Doğum Kontrol Hapı Hakkında Merak Edilenler

Doğum kontrol hapı ne için kullanılır? Zararları veya riskleri var mıdır? Artıları eksileri nelerdir? Merak ettiğiniz bütün soruları içeriğimizde cevaplıyoruz.

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Merak Edilenler

1. Doğum kontrol hapı nedir ve ne işe yarar?

Gebeliğin olabilmesi için sağlıklı bir üreme döngüsünün gerçekleşmesi gerekmektedir. Yumurtalıklar her 28-30 günde bir yenilenir. Basitçe anlatmak gerekirse her ay vücut kendini hamilelik için hazırlar. Rahim astarı bebek oluşumu ve tutunmas için kalınlaşır. Eğer yumurta döllenirse gebelik oluşur, döllenmezse de bu astara gerek kalmadığından dolayı astar vücuttan atılır. Doğum kontrol hapı ise genelde adet düzensizliği çekildiğinde bu döngünün düzene sokulması için veya istenmeyin hamileliğin yaşanmaması için kullanılır. Halk arasında ise en çok tercih edilen korunma yöntemlerinden biridir. 

2. Doğum kontrol hapları sadece gebeliği önlemek için mi kullanılır?

Hayır. Genelde istenmeyen gebelikten korunmak için kullanılsa da adet düzensizliği, yumurtalıklarda oluşan iltihaplar, akneler, over kanseri gibi sorunlarda da kullanılır.

3. Bu haplar kısırlık yapar mı ?

Her ne kadar bazıları bu hapların uzun süreli kullanımlarda kısırlık yaptığına inanılsa da bununla ilgili hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.  Hatta bilinenin aksine bu haplar, kısırlığı önlemek için tedavilerde de kullanılır. 

4. Tüylenme veya sivilce gibi sorunlar yaratır mı?

Adet düzensizliği sonrası yüzde yağlanma ve sivilceler oluşur. Zaman zaman da tüylenmenin arttığı gözlemlerin. Bunun tedavisi için de doğum kontrol hapları kullanılır. 

5.Bu haplar hamilelikten veya cinsel hastalıklardan korur mu?

Hamilelikten korunma için en etkili yollardan biridir. Fakat yine de %100 oranında sonuç bekleyemeyiz. Yapılan araştırmalarda kullanan kişilerin %99 oranında korunduğu görünmüştür. Fakat  %1 lik hamile kalma ihtimaliniz her zaman bulunmaktadır. Cinsel hastalıklardan korunma ise sözkonusu değildir. Bunun için diğer korunma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. 

6. Ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapı arasındaki fark nedir?

Doğum kontrol hapı kutusunda 21 ya da 28 tane hap bulunur. Bu hapları düzenli olarak her gün aynı saatte alınması gerekmektedir ve bu sayede gebeliği önler. Ertesi gün hapıysa ilişkiden hemen sonra alındığında etkili olur.  İkisi arasındaki farka gelirsek doğum kontrol hapı düzenli olarak; ertesi gün hapı ise yılda en fazla iki kez alınmalıdır. Doğum kontrol hapının düzenli kullanılması değil ama, ertesi gün hapının sık kullanılması kısırlığa neden olabilir. Ertesi gün hapı, devamlı kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir!

7. Bu hapların yan etkisi var mıdır?

Yan etkiler bünyeden bünyeye değişebilir. Hapların yan etkileri yapılan ar-ge çalışmalarıyla en düşük seviyeye çekilmiş olsa da bazı kadınlarda duygu değişimi, mide bulantısı, hassasiyet gibi etkiler göstermektedir. Kulluanmadan önce doktora danışmak gerekir. Özellikle bazı antideprasan özellikleriyle birlikte kullanıldığında tepkimeye girerek ilacın etkisini azaltıp yan etki göstermektedir. 

8.Doğum kontrol haplarının etkisi ne zaman başlar ve herkes kullanabilir mi?

Doğru ve düzenli kullanımda ilk kutudan sonra etki başlar. Maalesef her isteyen bu ilacı kullanamaz. Migren, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığı tetiklediğinden dolayı kullanımı doğru değildir. Bundan dolayı kullanmadan önce ayrıntılı bir tahlil yaptırmak ve doktora danışmak sağlıklı olacaktır.

9. Hap kullanımı kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapları piyasaya ilk sunulduğu zamanda hormon miktarları yüksek olduğundan dolayı kilo alınabiliyordu. Fakat yeni geliştirilen doğum kontrol haplarında alınan sonuçlara göre bu hormon miktarı minimum düzeye indirildi. Yeni çıkarılan haplarla kilo alma ihtimali de oldukça düşürüldü. Haplara başlandığı ilk birkaç ayda vücut değişime tepki verip su tutabilir. Bu şişkinlik ödem kaynaklı olduğu için geçicidir.

10.Haplar bırakıldıktan kaç gün sonra hamile kalınabilir?

Yumurtlama ve doğurganlık dengesinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi genellikle hapları bıraktıktan 2 hafta sonra başlar. Bu yüzden hapları bıraktıktan 2 hafta- 6 ay içerisinde hamile kalınması mümkünüdür.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Ped mi Tampon mu ?

Bazı kadınlar regl döneminde daha hijyenik olduğu için ped kullanmayı tercih ederken, bazı kadınlar ise sağladığı rahatlıktan dolayı tampon kullanmayı tercih ediyor. Peki sağlık ve rahatlık açısından hangisini kullanmak daha mantıklı?


Sütyen Takmak Zararlı mı? Sütyen Hakkında Bilinmeyenler

Kimi zaman güzelliğimizden ödün vermemek için kimi zaman da sadece alışkanlığımızdan dolayı kullandığımız sütyenler sandığımız kadar masum değil mi?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2