Dirilmeyi Bekleyen Cesetler: Cryonics Deneyi'ni Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacaksınız!

Tüm dünyadan 230 cansız vücut, içi sıvı nitrojen dolu büyük metal silindirler içerisinde -196 derece de tıp'ın bir gün ilerleyip kendilerini tekrar dirileteceği o günü bekliyor.

Dirilmeyi Bekleyen Cesetler: Cryonics Deneyi'ni Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacaksınız!

Yunanca soğuk anlamına gelen Cryonics terimi, ilk olarak 1965 yılında kullanıldı ancak ilk kez Neil R. Jones 1930'larda yazdıgı bir romanda insanların dondurulmasından söz ediyordu. Ünlü fizikçi Robert Ettinger, 1964'te yayımlanan ''Ölümsüzlük İhtimali'' adlı kitabında, insanların gelecek yıllarda canlandırılmak üzere dondurulması fikrinin akla yatkın olduğunu ileri sürüyordu. Dünyada dondurulan ilk kişi 73 yaşında akciğer kanserinden ölen Amerikalı bir psikolog olan, James Bedford 1967'den beri buzlar içerisinde dirileceği günü bekliyor.

Doctor Paul Eagle 1992'de Kaliforniya'da yaptığı bir deneyde Beagle cinsi bir köpeği dondurup tekrar hayata döndürmeyi başardı ve bu deney "Cryonics Bilim İnsanları" için büyük bir ispat olarak kabul edildi. Deneyde kullanılan köpek, kanı çekildikten sonra dondurulup öldürüldü. 70 dakikalık beklemenin ardından kanı tekrar vücuda enjekte edildi ve köpek uyanmayı başardı. Üstelik işlemden önceki alışkanlıkları ve karakteri hiç bozulmadı. Bu deney, dondurulan insanların hayata tekrar döndürüldüğünde, karakterlerinin ve alışkanlıklarının değişmeyeceğine kanıt olarak gösteriliyor.

Bu işlemi yaptıranlara 2 saat öncesinden kanın pıhtılaşmaması için "Heparin" adlı ilaç, enjekte ediyorlar. Ölü beden önce buz dolu bir havuzun içinde soğutulup göğüs kafesinin içinden vücudundaki bütün kan çekiliyor.

Kan damarlardan boşaltılırken yerine - 50 derecede gliseron, enjekte ediliyor. Vücuda yayılan bu solüsyon, vücut ısısının da -50 dereceye düşmesini sağlıyor.

Bu aşamadan sonra buz kristallerinin hücreleri çevreleyip su kaybına yol açmaması için; Ceset, bir uyku tulumunun içine doldurulan ve donmayı engelleyen gliseron maddesiyle beraber dışı tahtadan içi fiberglass'dan yapılan bir sandığın içine yerleştiriliyor.

Sandığın üzerine konulan kumaşa kuru buz konularak ceset soğutuluyor. En son işlemde ceset, içi sıvı nitrojen dolu bir tanka yerleştirilip 1 hafta bekletiliyor. Vücut ısısı -196 dereceye kadar düşürülendikten sonra ise bekleme odalarına alınıyor.

Bu şekilde hayata tekrar döndürülmeyi bekleyen 230 insan ve 33 tane de evcil hayvan bulunuyor. Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşma sağlanmış 900 civarında insan bulunuyor. Bu listenin içinde 16 tane Türk de bulunuyor. Listedekilerden 76'sı sadece kafasını geri kalanı ise bütün bedenini dondurmak üzere anlaşmış insanlardan oluşuyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2