Endüstri 4.0 İşsizlik Oranlarını Nasıl Etkileyecek ?

Robot ve otomasyon teknolojisindeki gelişmeler iş dünyasında yeni sektörlerin doğmasına yol açtığı gibi çalışanları da işsiz kalma korkusuyla başbaşa bırakıyor. Peki, gerçekten de elektronik ve yazılım teknolojilerindeki gelişmeler yeni bir işsizlik dönemini de peşinden getirir mi ?

Endüstri 4.0 İşsizlik Oranlarını Nasıl Etkileyecek ?

İlk sanayi devrimi öncesi, üretimde İnsan gücü yoğun olarak kullanılıyordu. 1740 yılında İngilterede başlayan İlk sanayi devriminin ardından insan gücüne dayalı üretim yerini su ve buharla çalışan makinelere bıraktı. ilk sanayi devrimi beraberinde milyonlarca insanın işsiz kalacağı fikrini beraberinde getirdi fakat  birbirini izleyen ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerinin ardından bu endişelerin yersiz olduğu anlaşıldı. Geçmişteki üç endüstriyel devrimde de iş kayıplarının olmamasının yanında, iş sayısısının arttığı gözlemlendi.Endüstri 4.0 Nedir ?

Şimdilerde  adını sıkça duyduğumuz, Dünyada ve Türkiye'de uygulanmaya başlayan Endüstri 4.0, 2011 yılında Almanya'da telaffuz edilmeye başlandı. Yeni nesil yazılım ve otomasyon sistemlerinin birbirileriyle entegreli bir şekilde çalışmasını ve en az insan gücünü kullanmayı amaçlayan bu sistem maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarını azaltmayı, üretim miktarını ve kalitesini ise arttırmayı amaçlıyor.

2030 yılı itibarıyla tamı tamına 800 milyon insan işsiz kalacak.

Daha önce yapılan 3 sanayi devriminde ki endişe Endüstri 4.0 için de devam ediyor. Amerikalı uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey’in araştırmasına göre, 4. Endüstriyel Devrim’in neden olduğu değişim nedeniyle 2030 yılı itibarıyla tamı tamına 800 milyon insan işsiz kalacak.
McKinsey'in 2017 yılında yayınladığı bir araştırma raporu da bu iddaları destekliyor. Birleşmiş Milletlerin tahminine göre ise 2030 yılında dünya nüfusu yaklaşık olarak 8.5 milyar civarında olacak bu da dünyanın yaklaşık olarak %10'nun işsiz kalacağı anlamına geliyor. Bu rakam çalışan nüfus baz alındığında oranın ne kadar endişe verici olduğunu daha net gösteriyor.

Gelişmiş ülkelerdeki insanlar daha fazla etkilenecek

McKinsey'in yayınladığı araştırmanın başka bir sonucu ise Endüstri 4.0 için gerekli robot ve otomasyon teknolojisine, ABD,ÇİN,BİRLEŞİK KRALLIK gibi ekonomik açıdan zengin ve gelişmiş ülkelerin daha hızlı adapte olacağından dolayı bu ülkelerde yaşayan insanların işsizlikle daha hızlı ve ağır bir şekilde yüzleşeceğini belirtiyor.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Yapay Zekanın Geldiği En Son Nokta "GPT-3" Korkuttu

Geçtiğimiz ağustos ayında OpenAI tarafından tanıtılan GPT-3, yapay zekanın korkutucu yüzünü bize bir kere daha gösterdi. GPT-3 anlamlı şiirler yazabiliyor ve sizinle diyaloğa geçip sorularınıza mantıklı cevaplar verebiliyor


Gelecekte Bütün Bilgilerimizi Burada Saklayacağız

Dünya'da oldukça popüler hale gelen deri altına enjekte edilen çipler, insanların anahtarları,kimlikleri hatta biletleri yerine bile geçebiliyor. Kullanıcılar mikro çiplerin hayatlarını kolaylaştırdıklarını söylüyor peki gerçekten öyle mi ?

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Yatırımcılarını Zengin Eden Bitcoin Nedir? Bitcoin'den Nasıl Kazanılır?

Kripto para birimlerinden Bitcoin yeni rekor kırdı.Bir adet Bitcoin'in fiyatı 181 bin lirayı aştı! Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de Bitcoin yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. Ve genel öngörü daha da kazandırmaya devam edeceği, peki bu Bitcoin nedir, Bitcoin' den nasıl kazanılır ve çok daha fazlası yazımızda.


TikTok Videolarıyla Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Son günlerde herkesin dikkatini çeken ve Türkiye’de popüler olan Tiktok'tan günde binlerce lira kazanılıyor. Tiktok fenomenleri bunu nasıl yapıyor dersiniz? Haydi gelin birlikte göz atalım.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1