıkarak sıkıca sarılır. Tanrıdan onları bir daha sonsuza dek ayırmaması için yalvarır. Sonunda su perisinin dileği kabul olur ve ikisi de aynı vücuda hapsolur. Böylece ortaya çift cinsiyetli bir insan çıkar.

Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Belirsiz bir cinsel organ yoksa ilk etapta maalesef bebeğin hermafrodit olduğunu farketmek çok zordur. Genelde aileler çocukların ergenlik döneminde kimlikteki cinsiyetlerini reddetmeleriyle farkeder. Kromozom ve hormon testleriyle de durum kesinleşir.

Öncelikle çocuklar cinsel kimliklerini farkedecek yaşa ve olgunluğa gelmeleri gerekmektedir. Bunun için birçok psikolojik testten geçerler. Cinsel kimliğine karar verilen kişi cerrahi ve hormonal tedaviye başlar. Erkek olarak hayatına devam etmek isteyen bir hermafrodit rahimlerini aldırabilir, kadın olarak devam etmek ister ise cinsel organı için ameliyat olması gerekir. Bunun süreci hormon tedavisiyle desteklemek gerekir.

Türkiye'de bebeklerin cinsiyeti aileler belirliyor!

Bazı doktorlar tarafından çocuk 2 yaşına gelmeden bu işlemin yapılması öneriliyor. Bu durum çocuk cinsel kimliğini keşfetmeden önce farkedilir ve müdahale edilmek isterse cinsiyete birçok uzmanın bulunduğu bir ekip ve aile karar veriyor. Bu süreçte ailenin talebi ve yetiştirme tarzı çocuğun cinsel kimliğini belirlemede önemli bir rol oynuyor. Bu konuda farklı görüşler bulunmakta. Bebeklik zamanında tek cinsiyete geçilmez ise çocuk ergenlik dönemine geldiğinde kendini cinsel karmaşa ve tranva içinde bulacağı öngörülüyor. Bazı uzmanlar ise bu kararın çocuğa bırakılması yönünde öneride bulunuyor.

Gelelim Akyurt Köyü'nün sırrına…

Bu köyün nüfusu az olsa da çift cinsiyetli bireyleriyle bilinmektedir. Nüfusa kadın olarak kaydettirilen bebeklerin ergenlik dönemine geldikçe seslerinin kalınlaştığı, etek elbise giymeyi reddettikleri gözlemlenmiştir. Yapılan hormonsal testler sonucunda da çift cinsiyetli olarak doğdukları tespit edilmiştir.

Cinsiyetimizi X ve Y kromozomları belirler. XX kromozomu dişi, XY kromozomu ise erkek cinsiyetini belirler. Çift cinsiyetli bireylerde ise kromozom dizilimi birbirinden daha farklıdır. XXY, XY/X0 gibi dizilimler bulunur. Yani bir nevi genetik bozukluk diyebiliriz. Bu bozukluklar akraba evlilikleri ile birlikte daha da derinleşmektedir. Akraba evliliğinin sıkça görüldüğü doğu bölgesinde de bu sebeple genetik hastalıklar bir sonraki nesillere aktarılmaktadır. Buda çift cinsiyete sebep olan kromozomların aynı çevrede gelişmesine neden olur.

Akyurt köyünde doğan çocuklar da ailesinin yönlendirmesiyle genelde cinsiyet olarak erkek olması yönünde yönlendiriliyor. Erkek olması çevre tarafından gelecek olan psikolojik baskıyı azaltıyor. Cinsiyet değiştirme ameliyatlarının özellikle ülkenin doğu bölgesindeki şehirlerde %70 olarak cinsiyetin erkek olarak tercih edildiği kayıtlar altına alınmıştır. Yapılan röportajlarda çocukların hor görüldüğü ve psikolojik şiddete maruz kaldığı aktarılmaktadır.

Bu durum sadece Akyurt köyünde değil, köy çevresindeki yerleşim yerlerinde de günümüzden bu yana sıklıkla görülmektedir.

Konu ile ilgili Soramazsın kanalının röpotajını izleyebilirsiniz

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Karsta 150 Yıllık Alman Köyü : Karacaören

Bir çoğumuz Almanya'ya yerleşmenin hayalini kurarken yıllar önce zorla da olsa Türkiye'ye hatta Kars'ın bir köyüne sürülüp burada hala yaşamlarını devam ettiren Alman ailelerin varlığından haberiniz varmıydı ? yaklaşık 150 yıl önce Estonya sınırından Kars'ın Karacaören köyüne sürülen Alman ailelerin ilginç hikayesi.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
4