Dünya Üzerinde Yenilen En İğrenç 7 Yiyeceğin Tadı Neye Benziyor ?

Boğa penisi, içi kurt dolu peynir ve daha niceleri... Kulağa pek hoş gelmeyen bu yiyecekleri tüketen milyonlarca insan var. Peki bu yiyecekler nasıl yapılıyor ve tatları neye benziyor ? Bizim, hazırlarken bile zorlandığımız bu içeriği, bakalım siz nasıl bulacaksınız?

Dünya Üzerinde Yenilen En İğrenç  7 Yiyeceğin Tadı Neye Benziyor ?

Boğa Penisi

Pek çok kültürde her türden penis yemenin sağlık ve güç aşıladığına inanılır. Sıklıkla uzak doğuda tüketilen bu yiyecek o kadar popülerdir ki menüsünde sadece hayvan penisi bulunduran restorantlar dahi bulunuyor. Guolizhuang adındaki restorant bufalodan yılana kadar hayvan penisinden yemekler yapma konusunda uzanlaşmış ve Çin'de oldukça popüler bir mekandır.

Casu Marzu (kurtçuk peyniri)

Anlamı "çürük / çürük peynir" olarak çevrilen Casu marzu, koyun sütü peynirinden yapılan bir Sardunya spesiyalidir. 
Peynirin yağlarını parçalamak ve fermantasyonu hızlandırmak  için peynire eklenen canlı böcek larvalarını (kurtçuklar) içerir. Bu peynir üzerindeki larvaların saldıkları dışkılar tipik fermantasyonun ötesinde bir ayrışma ve olgunlaşmaya yol açar.

Yüzyıl Yumurtaları

Asya'da tüketilen yüz yıllık yumurtası veya bilinen diğer adıyla bin yıllık yumurta ördek, tavuk veya bıldırcın yumurtalarının kil, kül, tuz, sönmemiş kireç ve pirinç kabuğu karışımı içinde muhafaza edilmesiyle yapılır. Birkaç haftadan birkaç aya kadar süren bu işlem sırasında, yumurta sarısı koyu yeşil / gri renge döner ve ortaya çıkan hidrojen sülfür ve amonyak nedeniyle keskin bir tada  sahip olur.

Kızartılmış Yarasalar

Kızarmış yarasaları, düşük yağ içeriği ve yüksek proteinleri nedeniyle Endonezya,Tayland, Vietnam ve Guam dahil olmak üzere Pasifik Kıyısı ve Asya'da yaygın bir besin kaynağıdır. Çeşitli şekillerde hazırlanırlar, yeşil biberle pişirilir veya derin yağda kızartılırlar. kızartılan yarasalarının tadının tavuğa benzediği belirtirliyor. 

Kedi Dışkısı

Kopi luwak veya misk kahvesi, Asya hurma misk kedisi tarafından yenen ve dışkılanan kısmen sindirilmiş kahve meyvelerinden yapılır. Meyveler, bir misk kedisinin bağırsaklarından geçerken fermantasyon meydana gelir ve diğer dışkı maddeleriyle dışkılandıktan sonra toplanır böylece dünyanın en pahalı kahvelerinden biri haline getirilir. Kahve meraklıları, sürecin iki faydası olduğunu iddia ediyorlar: Misk kedileri yalnızca belirli meyveleri yemeyi seçiyor, bu da sadece en iyisinin kullanıldığı anlamına gelirken, sindirimlerinin kahve kirazlarının bileşimini olumlu yönde değiştirdiği düşünülüyor. 125 gramlık Kopi Luwak torbası, Harrods'ta 250 sterline satılıyor.

Fare Şarabı

Çin ve Kore'deki bir uzmanlık alanı olan fare şarabı, iki günlük canlı farelerin bir şişeye atılması ve kabaca bir yıl boyunca mayalanmaya bırakılmasıyla yapılır. Bir sağlık toniği olarak kabul edilir. Astım ve karaciğer hastalıkları için etkili bir çare olduğu düşünülen bu şarap'ın tadı ise benzine benzediği söyleniyor. Şarap içildikten sonra altta kalan fareler sıklıkla yenir.

Balut

Balut, yerel kültüre bağlı olarak 14 ila 21 gün süreyle inkübe edilen ve daha sonra kaynatılan veya buharda pişirilen döllenmiş bir kuş yumurtasıdır (genellikle bir ördek).Döllenmiş gelişmekte olan yumurta embriyo kaynatılır ve kabuktan yenir. Genellikle Güneydoğu Asya'da sokak yemeği olarak satılır.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
2
wow
3