Deprem Esnasında Gökyüzünden Çıkan Gizemli Işık Nedir?

17 Ağustos 1999 depremindeki gökyüzünü hatırlayanlar vardır. Gökyüzü yıldızlara teslim olmuştu. Herkes deprem gecesi gökyüzündeki ışıltıyla irkilmişti. Bu çarpıcı doğa olayı ile ilgili birçok teori bulunmaktadır.

Deprem Esnasında Gökyüzünden Çıkan Gizemli Işık Nedir?

Bu ışıklar renk ve şekilleri değişken olup birçok farklı şekilde görülebilir. Bazen gökkuşağı renklerinde gökyüzüne yayılmış halde, bazen ise toplu kümeler halinde görülmüştür. Ülkemizde ise genelde titreşen beyaz ışıklar şeklinde kayıtlara geçmiştir. Genelde sadece birkaç saniye sürmektedir ve depremden 4 5 saniye önce görülse de, depremden önce veya sonra da görüldüğü olmuştur.

Bu ışıklar yüzyıllar öncesine kadar dayanmaktadır.  Eski Çin masallarından birinde deprem yaklaştığında gökyüzünde ejderhaya benzeyen bulutların ortaya çıktığı anlatılır. Eski tarih kitaplarında bir roma tarihçisinin büyük bir deprem olmadan önce gökyüzünde alev toplarının görüldüğünü yazmıştır. 

Deprem zamanı gökyüzünün farklı yerlerinde ve farklı renklerde gözlemlenmektedir. Bilim insanları bu konuda net bir karara varamamış olsa da araştırma yapıp bir çok fikir öne sürmüşlerdir.  Deprem sırasında görünüyor olsa da varlığı kabul edilmiş fakat deprem ile bir ilişkisi kanıtlanamamıştır. Bu olay, her deprem sırasında yaşanmamakla birlikte ülkemizde en son Elazığ depreminde kayıtlara geçmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu yüksek gerilimin olduğu yerlerde ve yer altındaki su fazlalığının olduğu bölgelerde daha çok gözlemlenmiştir.

Bu ışıklardan sonra ilk akla gelen fikir deprem sırasında çeşitli gazların yeryüzüne yükselirken yandığıydı. Fakat diğer bir gözlem ise depremden önceki tektonik hareketlenmelerden dolayı kayaçların birbirine çarparak oluşturduğu elektrik üretiminin bir yansıması olduğudur. Konu ile ilgili araştırmalar hala sürmektedir.

Bazı hayvanların depremi önceden hissedip davranışlarının değişmesinin sebebi ile yeraltı hareketlenmeleri ile birlikte bu ışıklar da sebep gösteriliyor. 

Bodrum Depremi 6.6 / 2017

Elazığ Depremi 6,8 / 2020

Çin Sichuan Depremi 7,9 / 2008

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Depremde Hayatta Kalmak: Yaşam Üçgeni Metodu

En son İzmir’de yaşadığımız 6.9’luk büyük sarsıntı, bize deprem gerçeğini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. Yaralarımızı sarmaya çalışırken, deprem konusunda aslında ne kadar bilgisiz olduğumuzu ve bilinçlenmemiz gerektiğini de farkettik. Peki, olası bir deprem durumunda ne yapmalı? İşte Dünyanın en tecrübeli Kurtarma Ekibi’nin Kurtarma Şefi ve Afet Müdürü olan Doug Copp’un makalesinde vermiş olduğu bilgiler ve Yaşam Üçgeni Metodu deprem anında hayatımızı kurtarabilir;

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
3
wow
4