Davetli Olmayan Giremez ! Clubhouse nedir?

9 ayda değerini milyar dolarlara çıkaran clubhouse günlük hayatta kullandığımız sosyal medya platformlarından biraz farklı. Bu uygulamaya davetiyesiz giremiyorsunuz. +18 yaş sınırı olan, ses temelli Clubhouse nedir?

Davetli Olmayan Giremez !  Clubhouse nedir?

Clubhouse Belirli Konu Başlıklığı Altında Sanal Odalar Yaratıp Sesli Mesajlaştığınız Bir Sosyal Ağ

Clubhouse'ta emoji, yazılı mesaj yada görüntü kullanamıyorsunuz. Sanal odalarda yalnızca sesli katılım sağlayabilirsiniz. Odayı oluşturan kişi daha aktif katılımınız için üstünüze tıklayabilir. Sanal odaya girdikten sonra "el kaldırma" ile konuşmanız mümkün. Dilerseniz yalnızca dinleyici de olabilirsiniz. Sohbet odaları ise takip ettiğiniz kullanıcılara göre değişiklik gösteriyor.

Davetiyeniz Yada İphone'unuz Yoksa Uygulamayı Kullanamıyorsunuz

Clubhouse şu an için yalnızca İOS platformlarda mevcut ancak büyüme hızına bakarak yakın bir zamanda Android'te de gelmesi bekleniyor. Şirket geçtiğimiz haftalarda Android içinde çalıştıklarını belirtti. 

Davet konusuna gelince, uygulamaya katılabilmeniz için kullanan biri tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Her kullanıcı 2 davet hakkına sahip. Davet aldığınız kullanıcıyı ise profilinizde devamlı görüyorsunuz.

Yada uygulamayı indirip rehberinizi bağlayabilirsiniz bu sayede eğer rehberinizde kullanan varsa otomatik davet isteme yapabilirsiniz.

Aynı zamanda twitterda #clubhouse etiketi ile tweet atıp davetiye isteyen-alan yoluyla da davetiye almanız mümkün.

Kariyer Futbol, Influencer Marketing, Bilimsel Tartışmalar, Siyaset, Sanat Gibi Konuları Konuşabileceğiniz Pek Çok Alanda Sanal Odalar Mevcut

Uygulamayı indirdikten sonra adınız soyadınız ve @kullanıcıadı ile kayıt oluyorsunuz. Sonrasında mikrofonunuza erişimi onaylamanız gerekiyor. Kullanıcı profili oluşturduktan sonra ilgi alanlarınızı seçmelisiniz. Seçtiğiniz ilgi alanları sayesinde uygulama size farklı farklı sanal ortamlar öneriyor. Teknoloji, spor, liderlik, pazarlama, eğitim, psikoloji gibi ilgi alanları seçebilirsiniz.

7 Ayda 600 Bin Kullanıcıya Ulaştı

Clubhouse'un yazılımı Nisan 2020'de tamamlandı. Mayıs 2020'de değeri 12 Milyon $ iken, Aralık 2020'de 100 Milyon $'a ulaştı. 

Gizlilik Politikası Henüz Tartışma Konusu

Uygulamayı yayınlayan firma ve uygulama oldukça yeni olduğu için henüz güvenilirliği tartışma konusu. Her ne kadar konuşmaların kayıt altına alınmadığını söylesede kayıt tutuyor mu yada siz uygulamayı kullanmıyorken de mikrofonunuza erişiyor mu bunlar Clubhouse'un kafa karıştırıcı konuları.

Bunun dışında henüz bir filtrelemeye sahip değil. Bulunduğunuz odalar da yasadışı, ahlaka aykırı ve rahatsız edici konular hakkında konuşulabilir. İllegal odaların önüne nasıl geçeceği de başka bir tartışma konusu.

Twitterın Kurucu Tarafında Yatırım Aldı

Mayıs 2020’de Andreessen Horowitz tarafından 10 milyon dolarlık yapıldı. Bunu takip eden dönemde ise en önemli yatırımı Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey yaptı. Takip eden dönemde ise komedyen Hannibal Buress, Rap'çi MC Hammer, Milyarder Marc Cuban gibi isimlerden de yatırım geldi.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Telefonlardan WhatsApp'i Sildiren Uygulama Telegram'ın 14 Güvenilir Özelliği

WhatsApp, 8 Şubat'tan itibaren herkesin yeni sözleşmeyi onaylamasını istedi. Bu sözleşme ise kullanıcı verilerinin Facebook ile doğrudan paylaşılabileceğini ortaya koyuyordu. Kişisel bilgilerinin güvenliğinden şüphe eden kullanıcı...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1