Down Sendromlu Mankenin İlham Verici Yolculuğu

İspanyol model Marian Avila, insanın gerçekten isteyip de yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını kanıtlıyor. Sadece biraz cesaret…

Down Sendromlu Mankenin İlham Verici Yolculuğu

Marian’in çocukluğundan beri tek hayali televizyonlarda gördüğü mankenler gibi birgün podyumda havalı havalı yürüyebilmekti. Hem hayallerini gerçekleştirip hem de eğer çok isterse hiçbir insanın önünde  engellerin duramayacağını kanıtlamak istiyordu.

Avila bu hayaline bir adım daha yaklaşabilmek için 2016 yılında profesyonel bir eğitim aldı. Mankenlik okulunda 10 aylık aldığı bu eğitim sayesinde kendine olan inancı daha da arttı.

Verdiği bir röportajda sürekli kendini oyuncu ve model olarak hayal ettiğini, bunun için her gün eve pratik yapıp çalıştığını belirtti.

Marian Avila çalışmalarının ve çabasının sonucunu almaya başlamıştı. Madrid'de ünlü bir tasarımcının defilesinde modellik için teklif götürüldü. Marian’ın bu deneyimi ona moda dünyasının kapılarını açtı.  Vogue, The New York Times gibi sektörün öncü firmalarıyla çalışma fırsatı buldu. 23 yaşındaki güzel model Levi kampanyasının resmi yüzü. Mankenliğinin yanı sıra bu sıralar ses  ve dil eğitimi de alıyor. Marian, bu konuda toplumun dikkatini çekmek ve down sendromluların her şeyi yapabileceklerini hatırlatmak için sosyal medya hesaplarından sık sık paylaşım yapıyor. İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz. İnsanlara hayallerinin peşinden koşmaları gerektiğini savunup onları cesaretlendiriyor.

14 Kasım'da başkalarına rol model olması ve örnek kişiliğiyle 2020 Quincy Jones Olağanüstü Savunuculuk Ödülü verilmiştir. Bu güçlü kız her fırsatta hayalleri için daha çok çabalayacağını ve insanlara hayallerinin peşlerinden koşmaları için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Üstelik güzeller güzeli Marian Avila bu başarı öyküsünün tek örneği değil. Jamie Brewer'in de hayatı küçük bir rolle değişti. Ünlü amerikan korku filmi American Horror Story'ın sevilen oyuncusu Jamie oynadığı rolle bütün izleyicilerin takdirini topladı. Daha sonrasında podyumda gördüğümüz yetenekli oyuncu New York Moda Haftası'nın ilk down sendromlu modeli!

Unutmamak gerek; gerçek dostlar kromozom saymaz çünkü down sendromu 1 eksiklik değil, 1 fazlalıktır!

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace

Bilgisayar ve teknoloji alanında sıklıkla duyduğumuz isimler genellikle erkek isimleridir. Erkeklerin teknolojik gelişmelerle ve aygıtlarla kadınlardan daha fazla ilgilendiğini hepimiz düşünmekteyiz. Bununla birlikte, bilgisayar programlamak gibi teknoloji alanında büyük girişimlere ön ayak olan çalışmalarda da yine hafızalarımızda erkek isimlerinin yer aldığını pek çoğumuz fark etmişizdir. Günümüzde bile kadınların birçok alanda erkeklerle eşit olmak için mücadele verdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak Ada Lovelace’ın yaşadığı dönemlerde kadınlar ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar bir aile objesi olarak görülmektelerdi. Ada Lovelace 1800’lerde gösterdiği azmi ve başarısı sayesinde sadece o döneme değil tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başaran bir kadın olmuştur.


Benim Adım Malala

Televizyonda sihirli kalemi olan bir çocuğu izlerdim. Acıkınca yemek çizer ve o da gerçek olurdu, arkadaşları tehlikedeyse bir polis çizer ve onları kurtarırdı. Benim de öyle sihirli bir kalemim olmasını çok isterdim. Öyle bir kalemim olsaydı başkalarını mutlu etmek için kullanırdım... ...O gece yatmadan önce yiyecek bulamayan aileleri düşündüm ve okula gidemeyen o kızı. O zaman bir kez daha sihirli bir kalemim olsaydı onu daha iyi bir dünya çizmek için kullanırdım. O dünyadan önce savaşları fakirliği ve açlığı silerdim sonra da birbiri ile eşit ve özgür kızlar ve oğlanlar çizerdim oraya. O günden sonra her gece sihirli bir kalem dilemek yerine okuluma gidip daha sıkı çalışmaya başladım. Doktor olup hayatlar kurtarmaya karar verdim.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1