Depremler Belki de Loki'nin kıvranışlarıdır

Doğa olaylarının yaratılıştan beri mitolojiye dayandırılarak anlatılması oldukça yaygındır. İskandinav mitleri ise üzerine filmler yapılan oldukça popüler mitler. Thor filminin kötüsü Lokiyi anlattık biraz.

Depremler Belki de Loki'nin kıvranışlarıdır

Loki daha çok dalavereleriyle sürekli sorunlar yaratan sinsi bir oyunbaz tanrı olarak tanınır. Kılık değiştirme yeteneği birçok olayda hem tanrıları, hem de insanları kandırmasını sağlar. Kan kardeşi Odin ve Thor gibi birçok güçlü tanrıyla yolu çakışır. Birçok çatışmanın kaynağında onun yaptığı işler yatar; bununla birlikte tehditle karşılaştıkları birçok olayda tanrılara yardım eder. Aesir ailesinin bir mensubu sayılmasına karşın, Loki aslında bir devdir. Odinle kan yemini ederek kan kardeşi olması aileye girmesini sağlar. Tanrıça Sigyn'le evlenir ama en çok tanınan çocukları dişi dev Angrboda'dandır. Midgard yılanı, kurt Fenriri ve ölüler diyarının tanrıçası Hel.  Loki çevirdiği oyunların birinde kısrak biçimine bürünür ve ardından Odin'in sekiz bacaklı atı Sleipnir'i doğurur. Tanrılar onun sınır çizgisini aşıp gün ışığı tanrısı Baldur'u öldürmesine kadar, aldatıcı davranışlarına gözyumar. Loki sonunda Ragnarok Çatışmasında tanrılara karşı dövüşür. 

Peki tanrılarla ilişkileri bu derece iyi iken Loki neden kıvrandı?

Balder Odin'nin en sevdiği oğlu ve gün ışığı tanrısıdır. Odin, rüyalarında Balder'in öldüğünü görmektedir ve bunun üzerine Hel’le konuşmak için ölüler diyarına giden Odin, Balder’in öleceğini kehanetini öğrenir. Annesi Frigg tüm dünyadan Balder’e zarar vermeyeceklerine dair söz alır ama ökseotu unutulur ve bu sözlerin dışında kalır. Balder’e zarar verebilecek tek şeyin ökseotu olduğunu öğrenen Loki  bu bitkiden bir mızrak yapar ve tanrıların Balder’in üzerine farklı şeyler atıp zarar vermeden sekmesini izledikleri yere gider. Kör kardeşi Hödr’e bu mızrağı verir ve Balder’e atması için kandırır. Ökseotundan yapılmış mızrak Balder’i öldürür.Annesi Frigg, Balder’i geri getirmesi için Hel’e yalvarır. Hel dünyadaki ölü ve canlı herşeyin yas tutması ve gözyaşı dökmesi durumunda Balder’in geri gelebileceğini söyler. Balder herkes tarafından sevildiği için geri getirebileceği düşünülürken Thokk isimli devin ağlamayı ve yas tutmayı reddetmesiyle geri dönüş başka bahara kalır. İskandinav toprakları Balder’in dönüşüne kadar daima gölge içinde ve bulutlu kalacaktır.

Olay mahalinden balık şekline bürünüp kaçan Loki, artık yöntemlerini öğrenmiş tanrılar tarafından kolayca yakalanır. Loki yaptığı bu kötülük nedeniyle ağır bir biçimde cezalandırılır. Yılan zehrinin sürekli üzerine damlamasını sağlayacak şekilde dünya ağacının altında üç biçme kayaya zincirlenir.Bu yılanın zehiri Loki’nin üzerine damladığında ona tarifsiz acılar yaşatacaktır. Karısı Sigyn Loki’nin yanından hiç ayrılmaz ve başının üzerinde tuttuğu kaseyle yılanın zehrini toplar. Kabı boşaltmak için gittiğinde yılanın zehiri yüzüne damlayan Loki acı içinde kıvranır ve bu kıvranışları depremlere sebep olur.

 Kaynak:  "MİTOLOJİ" NTV Yayınları, Başvuru Kitapları , 5. Baskı

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2