Dünyanın Farklı Yerlerinden İçinizi Ürperticek Ayinler

Geçmişten günümüze yüzyıllardır devam ettirilen belki haberinizin bile olmadığı ilginç ve bir o kadar da korkutucu gelenek ve ayinler yasaklanmalarına rağmen hala devam ettiriliyor. Saygı duymak mı gerekir bilinmez ama karşılaşmak istemeyeceğiniz türden 6 ayini sizler için topladık.

Dünyanın Farklı Yerlerinden İçinizi Ürperticek Ayinler

Ölülerini Hayvanlara Yediren Tibetliler

Tibette yaşayan budistler öldükten sonraki yaşama inanıyorlar,dolayısıyla öldükten sonra bedenlerinin korunmasına pek önem vermiyorlar. Ölen kişinin bedeni yırtıcı hayvanların yemesi için yüksek yerlere rastgele bırakılıyor. Rahipler bu süreci hızlandırmak için ölülerin bedenlerini parçalara ayırıp açık alanlara o halde bırakıyor. Çin hükümeti 1960 yılında barbarca olduğunu ilan ettiği bu vahşi olayı yasakladı. Yasaklamayla birlikte uzun süre gösteriler yapan Budistler 1980 yılında ölüleri kuşlara yedirmek için tekrar izin aldı. Halen ölüleri akbabalara yedirme törenleri sürmektedir.

Ölülerini Yiyen Aghoriler

Hindistandaki Varanasi şehrinde yaşayan Aghoriler ölüleri yemeleriyle meşhurlar. İnsanın duyduğu en büyük korkunun kendi ölümleri olduğunu düşünen Aghoriler bunun aydınlanmanın önünde bir engel olarak görüyorlar. Bu korkuyu yenmenin en iyi yolunun ise ölüleri yemek olduğuna inanan Aghoriler 'in bu ilginç geleneğine göre din adamları,çocuklar veya hamile kadınlar yakılamazlar, bunu yerine bedenleri nehire bırakılır.

Yanaklardan Kılıç Geçirme 

Tayland'ın Puket şehrinde her sene düzenlenen Festival'de bazı mazoşist  gönüllüler yanaklarının çeşitli yerlerinden bıçak,kılıç ve kancalar geçiriyorlar. Bu ayin sırasında tanrının bedenlerine girdiği ve onları kötülüklerden koruduğuna inanıyorlar.

Tahta Kuleden Atlama

Pasifikte bulunan Bunlap köyünde Gkol adında ilginç bir gelenek haladevam ettiriliyor. Ayinde insanlar, tahtalardan yapılan kulelerin üzerinde dans ediyor bazı gönüllüler ise ayaklarından bağlanan iplerle aşağıya atlıyor. Bungee Jumping'e benzeyen bu atlayışta gönüllüler bütün riskleri göze alıp baş aşağı atlamaktan geri durmuyorlar ve ne kadar yüksekten atlanırsa tanrının onları o kadar
kutsayacağuna inanıyorlar.

Ölülerle Dans Etmek

Madagaskar'da düzenlenen bu festivalde insanlar ölü bedenlerin ne kadar çabuk çürürse bedenlerinin o kadar hızlı sonraki yaşama geçeceğine inanıyorlar bu yüzden ölülerini her yıl mezarlardan çıkartıp onlarla beraber dans ediyor ve şarkılar söylüyorlar. Ayin yaklaşık 1.5-2 saat sürüyor ayin sona erdiğinde ise ölüler tekrar gömülüyor.

Kendini Kamçılamak


Şii mezhebine mensup insanlar her sene Hz. Muhammed'in torunu Hüseyin'in Kerbelada şehit edilişinin yıl dönümünde çektiği acıyı paylaşabilmek için kendi kendilerini kılıç ve zincirlerle bağlı bıçaklarla kamçılıyorlar. Kadın ve çocukların da aralarında olduğu gurup "Ya Hüseyin", "Ya Zeynep", ve "Ya Abbas" şeklinde feryat ederek bağlı oldukları mescitlere hareket ediyorlar.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
2