Dış Dünyayı Reddeden Kabile: Piraha Kabilesi

Teknolojide altın çağ yaşadığımız, teknolojinin yıllar önce lüksten çıkıp gerekliliğe dönüştüğü günümüzde televizyonsuz, internetsiz, telefonsuz 1 ay geçirebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Bu durum en başta keyif verse de 1 ayın sonunda çoğumuz için kabusa dönüşecek. Dünya üzerinde bizim hayal bile edemediğimiz bu 1 ayı bir ömür boyu yaşayan kabileler var. Teknolojiyi reddedip dış dünya ile bağlarını koparan bir kabileyle tanıştıralım sizi; Piraha Kabilesi!

Dış Dünyayı Reddeden Kabile: Piraha Kabilesi

Piraha kabilesi Amazon'da yaşayan kendi kurallarını kendi belirleyen en ilginç ve ilkel kabilelerden biridir. En yakın yerleşim yeri için en az yaklaşık 5 günlük bir kayık yolculuğu yapmaları gerekmektedir. Hiçbir teknolojik ürünle tanışmamış kabile ilkel bir şekilde hayatlarını sürdürmektedir. Hiçbir teknolojiyi kullanmayıp ilkel insanlar gibi yaşamlarını sürdürüyorlar.

Sadece 10 sesten oluşan ıslıklarla iletişim kuruyorlar

Sadece 10 sesten oluşan bir dil kullanıyorlar. Dilleri kelimelerden değil ıslık seslerinden oluşuyor. Haliyle rakam kavramıda yok. Sayı, renk, şekil, miktar, zaman gibi kavramlara dillerinde yer yok. Birşey belirtmeleri gerektiğinde sadece az ve çok ibarelerini kullandıkları bir ses çıkarıyorlar. Herşeyi göz kararı takas usülü ile alıyorlar. Hayvan seslerini çok iyi taklit edebiliyorlar. Araştırmacıların söylediklerine göre taklit yeteneklerini o kadar geliştirmişler ki çıkardıkları seslerle hayvananları çağırabiliyor veya onları kaçırabiliyorlar. 

İnançları ve uymaları gereken katı kuralları yok

Bu tarz ilkel kabilelerde genelde güneşe, aya veya putlara tapılır. Fakat Piraha kabilesinde bu söz konusu değil. Varoluşsal hiçbir olguyu kabul etmiyorlar. Kabile inançsızlığı seçtiği için hiçbir tören, ayin, etkinlik gerçekleştirilmiyor. Kültürlerde ölüm, doğumgünü, evlilik gibi özel günlerin kutlanması gibi bir gelenek yok. Diğer ilkel kabilelerden ayıran en büyük özellikleri ise kuralsız olmaları. Kabilede kurallar ve yaşam kanunları yok. Herkes sadece kendine yetecek kadar sebze meyve topluyor, hayvan avlıyor. Mevsimsel geçişleri için fazladan meyve, sebze veya et depolamıyorlar. Yaşadıkları yere, doğaya saygılı olan topluluğun tek kuralı eşitlik. Hiyerarşik yapının olmadığı toplulukta herkes eşit şekilde yemek yer eşit şekilde çalışır. 

Aile kavramına inanmıyorlar

İlkel kabilelere bakıldığında genelde kabile büyüklerine hürmet gösterilir. Gençler aile büyüklerinin isteğine göre evlendirilir. Klanlar genelde en yaşlı erkek veya kadın tarafından yönetilir. Fakat Piraha kabilesinde aile kavramı bulunamakta. Kültürlerinde anne, baba, kuzen, kardeş gibi kavramlar kullanılmamaktadır.

  

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Modern dünyadan Tamamen Uzak Birbirinden İlginç ve Sevimli Gelenekleriyle: Himbalar

Himba kabilesinin gelenekleri de diğer kabileler gibi oldukça ilginç. Özellikle kadınların hamile kalmak için kullandığı yöntem ise oldukça şaşırtıcı. Sevginin ve müziğin gücüne inanan, tüm kültürlerini bunun üzerine kuran Himbaların sizi gülümsetecek cezalandırma ve hamile kalma yöntemi var.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2