DÜNYANIN ZİRVESİ OLAN EVEREST'TE ATIKLARDAN SANAT DOĞUYOR !

Dünyanın en yüksek zirvesini bile rahat bırakmadık ve maalesef EVEREST’i de bir şekilde kirletmeyi başardık. Dağcılar, turistler ve yürüyüş yapan yerel halk , çevreye bıraktıkları kullanılmış oksijen şişeleri, çadır bezleri, ipler, kırık merdivenler, kutular ve plastik ambalajlar ile dünyanın zirvesini çöp zirvesine dönüştürmeye başlamış durumdaydı ki ortaya güzel bir fikir atıldı: Atıkların sanata dönüştüğü bir EVEREST MÜZESİ!

DÜNYANIN ZİRVESİ OLAN EVEREST'TE ATIKLARDAN SANAT DOĞUYOR !

Kirliliği sanata dönüştürmenin fikrini ortaya çıkaran;  Sagarmatha Next Centre’ın kurucu ortağı Tommy Gustafsson harika bir projeyle hem İnsanların çöp hakkındaki algılarını değiştirmeyi hedefiyor hem de  atıkların nasıl değerli sanat eserlerine dönüştürebileceğini göstermeyi hedefliyorlar. Üstelik bu projeyle bölge halkına ek gelir ve iş olanağı sağlanacağının duyurusunu da yaptı.

 

Everest’e kurulacak bu sanat müzesi için dünyanın bir çok ülkesinden farklı sanatçılarla iş birliği yapılacak ve bölgede yaşayan halka çevre bilinciyle atıkların nasıl dönüştürüleceğinin eğitimi de verilecek. Everest Dağına tırmanmak isteyen dağcılara ve rehberlere yanlarında 1 adet çöp torbası taşımaları ve gördükleri atıkları o torbalar da biriktirmeleri söylenecek. Görevlilerden Phinjo Sherpa, “Ziyaretçiler bu kampanyaya katılırsa önemli miktarda çöpü temizlemeyi başarabiliriz,” diyor.

Atıkları sanatsal bir sergiye dönüştürerek bir Everest müzesi açılması çok heyecan verici çünkü bu sayede hem dağcıların ve yerel halkın atıkları değerlendirilmiş olacak hem de Everest'e tırmanmak için bir başka neden daha olacak! Üstelik bu müze de sergilenen eserlerin birçoğu da hediyelik eşya dükkanında satılacak. Bu satışlardan elde edilen gelir ise yine bölgeyi kalkındırmak ve canlandırmak için kullanılacak... Peki bu sanat merkezi ne zaman açılacak? Pandemi nedeniyle bu yıl kısıtlı şekilde hizmet vereceği ancak ilkbaharda yavaş yavaş hizmete başlayacağı duyuruldu.

Doğayı kirlettiğimiz gibi güzelleştirebileceğimizinde bir kanıtı olan bu proje umarım bir an önce hayata geçer ve Dünyanın zirvesinde yerini almayı başarır.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1