Disipliniyle Tanınan Almanya Hakkında Bilinmeyenler

Elbette Almanya ve Alman kültürü biz Türklerin oldukça yakında bildiği bir konu. Pek çoğumuzun ailesinde elbette Almanya da doğmuş büyümüş, Almanya da yaşayan birileri vardır. Ancak Almanların bizim bile daha önce hiç duymadığımız pek çok alışkanlığı var.

Disipliniyle Tanınan Almanya Hakkında Bilinmeyenler

1. Okula Başlayan Her Çocuğa Okulun İlk Gününde Oyuncak Ve Şekerle Dolu Dev Bir Külah Verilir

1800'lü yıllara dayanan bir gelenek olan Schultüte(Okul Külahı), " hayatın ciddiyetini " kutlamak için çocuklara okula başladıklarında verilir. Külahın içinde çeşitli abur cubur bazende oyuncak bulunur. Almanya uygulamada yalnız değil - Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nin de benzer bir geleneği var.

2. Eğer 14 Yaşınıza Geldiyseniz Gözetim Altında Alkol Alabilirsiniz

Almanya'nın genel olarak içki içme yasaları ciddi şekilde esnek aslında halka açık her yerde alkol tüketebiliyorsunuz. Hatta, 14 yaşına geldiğinizde, "gözetim altındaki bir kişinin eşliğinde" bira veya şarabı ezebilirsiniz.

3. Üniversite Herkes İçin Ücretsizdir (Alman Olmayanlara Bile)

Sadece birkaç ay önce, Aşağı Saksonya devlet üniversitesi harçlarından vazgeçen son eyaletti. Yabancı uyruklularda dahil Almanyada ki Üniversiteler tamamen ücretsiz. 

4. Hükümet Garip Bebek İsimlerini Reddedebilir 

Alman yasalarına göre, bir kişinin cinsiyetine uygun bir isim vermelisiniz. Dolayısıyla, nüfus kayıt ofisi uygun bulmadığı isimleri açıkca reddedebilir. Yeniden başvurmak maliyetli bir süreçtir. Bu nedenle birçok ebeveyn Michael ve Maria gibi geleneksel isimleri tercih eder.

5. Fuhuş Yasaldır

2002 yılında para karşılığı cinsel ilişki serbest bırakılmıştı. Ancak bu günlerde para cezası getirilmesi planlanıyor.
 

6. Pazar Günleri Her Yer Kapalıdır

Genelevler de dahil pazar günleri her yer kapalıdır. Tabi ki kiliseler hariç. Pazar günleri sondaj yapmak da yasa dışıdır. Tabi ki evinizde tadilatta yapamazsınız. Yani büyükannenin çerçeveli fotoğrafını duvara takmak için pazartesiye kadar beklemek zorundasınız. 

8. Hükümet Engellilere Cinsel İlişki İçin Ödeme Yapar

Almanya'da bir engelli maaşı,  cinsel ilişki için ödeme masraflarını kapsamaktadır. Yani sadece fuhuş yasal değil, aynı zamanda refah çekinizin de bir parçası. Hatta seks işçileri için “ nitelikli cinsel refakat ve yardım ” konusunda sertifikalı eğitimleri var.

9. Birisine Önceden "Mutlu Yıllar" Dilemek Uğursuzluk Getirir

Alman zihniyetini güzelce özetleyen bir söz var - "Du sollst den Tag nicht vor dem Abend loben" veya "Geceden önceki günü övmemelisin." Bir şey olana kadar emin olmayın, çünkü o zaman olmayacak demektir. Bu nedenle, birisinin doğum gününü erkenden kutlamak, doğum gününü yaşayamayacağı veya daha doğrusu öleceği anlamına gelebilir.
 

10. Almanya Nükleer Santralleri Ortadan Kaldırıyor

Fukushima'dan sonra Angela Merkel'in hükümeti 2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatacağını duyurdu. Almanya bunun yerine yenilenebilir enerji geliştirme taahhüdünde bulundu. Bundan on yıl sonra, çocuklar "Simpsonlar" ı izleyecek ve Homer'ın nasıl bir yerde çalıştığını merak edecekler.
 

11. Fanta İle Pasta Yapıyorlar

Doğum günlerinin vazgeçilmezi Fantakuchen! Basit ve lezzetli bu pasta Almanya'da oldukça popüler.

 

12. Açık Pencereler Hastalığa Neden Olur

Havanın içeri girmesine izin vermeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Açık bir pencereden temiz havanın eklem ağrıları veya grip gibi rahatsızlıklara yol açabileceğine dair Vaterland'de yaygın bir inanış vardır.

13. Orta Parmak Yasa Dışıdır

Başka bir sürücü, tek parmakla selam verdiğinizi görürlerse plakanızı bile ihbar edebilir, bu da güzel bir polis mektubu ve para cezasıyla sonuçlanır.
 

14. "Dinner for One" Bağımlısıdırlar

60'lardan kalma bu İngiliz güldürü komedisi, ülke genelinde her yılbaşında yayınlanıyor ve bu Almanlar için çok önemli. Aslında Birleşik Krallık'ta (ironik bir şekilde geldiği yerde) veya ABD'de gösterilmemesine rağmen Almanya'da şimdiye kadarki en sık tekrarlanan TV şovu.

15. Oktoberfest Ekim'de Başlamıyor

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günlerinde  düzenlenegelen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır. 
 

Kaynak :1

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Hem Korkutucular Hem Büyüleyiciler: İşte Tamamen Terk Edilmiş 18 Yer

Her birinin hikayesi birbirinden farklı. Kimi askeri darbeler kimi mübadeleler kimi nükleer felaketler görmüş ve bir şekilde unutulup gitmişler. Tabi ki doğayı asla durduramazsınız. Tüm resimlerde siz de fark edeceksiniz ki ya çöle dönüşmüş ya da ormana. Birbirinden büyüleyici 18 terk edilmiş şehir ve hikayelerini sizler için derledik.


Daha Önce Neredeyse Hiç Duymadığınız 18 Ülke

Dünya da pek çok ülke var ancak listede ki ülkelerin isimlerini neredeyse hiç duymadınız. Üstelik bu ülkeler terk edilmiş yada yaşamdan çok uzak yerler değil. Her birinde ayrı kültür ayrı bir yaşam var !

Gidilmesi Cesaret İsteyen Lanetli Yerler

Çeşitli olaylar nedeniyle halk arasında 'lanetli' olarak adlandırılan dünya üzerindeki en ilginç mekânları sizler için derledik. Her birinin hikâyesi sizi çok şaşırtacak...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1