Disney, DreamWorks, Pixar ve Diğerlerinin En iyi 15 Animasyon Filmi

Dünyanın neresinde olursanız olun, muhtemelen Disney'i biliyorsunuzdur, üç “Oyuncak Hikayesi” filminden birini yada DreamWorks'ün en az bir filmini mutlaka izlemişsinizdir. Animasyon filmlerinin sadece çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız, 15 harika animasyon film listemize göz atın!

Disney, DreamWorks, Pixar ve Diğerlerinin En iyi 15 Animasyon Filmi

İster sevin ister nefret edin, bazı animasyon filmleri “tüm zamanların en popüler filmleri” arasına giriyor.

Animasyon filmleri evrensel olan temalar ve fikirlerle ilgilidir. Milyonlarca insan hikayeye aşık oluyor, şarkılarına eşlik ediyor ve görsellik karşısında şaşkına dönüyor. Sadece çocuklar değil, animasyonlar her yaştan insan için bir hit oluyor! Bu çizgi filmlerin çoğu birer klasik haline geliyor.

1-)“Shrek”/Shrek (2001)

Shrek Oscar ödülü kazanmış 3D animasyon film serisidir.Çirkin görünümlü, yeşil bir canavar olan Shrek, son derece mutlu bir yaşam sürer. Günlerden bir gün güzel prenses Fiona, bir ejderha tarafından kaçırılır. Duloc ülkesinin kralı, prensesi kurtarmak için Shrek'ten yardım ister. Lord, ideal eş olarak prenses Fiona'yı seçmiştir ve onu ejderhaya bırakmaya hiç niyeti yoktur.

Okura not: “Shrek”in Almancadaki korku, şiddet anlamlarına gelen schreck sözcüğünden geldiği düşünülüyor.

2-)”Ters Yüz”/Inside Out (2015)

Ters Yüz, küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret  ve Üzüntü...

Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır.

3-)”Prenses ve Kurbağa”/The Princess and the Frog (2009)

Tiana isimli genç ve güzel bir prensesle prenslik günlerine dönmek için çabalayan bir kurbağa gecenin birinde karşılaşırlar. Tiana,kurbağa’ya acır ve onu bir kerecik olsun öpmeye razı olur. Ancak, ortada bir sorun vardır; öpücükten sonra Tiana da bir kurbağaya dönüşür.

İki kurbağa neler olup bittiğini anlamak için New Orleans bataklıklarında yaşayan cadı doktoru bulmak zorundadır.

4-)”İnanılmaz Aile”/The Incredibles (2004)

Film güçlerini gizlemek zorunda kalan bir süper kahramanlar ailesi hakkındadır. Simpsonlar'ın eski yönetmeni ve yönetici danışmanı olan Brad Bird tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiştir.

5-) “Karlar Ülkesi”/Frozen (2013)

Disney'in en yeni filminin ünlü şarkısından “Let It Go” yu muhtemelen duymuşsunuzdur.  Bu şarkı harika, ama fantastik hikayenin sadece küçük bir parçası.

Krallık, Karlar Kraliçesi (Snow Queen)'nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir. Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi'ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir.

6-)”Köfte Yağmuru” /Cloudy With a Chance of Meatballs (2009)

Hevesli bir mucit olan Flint Lockwood, dünyanın en beceriksiz mucididir. Çünkü şimdiye kadar elle tutulur hiçbir şey . Ama Flint'in inadı inattır ve sprey ayakkabılardan, maymun düşüncesi çevirmenine tüm icatları yaşadığı küçük kasabanın başına dert açan büyük başarısızlıklar olsa da Flint insanları mutlu edecek bir şey yaratmakta kararlıdır. Flint'in suyu yiyeceğe dönüştürmek için tasarladığı yeni makinesi kazayla kasaba meydanını yok edip bir roket gibi bulutlara doğru fırladığında, Flint mucitlik kariyerinin sona erdiğini düşünür. Ta ki şaşırtıcı bir şey olana kadar: Gökten cheeseburger yağmaya başlar.

7-)”Minyonlar” /The Minions (2015)

Tarih öncesi çağlardan beri kendilerine kötü bir efendi arayışında olan Minyonlar, Dracula’dan, Firavun’a, Napolyon’dan, Dinozorlara kadar birçok kişiye hizmet etmeye çalışsalar da, hepsi birgün yok olmuştur. Hizmet edecek bir efendi bulamayınca Antartika’da kendi hallerinde yaşamaya başlayan minyonların kaderi 1960’lı yıllarda değişir. Çünkü 3 kişilik maceracı bir minyon ekibi, Amerika’ya doğru yola çıkar.

8- )“Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?” /How to Train Your Dragon? (2010)

Hikayemiz İri yarı Vikinglerin ve vahşi ejderhaların efsanevi dünyasında geçiyor. Ejderha savaşının bir yaşam tarzı olduğu Berk adasında yaşayan bir genç, yaralı bir ejderhayla karşılaşır ve dünyası alt üst olur. İkili daha sonra iyi arkadaş olacaktır.

9-)“Karmakarışık” /Tangled (2010)

Krallığın en çok aranan, en cazibeli haydutu Flynn Rider, Rapunzel tarafından rehin alınması ve bu alışılmadık ikilinin komik macerasını anlatır.

10-)”Batman”/Batman (Çeşitli yıllar)

Tüm suçlardan arındırılarak güvenli bir yaşam alanı haline getirilen Gotham sokaklarında yeniden ortaya çıkan Joker, şehri kaosa sürükleyerek halk için büyük bir tehdit arz etmektedir. Bu duruma duyarsız kalmayan ve kolları sıvayan Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile birlikte suçtan ve suçlulardan temizlediği Gotham sokaklarında yeniden güvenli bir ortam yaratmak için Joker'in peşine düşer. Fakat Joker ile baş etmesi kolay olmayacaktır.

11-)”Oyuncak Hikayesi”/Toy Story (1995)

Buzz Lightyear adlı yeni çıkan oyuncak, Andy'e hediye edilir. Oyuncağı çok seven Andy, eski gözdesi Şerif Woody'e olan ilgisini yitirir. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody'nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz'ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir. Fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.

12-)”TenTen’in Maceraları”/The Adventures of Tintin (2011)

Meraklı genç muhabir Tenten ve Milu maket bir gemi keşfederler fakat bu gemi aslında asırlık büyük bir sır saklamaktadır. Tenten merakının onu götürdüğü noktada, kötü adam İvan İvanoviç Sakharine’in hedefi haline gelir.

13-)“Wallance&Gromit: Yaramaz Tavşana Karşı”/Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005)

Film sıradışı mucid Wallace ile onun ilginç fakat suskun köpeği, Gromit, köylerinde her yıl düzenlenen sebze yarışmasını tehlikeye sokan, aç tavşanlarla mücadelesini ekranlara taşıyor.

14-)”Demir Dev”/The Iron Giant (1999)

Hogarth Hughes, yıldızlardan dünyaya düşmüş kocaman bir robotu kurtaran küçük bir çocuktur. Şimdi Hogarth'ın çok büyük bir arkadaşı ve daha da büyük bir problemi vardır: Böylesine uzun boylu ve çelik yemeyi seven (özellikle de eski arabaları) bir devi nasıl sır olarak saklayacaktır?

15-)”Otel Transilvanya” /Hotel Transylvania(2012)

Kızına özel bir hafta sonu yaşatmak isteyen Drakula dünya çapında en ünlü canavarları oteline çağırır: Frankenstein ve karısı, Mumya, Görünmez Adam, Kurtadam ailesi ve daha pek çoğu... Çünkü kızı Mavis'in 118'inci yaş günüdür ve ona güzel bir gece geçirttirmek için her şeyi seferber eder o gün. Drakula için tüm bu yaratıklara ev sahipliği yapmak sorun değildir, ta ki alelade bir insanoğlu otele gelip, üstüne üstlük Mavis'ten hoşlanana kadar!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
6
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3