Çok Şaşıracaksınız! Köpekler Ölen Sahiplerini Neden Yer?

İnsanların en iyi dostları kim denildiğinde istinasız akıllarda tek bir cevap belirir: Köpekler! Çoğu haberde sahibi ölen köpeklerin açlıktan sahiplerinin suratlarını yiyerek tanınmaz hale getirdiklerini okumuşuzdur. Peki bu sadık dostlar, sahipleri öldüğünde etrafta yiyebileceği birsürü şey varken neden sahiplerinin ilk önce suratlarından başlayarak çeşitli bölgelerini yerler? Bu içgüdüsel bir davranış mı yoksa başka bir sebebi mi var? Gelin hep birlikte bakalım.

Çok Şaşıracaksınız! Köpekler Ölen Sahiplerini Neden Yer?

Bu konuda birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Kesin bir sonuç bulunamamakla birlikte birçok sebebi olabileceği tartışılmaktadır.

Köpekler kurtlarla akraba, içgüdüsel olarak parçalama eğilimindeler

Köpek davranışlarını inceleyen bir psikolog köpeklerin bilindiği üzere kurt ırkından geldiği ve bundan dolayı da birçok hareketi içgüdüsel olarak yaptıklarını belirtiyor. Sadece davranışsal değil içgüdüsel de bazen bir kurt gibi hareket ettikleri gözlemlenebiliyor. Örneğin toplu olarak çete halinde gezmeleri, bazı durumda ulumaları gibi… Evde yiyecek bulamayan köpek son çare olarak sahibine yöneliyor. Yiyecek bulamayan köpekler hayatta kalmak için mecburen insan bedenini tercih ediyor.

Fakat akıllara mama kabında maması varken ölen sahibini yiyen köpek geliyor. Bu sadık dostlarımızın bu hareketini yapmalarının başka bir nedeni olmalı…

Paniğe kapılan köpekler, sahiplerini uyandırmaya çalışırken yiyorlar

Yapılan araştırmalarda köpeklerin %73’ünün sahibinin yüzlerini yedikleri görülüyor. Adli tıp uzmanı Carolyn Rando ise köpeklerin bunu isteyerek yapmadığını savunuyor. Sahiplerini yerde gören hayvanlar uyandırmak için sahiplerinin yüzlerini yalamaya başlıyorlar. Hareket etmediğini görünce panikleyen hayvanlar tepki almak için küçük ısırıklar atıyorlar. Kan ve et tadını alan köpeklerin ısırıklarını büyütmesi de olası…

Bu konudaki genel kanı Rando’nun da dediği gibi sahibini uyandırmaya çalışan köpeğin paniğinin bir sonucu oluyor.

Ama unutmamak gerekir ki ne olursa olsun onlar bizim en iyi dostlarımız ︎ 

 

 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Barınaklardan Sahiplenilen Minik Dostlarımızın Değişimleri Sizleri Çok Şaşırtacak

Yapılan istatistiklere göre her yıl 6.5 milyon hayvan barınaklara veya ormanlara terkediliyor. Evcil hayvanların sahipleri tarafından terkedilmesinin bir kaç temel nedeni var. Sahiplenen evcil hayvanın agresif ve sorunlu olması veya sürekli olarak sağlık sorunlarının çıkması bunlardan sadece bir kaç tanesi.


Geri Dönüşüm İçin Eğitilen Saksağanlar Sizi Çok Şaşırtacak!

Hayvanların bizi şaşırtan anlamlı davranışlarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Sahibinin istediği eşyaları getiren köpekler,ölü taklidi yapan papağanlar ve daha niceleri. İnsan eliyle eğitilen ve evcilleştirilen bu hayvanların dışında doğada hiç bir etkiye maruz kalmadan verdikleri tepkilerle bizleri şaşırtan yabani hayvanlar da var.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1