Elon Musk Neuralink İle İnsan Beyni Bilgisayar Arayüzü Bağlantısına Çok Yaklaştı

2019 Temmuz ayında halka açık ilk açıklamasını yapan Elon Musk, saç teli kalınlığındaki tellerle insan beyni- makine arayüzü bağlantısı yapacağını söylemişti. 1 sene sonra geldikleri nokta gerçekten inanılmaz.

Elon Musk Neuralink İle İnsan Beyni Bilgisayar Arayüzü Bağlantısına Çok Yaklaştı

Geçtiğimiz yaz Elon Musk yine akıl almaz bir girişime kalkmıştı. İnsan beynine yerleştirilen saç teli kalınlığındaki kablolarla makine arayüzü bağlantısı yapma çalışmalarına başladıklarını söylemişti.

Elbette bu haber hepimizi hem tedirgin etti hem de heyecanlandırmıştı. Bu bağlantı sayesinde beyindeki nöronlar arası çok ufak elektriksel sinyalleri kullanarak yalnızca düşünce gücümüzle pek çok elektronik cihazı kontrol edebileceğimizi iddia etti. 

28 Ağustos da bir tanıtım toplantısı yapacağını twitter'dan duyuran Musk bu toplantıda yine inanılmaz iddialarda bulundu. 

Bilmeyenler İçin Neurolink Projesi Nedir?

Neurolink 2019'da yapılan açıklamasında kulak arkasına yerleştirilen bir çip ve beyine giden 1024 saç teli kalınlığındaki kablolarıyla yalnızca  düşünce gücünü kullanan elektronik cihazları kontrol edebileceğimiz bir girişim. Bunun nedenini ise Musk, yapay zekanın kaçınılmaz olduğunu ve onunla savaşarak değil doğrudan simbiyotik olarak kullanmamız gerektiği olarak açıkladı. Yani yapay zekaya yetişemeyen aracıların (örneğin telefonlarımız, klavyelerimiz, mouse gibi) ortadan kalkıp doğrudan beyin ile iletişime geçilmesi gerektiğini vurguladı. Bu sene yapılan toplantıda ise çipin daha da küçültülüp doğrudan kafatası üstüne yerleştirildiğini görüyoruz.

Felç Hastalığını Körlüğü Ve Depresyonu Yok Edebiliriz!

İlk yapılan toplantıda fareler ile gösteren Elon Musk, bu sene yaptığı toplantıda 3 domuz kullandı. Birinci domuz tamamen normal, ikinci domuz önceden çip takılmış ve sonrasında çıkartılmış ve son domuz ise beyninde hala çip olandan oluşuyordu. Ve her birinin herhangi bir sağlık sıkıntısı ve anormal davranışı olmadığını canlı organizmalar üzerinde göstermiş oldu. Beyninde çip takılı olan domuzun burnunun her yere temasında beyninde oluşan nöronların ateşlenerek gönderdiği elektriksel sinyalleri de canlı yayında gösterdi.

Bunun dışında fotoğrafta da göreceğiniz gibi yanda bulunan cerrahi robot beyne dikiş yapacak olan. Elon Musk bu robotun beyinde ki tüm ana ve kılcal damarları tespit edip bunlara dokunmadan kablolama yapacağını yani hiç bir anestezi ve kanama meydana gelmeyeceğini belirtti.

Doğrudan Çiplerimiz İle Müzik Dinleyebilecek Miyiz?

Takipçilerinden birinin "Doğrudan çiplerimizden müzik dinleyebilecek miyiz?" sorusuna ise Musk, "Evet" yanıtını verdi. Bunun dışında omuriliği felci geçirmiş hastaların ya da kör bireylerin oratadan kaldırılabileceğini vurguladılar. Ayrıca Musk ve ekibi depresyon ve korkunun tamamen yok edilebileceğini söyledi. En dikkat çeken iddia ise hafızaların depolanabilir olacağıydı.

Dünyanın En Zeki Beyinlerine İhtiyacımız Var

Bu toplantının bir yatırımcı aramak değil dünyanın en zeki beyinlerini bünyesine katmak istediğini söyleyen Musk, 100 kişilik ekibini büyütmek istediğini söyledi. engineering@neuralink.com Adresinden her türlü fikir öneriye açık olduklarını da ekledi. Toplantıya katılan her çalışanına ayrı ayrı söz hakkı veren Musk her birinden hangi alanlarda uzman olduklarını belirtmelerini istedi. Yazılım, chip tasarımı, cerrah, veteriner, robotik kodlama gibi alanlarda çalışan ekip eğer bu alanlarda gerçekten iyiyseniz bize katılın mesajı vererek toplantıyı noktaladı.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
7
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
5