Duyulan Bir Şarkının Tüm Gün Dile Dolanması : Earworm

Bu sana hiç oldu mu? Kendi işine bakıyorsun. Belki okula hazırlanıyorsun. Belki ailenizle alışveriş yapıyorsunuzdur. Ya da bir restoranda oturup yemeğinizin gelmesini bekliyor olabilirsiniz. Aniden bir şarkının bir parçasını duyarsınız . Şarkıyı pek sevmiyorsun ama aklına takılıyor. Biraz mırıldanmaya başlıyorsun. Siz farkına bile varmadan, şarkı aklınızdan tekrar tekrar geçiyor.

Duyulan Bir Şarkının Tüm Gün Dile Dolanması : Earworm

Ne oldu? Bir kulak kurdu kafanı işgal etti ! Kafanıza bir şarkı ya da bir jingle takılıp çıkmazsa buna "earworm" denir . Kulak kurtları başınızın etrafında birkaç dakika ile birkaç saat arasında dolaşabilir.  

Günde birkaç kez söylemeyi sevdiğin o en sevdiğin şarkından bahsetmiyoruz . Beyninize giren ve gitmeyen akılda kalıcı ticari jingle veya biraz sinir bozucu radyo hitini kastediyoruz !

Kulak kurtları, sık sık tekrarlanan akılda kalıcı melodilere sahip şarkılar olma eğilimindedir. Melodi durduktan çok sonra beyniniz onu tekrarlayarak çalmaya devam eder.

Bir göreve odaklanmaya çalışıyorsanız, kulak kurdu konsantre olmanızı ve yapılması gerekenleri gerçekleştirmenizi zorlaştırabilir .

Kulak kurtları, erkekleri ve kadınları eşit derecede etkileyen evrensel bir fenomendir. Araştırmacılara göre, tüm insanların yaklaşık %98'i bir anda akıllarına şarkı takıldığını söylüyor. 

Kulak kurdu olduğu bilinen bazı şarkılar:

  • "Mutluluk denince aklaa, tamam şimdi buldum"
  • "Tut şunun ucunu döşeyelim abi"
  • "Saçlarım ipek gibi kokum bebek gibii"
  • "gürbüz tam bir canavar, tüm sınıf ondan korkar"
  • "bi biskrem versem"

Bir kulak kurdu öldürmenin kesin bir yolu yoktur. Bazı insanlar için farklı bir şarkı dinlemek işe yarayabilir. Diğerleri ise tam tersi yaklaşımı benimsiyor: rahatsız edici melodiyi baştan sona dinleyerek, bittikten sonra akıllarından çıkmasını bekliyor. Bazıları ise, dikkatlerini başka bir yere yönlendirmek için bir konuşma yapmayı veya yeni bir aktiviteye başlamayı deneyebilir .

Ancak çoğu zaman bu girişimlerin hiçbiri işe yaramaz. Geri kalan süre boyunca aynı şarkıyı kafanda mı söylüyorsun? Çoğu durumda, kulak kurtları sonunda kendiliğinden kaybolur. Ta ki, yerine başka biri gelene kadar!

İngilterede yapılan bir araştırma ise kulak kurtlarını yok etmenin en iyi yolunun sakız çiğnemenin iyi bir yaklaşım olduğunu söyledi. Çünkü sakız çiğnemek, beynin sözel veya müzikal anılar oluşturma yeteneğini azaltır.

Sheffield Üniversitesi'nden İngiliz Müzik Psikoloğu Victoria Williamson ise “eğer aynı devreyi işgal eden başka bir şeyle doldurursanız, kulak kurdu yapmak için yeterli şey kalmaz.” dedi. Belki bir şiir okumak, kulak kurdu olan şarkı dışında farklı bir şarkı dinlemek, hatta bir enstrüman çalmak işe yarayabilir.

Durham üniversitesi müzik psikoloğu kelly jabukowski de kulak kurtları üzerine çalışmalar yapmıştır. Jakubowski ve Londra üniversitesi Goldsmith'ten araştırmacılar, 3.000 kişiden kulak kurdu olan şarkıların adlarını istedi. daha sonra araştırmacılar, en popüler şarkılardan  bir liste oluşturdular ve onları neyin çekici hale getirdiğini anlamak için melodilerini incelediler.

insanlar günün yüzde 40'ını dolaşan düşüncelerle geçirebilirler. kulak kurtları ise tipik olarak sadece birkaç dakika ila birkaç saat sürerken, çalışmadaki bazı insanlar bunları haftalarca sürdüğünü bildirdi.

Kaynak: 1

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Sinestezi Nedir? Kiki ve Bouba Testiyle Sinestezik Misin Öğren!

Bir yiyeceği her ısırdığınızda onun geometrik şeklini de tattığınızı ya da bir müziği dinlerken notalarının renklerini gördüğünüzü ve hatta bu yazıyı okurken kelimelerin kafanızda bir dizi sesle size eşlik ettiğini düşünün. Kulağa garip gelse de dünya nüfusunun %4’,4 ü bu durumu yaşıyor. İşte bu durumu yaşayan insanlar aslında ‘’Sinestezi’’ adı verilen bir nörolojik duruma sahipler.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1