Birinci Dünya Savaşı'nın En Ünlü Casusu Olan Egzotik Dansçı: MATA HARİ

Bir zamanlar Avrupa'nın önde gelen striptiz sanatçısı olan, Hollandalı egzotik dansçı Mata Hari, casuslukla suçlanıp Fransız idam mangası tarafından idam edilmişti. Peki Mata Hari gerçekten casus muydu yoksa bir günah keçisi miydi?

Birinci Dünya Savaşı'nın En Ünlü Casusu Olan Egzotik Dansçı: MATA HARİ

Gerçek adı Margaretha Zelle olan Mata, Hollandalı bir iş adamının en büyük kızıydı. 13 yaşındayken babası iflas edene kadar yüksek sosyete hayatına dahildi.

Daha 15 yaşındayken tek başına kaldı

Babası iflas ettikten bir yıl sonra Mata’nın annesi öldü. Babası yeniden evlendi ve Mata’yı da kendinden uzaklaştırmak adına vaftiz babasının yanına yolladı. Mata, daha 15 yaşında tek başına kalmıştı. Ama cesurdu ve pes etmedi burada öğretmenlik eğitimi aldı. Fakat talihsizlikler peşini bırakmadı okul müdürü Mata’yla flört etmek istedi ve hiçbir reddi de kabul etmedi.

Derken bu mesele hızlı bir şekilde ortaya çıktı vaftiz babası Mata’yı okuldan aldı ve birkaç ay sonra Mata amcasının Lahey'deki evine kaçtı.

Talihsiz bir evlilik yaşadı

18 yaşındaki Mata, servetini canlandırmaya kararlıydı ve bir gazete ilanına eş aradığını duyuran; Mata’nın iki katı yaşında Doğu Hint Ordusu'nda kaptanlık yapan ve neredeyse sürekli sarhoş gezen  Rudolph "John" MacLeod ile evlendi.

Mata’nın talihsizliği burada da devam etti, zengin olmak isterken, içkici ve dayakçı bir adamla evlenmişti. Rudolph, Mata’yı sürekli olarak başkalarıyla aldatıp aynı zamanda düzenli olarak dövüyordu. Tüm bunlara rağmen çiftin Norman ve Nonnie adında iki çocuğu oldu ve bütün aile Rudolph'un işi dolayısıyla Endonezya'ya taşındı.

Asıl trajedi ise bundan sonra geldi;

1899'da Mata çığlıkların sesiyle uyandı. Hemen çocuklarını kontrol etmek için koştu, ancak hem Norman hem de Nonnie'nin yoğun bir acı içinde olduğunu gördü, bir doktor çağrıldı, ancak Mata'nın büyük çocuğu için artık çok geçti. İki yaşındaki Norman onun önünde öldü.

Bu ölüm için birçok teori üretildi bunlardan biri Rudolph’un dövdüğü askerlerden biri ya da onlara düşman olan Dadılarının zehirlediği yönündeydi. Daha sonralarıysa ortaya atılan bir iddia çocukların sifiliz tedavisi gördüğü ve yanlışlıkla aşırı dozda ilaç verildiği yönündeydi.

Tüm bu olanlardan sonra çiftin zaten sorunlu olan evliliği devam etmedi ve yolun sonuna gelindi. Mata, Nonnie'nin velayetini kazandı ama Rudolph nafaka ödemeyi reddetti. Mata, onu büyütmeyi göze alamadı, bu yüzden onu eski kocasıyla bıraktı ve servetini aramak için Paris'e taşındı, fakat bu süreçte kızını çok özlediği için intihar etmeyi bile kalktı.

Paris'te yeni bir hayata başladı

Etrafı Paris'in ışıltılı ışıklarıyla çevrili olan Mata, kendini yeniden keşfetmeye çalıştı. Bir at binicisi olarak kitleleri eğlendirerek sirke katıldı.

Sirk fazla ödeme yapmadığı için, Mata'nın kendini desteklemek için fazladan para kazanması gerekiyordu, bu yüzden geri kalanını bir sanatçı modeli olarak poz vererek ve yanında dans ederek telafi etti.

Ve onun yaptığı bu danstı;

O artık Cava Prensesi Mata Hari'ydi

İzleyicilere Endonezya'da yaşarken yerel dansçılardan eğitim aldığını söyledi ve o artık Margaretha Zelle değil Mata Hari’ydi.

Mata, daha çok para kazanabilmek ve kendini şöhret edebilmek adına  Kendini bir Cava prensesi olarak ilan etti ve egzotik dans performansları Paris'i kasıp kavurdu. Yine de yarattığı kurgusal karakter onu bir ikona dönüştürürken, daha sonra çöküşüne neden olacaktı.

Yıldızı 1910 yılına kadar parladı ve bu sırada birçok taklitçisi vardı. Bir zamanlar cüretkar Mata Hari tarafından gözleri kamaşan eleştirmenler, zamanla onun danslarını ucuz ve teşhircilik diyerek küçümsemeye başladı. Son gösterisini ise 1915'te yaptı.

Mata, artık bir seks işçisiydi

Mata Hari aldığı kiloların da etkisiyle dansı bırakmak zorunda kaldı fakat başarılı bir fahişe oldu. Siyaset ve ordu saflarından, günün güçlü adamlarıyla olan ilişkileri, onun çok fazla seyahat etmesini sağladı. Ancak hareketleri Fransız ve Alman gizli servisinin dikkatini çekti. Savaştan önce özgür ruhlu bir bohem olarak görülen kadın, şimdi daha çok ahlaksız ve şüpheli bir baştan çıkarıcıya benziyordu.

Fransız istihbarat ajanları tarafından yakalandı

Ayrıca, 25 yaşındaki bir Rus pilot olan Kaptan Vadim Maslov ile de yoğun bir ilişki içindeydi.

1916'da, Maslov vurulduktan ve ağır şekilde yaralandıktan sonra Matha onu hastanede ziyaret etti. Orada, Almanya hakkında casusluk yapmayı kabul etmediği takdirde sevgilisini görmesine izin verilmeyeceğini açıklayan Fransız istihbarat ajanları tarafından yakalandı.

Savaştan önce, Mata Hari, Kaiser Wilhelm II'nin en büyük oğlu ve şimdi Batı Cephesi'nde kıdemli bir general olan Veliaht Prens Wilhelm'in önünde sahne almıştı. Fransızlar, Mata Hari'nin onu askeri sırlar için baştan çıkarabileceğine inanıyordu. Bunu ayarlayan bağlantı, Yüzbaşı Georges Ladoux'du. Daha sonra onun başlıca suçlayıcılarından biri olarak ortaya çıkacaktı.

Kod Adı: H-21

1916'nın sonlarında Mata Hari, prens ile bir görüşme talep etmek için Alman askeri ataşesi Binbaşı Arnold Kalle ile bir araya geldi. Karşılığında bilgi almayı umarak Kalle'yi tuhaf dedikodularla besledi. Dönüş yolculuğunda vapuru Falmouth arandı. Tutuklandı ve daha sonraları Fransız istihbarat servisi için çalıştığını kabul edeceği Savoy Otel'de sorguya çekildi.

Ocak 1917'de Binbaşı Kalle, kod adı H-21 olan bir Alman casusunun yardımını detaylandırak anlattığı bir radyo mesajını Berlin'e iletti. Planlandığı gibi, bunlar Mata Hari'yi H-21 olarak tanımlayan Fransızlar tarafından yakalandı.

13 Şubat 1917'de, Paris'e döndükten sonra, otel odasında tutuklandı ve Saint-Lazare Hapishanesinde sadece yaşlı avukatı Edouard Clunet'i görmesine izin verilen fare istilasına uğramış bir hücreye atıldı. 24 Temmuz'da Almanya adına casusluk yapmakla ve binlerce askerin ölümüne neden olmakla suçlanarak yargılandı.

"Bir fahişe olmayı kabul ediyorum. Fakat casus, asla!

Sonra Mata Hari bomba gibi bir itirafta bulundu. Fransa hakkında casusluk yapmak için bir Alman'dan 20.000 frank kabul ettiğini, ancak sadakatini kazanan Fransa'nın, benimsediği ülke olduğu için sadece işe yaramayan önemsiz bilgiler sunduğunu açıkladı.

"Bir fahişe olmayı kabul ediyorum. Fakat casus, asla! " diyerek meydan okurcasına haykırdı. Ancak bir Alman subayının kendisine cinsel yardımlar için para ödediğini kabul ettiğinde, bu casusluk parası olarak yorumlandı.

Ne yazık ki Mata için beklenen son artık gelmişti

15 Ekim 1917'de Mata Hari, Fransa'nın küçük bir köşesinde şafak vakti uyandı. İki mektup yazdı; bir kızı Non'a. Sonra giyindi ve bir idam mangasının beklediği yere götürüldü.

Yanındaki rahibeye şunları söyledi: “Korkma rahibe, titremeden öleceğim. Çok güzel bir ölüm göreceksin. "

Gözlerinin bağlanmasını reddeti ve celladının gözlerine baktı

Mata Hari, gözlerinin bağlanmasını reddetti ve meydan okuyarak celladının gözlerine baktı. Ateş edildi ve Mata Hari, hayata son kez meydan okudu ve gözlerini yumdu.

12 kişilik atış mangalarından biri olan Pte Paul Koenig, daha sonra şöyle dedi: "Pek çok infazda yer aldım ama bu benim için en dokunaklı ve en onurlu olandı."

Asker Hans ise şöyle dedi: “Göz bağını reddettiğini biliyoruz. Celladına öpücük uçurduğunu sanmıyorum. Ancak efsaneleri bir kenara bırakırsak, ölümle büyük bir cesaret ve haysiyetle yüzleşen güçlü bir kadındı.

Fransızlar tüm servetine el koydu

Mata’nın servetine kızına hiçbir şey bırakmadan Fransızlar el koydu ve vücudu parçalanmak üzere Paris Anatomi Müzesi’ne bağışlandı.

Kafası mumyalandı ve saklandı, ancak yıllar sonra kaybolduğu anlaşıldı ve hikayesine bir gizem daha ekledi. Hans şunları söyledi: "Hayatında hâlâ pek çok karanlık parça ve cevaplayamadığımız sorular var.

 ''Hayattayken olduğu gibi şimdi de öyküsünü karşı konulmaz kılıyor."

Kaynak:

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Mahsun Gözlü Prenses Süreyya ve Hüzünlü Hikayesi

İsfendiyari Bahtiyari Prenses Süreyya’nın hayatı; muazzam güzelliği, genç yaştaki evliliği sonrasında yaşadığı kraliyet ihaneti ve Paris'te bir çatı katında yalnız başına ölümüyle bir filmden farksızdı. Aslında ona mahsun gözlü prenses demekte çok haklılardı.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2