Fantastik Bir Hastalık: Charles Bonnet Sendromu

Dünya’da birçok ilginç hastalık vardır. Bunlardan biri de görülen halüsinasyonlarla kişiyi fantastik bir dünyaya sürükleyen Charles Bonnet Sendromu. Tek boynuzlu atlar, ejderhalar, geometrik biçimlerde yüzlere sahip olan insanlar veya bir takım ilginç haşaratlar…Bu saydıklarımız, sendroma yakalanmış kişilerin gördükleri halüsinasyonlar desek, herhalde akıllarını kaçırdıklarını düşünürsünüz. Oysa ki gerçek başka…

Fantastik Bir Hastalık: Charles Bonnet Sendromu

Nedir Bu Charles Bonnet Sendromu?

Charles Bonnet sendromu, görme sorunları olan kişilerin gerçek olmadığını bildikleri şeyleri görmeye başladıkları durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bazen 'görsel halüsinasyonlar' olarak adlandırılan bu görüntüler, basit düz çizgilerden insanların veya binaların ayrıntılı resimlerine kadar her türlü formu alabilir.

Charles Bonnet adlı İsviçreli bir filozof, bu durumu ilk kez 1760 yılında neredeyse kör olan dedesinin orada olmayan desenler, figürler, kuşlar ve binalar gördüğünü fark ettiğinde tanımladı. Durum neredeyse 250 yıl önce tanımlanmış olmasına rağmen, sıradan doktorlar ve hemşireler tarafından hala büyük ölçüde bilinmemektedir. Bunun nedeni kısmen sendrom hakkında bilgi eksikliğinden ve kısmen de sendromu yaşayan insanların zihinsel olarak hasta olarak görülme korkusuyla sorunları hakkında konuşmamalarından kaynaklanıyor.

Kimlerde Görülür?

Charles Bonnet sendromu, ciddi görme kaybı olan kişileri ve genellikle yalnızca yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde görme yetisini kaybeden kişileri etkiler, ancak genellikle görmenin kötüleştiği bir dönemden sonra ortaya çıkan her yaştan insanı etkileyebildiği gibi doğuştan görme kusurları olan insanlarda ise görülmez.

Genellikle Charles Bonnet sendromlu insanlar halüsinasyonlarının canlı olmasına rağmen gerçek olmadığının farkındadır. Charles Bonnet sendromu halüsinasyonları, yalnızca görmeyi etkiler ve bir şeyler duymayı veya başka herhangi bir duyumu içermez ve halüsinasyonlar genellikle bir yıldan on sekiz aya kadar biter.

Charles Bonnet Sendromu’nun Nedeni?

Charles Bonnet sendromunun kesin nedeni şu anda bilinmemektedir. Ancak popüler teori, beynin yalnızca görsel uyaran eksikliğini telafi etmeye çalıştığını öne sürmektedir. Her insan gözünün normalde saniyede yaklaşık 8,75 megabit hızında veri aldığını düşünün; bu, çoğu yüksek hızlı İnternet bağlantısından önemli ölçüde daha büyük bir bant genişliği. Görsel korteks, insan beynindeki en büyük sistemdir ve görsel veriyi bilinçli zihne teslim etmeden önce hızla hareket eden yollarla doludur. Hastalık bu bilgi hortumunu karıştırmaya başladığında, bir nöron ordusu boşta kalır.

İnsan beyninin zaten kısmi körlükle başa çıkmada önemli bir yeteneğe sahip olduğunu belirtmek gerekir. Her insan gözünün, optik sinirin retinadan geçtiği bir kör noktası vardır ve görsel korteks, çevredeki ayrıntılara göre orada ne olması gerektiğini tahmin ederek bu kör noktaları otomatik olarak doldurur. Bir kişinin iki kör noktası üst üste gelmediğinden, beyin her iki göz de aktifken göz verilerine çapraz referans verebilir. Kademeli başlangıçlı körlükte, bu beyin yollarının yeni belirsiz alanları doldurmaya çalışması mümkündür. Gözler daha fazla hata sıklığıyla azaltılmış miktarda veri gönderdiği için, görsel korteks giderek daha tuhaf tahminler üretebilir.

Peki Bu Tuhaf Hastalığın Tedavisi Var Mıdır?

Bu sendromun, teşhisi zor olduğu gibi bilinen belli bir tedavisi de maalesef yoktur. Fakat bu sendromun demans, şizofreni gibi halüsinasyonlara sebep olan diğer psikolojik rahatsızlıklarla bir ilgisi olmadığından emin olup içinizi ferah tutmak ve bir terapistten yardım almak en doğrusu olacaktır.

 

 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2