Eylül Ayı Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız!

Kendisinin gelişiyle yazı uğurlayıp, serin rüzgarlara ve sarı yapraklara merhaba dediğimiz, ayların en romantiği Eylül hakkında işte duyulmayanlar;

Eylül Ayı Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız!

1. Eylül Kelimesi Roma Takviminden Geliyor

İngilizce’de adı September olan Eylül kelimesi, aslında 7 anlamına gelen eski bir Roma kelimesi olan "septem" den geliyor. Eylül, şuan kullandığımız takvimde 9. Aya denk gelse de Roma takviminde 7. Aydır.

2. Eylül Ateşin Ay’ı

Romalılar ve Eylül ayıyla ilgili bir başka ilginç gerçek ise, Romalıların  Eylül ayına ateş tanrısı Vulcan tarafından bakıldığına inanmalarıydı. Bu nedenle, bu ay boyunca her zaman yangınların ve volkanik patlamaların meydana gelmesini bekliyorlardı.

3. Eylül Burçları

Eylül ayındaki burçlar Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) ve Terazi (23 Eylül - 22 Ekim)’dir.  Başaklar titiz ve pratik olmalarıyla bilinir. Analitik ve düşünceli insanlardır. Bazen soğuk görünürler. Bunun sebebi hayatlarında her konuda olduğu gibi arkadaşlıkta da seçici davranmalarındandır.Terazilerinse temel özellikleri diplomatik ve adil olmalarıdır. Uyumdan hoşlanırlar, yalnız kalmaktan nefret ederler ve her zaman dünyada barış ve adalet için çabalarlar.

4. Eylül'ün Burç Taşı Safir’dir

Eylül ayının burç taşı, birçok farklı renkte bulunan ancak en çok parlak, canlı mavi bir renkte olan safirdir. Safir, bilgeliği, iyi talihi, gerçeği ve gücü temsil etmesiyle bilinir.

5. Eylül Ayı Doğum Çiçeği

Eylül Ayı’nda doğanların çiçekleri Aster olarak bilinir. Aster Yunanca asteria’ dan gelir ve ‘’ Yıldız’’ anlamına gelmektedir. Aster çiçeği ile ilgili popüler bir efsane ise şöyledir; Yunan mitolojisinde gökyüzü ve hava tanrıçası olan Jüpiter. Bir gün, savaşan insanları yok etmek ister. Yeryüzünde taş üstüne taş koymamaya kararlıdır. Bunu duyan Tanrıça Asteria ise bu duruma çok üzülür ve son bir kez dünyaya bakmak ister. Dünyaya eğilip baktığında yıldızları göremez ve çok ağlar. Yeryüzünde gözyaşlarının değdiği yerlerde ise aster çiçekleri açmaya başlar. Ve Efsaneye göre aster çiçekleri birer yıldıza dönüşür.

Aster çiçeği; bağlılık, sabır, zarafet ve güçlü sevgiyi temsil eder.

6. Eylül Bebekleri Daha Uzun Yaşıyor

Araştırmacılar, Eylül ve Kasım ayları arasında doğum günü olan kişilerin daha uzun bir yaşam sürmek konusunda çok daha şanslı olduğunu söylüyor. Bunun bilimsel nedeni ise, bu dönemde doğan bebeklerin mevsimsel hastalıklara, enfeksiyonlara ve alerjilere yakalanmaya daha yatkın olmalarına rağmen, zamanla direnç ve bağışıklık oluşturmalarıdır.

7. Eylül Doğumlu Ünlüler

Eylül ayında doğmuş olan yabancı ünlülerden bazıları; Will Smith, Avril Lavigne, Zendaya, Keanu Reeves, Salma Hayek, Beyonce, Emmy Rossum, Prens Harry. Yerli Ünlüler ise; Merve Boluğur, Çağatay Ulusoy, Melisa Şenolsun, Cansel Elçin, Algı Eke, Berk Atan.

8. Kederli anılar

Dünyanın en korkunç olaylarından ikisi Eylül ayında gerçekleşti. Nazi Almanyası, 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ederek II.Dünya Savaşı'nı başlattı. 11 Eylül 2001'de El-Kaide terör örgütü, dört uçağı kaçırdı, ikisini New York'taki İkiz Kuleler'e ve diğerini Washington'daki Pentagon'a çarptı.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Rüyalarını Hatırlayamayanlardan Mısınız? Sebebini Açıklıyoruz!

Sabahları uyanınca, gece gördüğünüz rüyaları hatırlamadığınız için hayal kırıklığına uğrayıp kendinize şunu sorabilirsiniz: Rüyalarımı neden hatırlayamıyorum? Bu yazımızda sorunuza cevap bulurken, rüyanın doğası ve Rem uykusu hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.


Baktırdığınız Fallar Nasıl Çıkıyor? “Barnum Etkisi"

Falların gerçek yüzünü görmeye hazır mısınız?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1