Dünya’nın Farklı Yerlerinden 8 İlginç Gelenek

Gelenekler, kültürümüzün bir parçasını oluşturan ritüeller ve inançlardır. Bize tarihimizi hatırlatmak için uygulanır ve nesilden nesile aktarılır. Yılbaşı ve doğum günlerini kutlamak gibi bazı gelenekler yaygındır ve herkes tarafından benimsenir. Bunun yanı sıra oldukça garip ve ilginç olan ve yalnızca bir grup insan tarafından uygulanan bazı gelenekler vardır. İşte dünyanın her yerinden eğlenceli ve ilginç bazı gelenekler:

Dünya’nın Farklı Yerlerinden 8 İlginç Gelenek

1- Bosna'nın Zenica kenti: Çırpılmış Yumurta Festivali

Baharın gelişini kutlamak için yapılan festivalde dev kaplarda yüzlerce yumurta pişirilip dağıtılıyor. Ziyaretçiler bu gelenek için her yıl Bosna'nın Zenica kentine akın ediyor. Sadece çırpılmış yumurtaların tadına bakmak istedikleri için değil, eğlenceli, ilginç ve görülmesi gereken bir manzara olduğu için. Yumurtayı sevenlerdenseniz Mart ayında Bosna’da ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz.

2- Almanya: Polterabend Geleneği

Evlenme niyetinde olan kişilerin aileleri ve arkadaşları düğünden birkaç hafta önce akşam yemeğinde buluşur ve bol miktarda porselen kırar. Daha sonra çiftten tüm pisliği temizlemesi istenir. Bunun onlara birlik ve sıkı çalışmanın önemini öğreteceği ve iyi şans getireceğine inanılır. Almanlar, evliliklerin ömür boyu sürmesi için bu geleneğin gerekli olduğunu düşünüyor.

3- Danimarka: 25 Yaşında Olan Bekarları Tarçına Bulamak

Danimarka'da, 25 yaşında hala bekar olan kişileri tarçına bulamak gibi sevimli ama tuhaf bir gelenek var. Kişi, doğum gününde çoğunlukla arkadaşları ve sevenleri tarafından bir direğe bağlanıp üstüne tarçın atılıyor.Tarçın olmasının sebebi ise kokusunun çok güçlü olması ve vücuttan kolay çıkmaması. Böylece tarçın kokusuyla etrafınıza evlenme isteğinizi sözsüz bir şekilde ifade etmiş oluyorsunuz.

4- Endonezya: Diş Bilemek

Diş bileme veya yontma, Endonezya kırsal topluluklarındaki kadınlar tarafından uygulanan garip bir güzellik ritüelidir. Dişlerin kesilmesini içerir ve dişleri kesilen kadınlar son derece güzel kabul edilir. Neyse ki, bu tüm kadınlar için zorunlu bir gelenek değil.

5- Famadihana: Madagaskar'da Ölülerle Dans Etmek

Kemiklerin dönüşü olarak da adlandırılan bu festival, ölüleri onurlandırıyor ve aile bağlarını kutsuyor. Yaklaşık yedi yılda bir kutlanan festivalde, aileler ölü atalarını mezardan çıkarır ve saygı göstermek için onlarla dans eder. Festivalde ölüler için hediyeler bile verilir. Kutlama sırasında ise ağlamaktan vazgeçilir. Madagaskar'daki aileler bunu yıllardır uyguluyor ve bu garip geleneği gelecekte de sürdürmek niyetindeler.

6- Flipinler: Sagada’da Tabut Asmak

Sagada'da insanların tabutlarını kireçtaşı mağaralarına astıkları eski bir gelenek var. Kuzey Filipinler halkı arasında yaygın bir inanış haline gelen bu gelenek, ilk olarak Dağ Eyaletinin Igorot kabilesi tarafından gerçekleştirildi. Bu ritüelin canavarların ve hayvanların cesetleri almasını engellediğine ve ayrıca bedenden ayrılan ruhu arındırdığına ve kutsadığına inanıyorlar.

7- Japonya: Kanamara Festivali

Japonya'da dev penislerin şehirde gezindiğini biliyor musunuz? Nisan ayının ilk Pazar günü, binlerce insan Kanamara Matsuri'ye veya penis festivaline tanık olmak için Kawasaki'yi ziyaret ediyor. Bu festivale katılırsanız, çeşitli renk ve boyutlarda çok sayıda penis görecek ve hatta penis şeklinde tatlılar yiyeceksiniz. Geleneğin Efsanesine göre; vajinası olan bir iblis, penisleri yedi. Bunun üzerine bir kız, bir demirciden şeytanın dişlerini kıracak çelikten yapılmış bir penis yapmasını istedi.İstenilen yapıldı ve iblis yenildi. Biraz eğlendirici ama Japonya'daki insanlar bunu ciddi bir dini uygulama olarak görüyor

8- İspanya: (La Tomatina) Domates Festivali

Bosna yüzlerce çırpılmış yumurta pişiriyorsa, İspanya da eğlenceli bir dövüş için domates kullanıyor. Her Ağustos ayının son Çarşamba günü Bunyol kasabası, dünyanın en büyük domates savaşına katılıyor. Ve bunun arkasında kasvetli bir sebep yok. İspanyollar bunu sadece eğlence için yapıyor. Size de eğlenceli göründüyse, İspanya'ya gittiğinizde bunu seyahat programınıza eklemek isteyebilirsiniz.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Mayaların Kurban Vermeli Top Oyunu: Pok-A-Tok

Mezoamerikanın en eski sporu ve Mayaların top oyunu Pok-A-Tok’u hiç duymuş muydunuz? Bu sıra dışı oyunun kurallarını okurken çok şaşıracaksınız!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1