Fotoğrafın Gücünü Kanıtlayan 10 Efsane Fotoğraf

Her an, aslında ölümsüzleşmeyi hak eder. Çünkü zaman geri gelmez. Ama bazı anlar var ki onlar tüm insanlığın ortak derdi, ortak mutluluğu, ortak acısı olur. Tarihe kazınır. Fotoğraflar ise tarihte iz bırakma fırsatı verir insana. Son yüzyılda tüm dünyada yankı uyandıran, tarihe damgasını vuran 10 fotoğrafa bakalım.

Fotoğrafın Gücünü Kanıtlayan 10 Efsane Fotoğraf

1. "Napalm Kızı" Nick Ut

1955- 1975 yılları arasında gerçekleşen Vietnam savaşı bu fotoğrafla sona erdi denilebilir. O dönemde 9 yaşında Kim Phuc Napalm bombasıyla düzenlenen saldırı sonrası korku içerisinde kaçarken görülüyor. Nick Ut tarafından çekilen bu kareden sonra katliamlara son verilmesi için tüm dünyada çeşitli kampanyalar yürütüldü. Kim Phuc ise olayın ardından yanıklarından kurtulmak için 17 deri ameliyatı geçirmek zorunda kaldı.

Not: Vietnam savaşı fotoğrafçısı olan Nick Ut bir sözünde ; " Napalm hayal edebileceğin en korkunç silahtır. Su 100 derecede kaynar, napalm 800-1200 derece sıcaklık üretir." demiştir. 

2. "Öpücük" Robert Doisneau

1950 yılında Life Dergisi Rapho Ajanstan bir fotoğraf ister. Fransa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki kötü durumunu manipüle etmek için böyle bir algıya ihtiyaç vardır. Robert Doisneau tarafından çekilen bu romantik kare tam olarak istenilen etkiyi bıraktı. Bu siyah beyaz fotoğraf aynı zamanda hümanist fotoğrafçılık hareketinin sembolu haline geldi.

Fotoğrafçıya özel hayata tecavüz gerekçesiyle davalar açıldı, fotoğrafta olmayan kişiler dahi hak iddia etmeye başladı. Tüm bunlar Doisneau'yu çok yormuştu. Fotoğrafçının prestiji düşmüş ancak bu fotoğrafın satışları patlamıştı. Robert Doisneau'nun bir orjinalini hediye ettiği fotoğraftaki genç kız Françoise Bornet ise fotoğrafı müzayede de 150 bin euro'ya sattı.

3. " Afgan Kızı" Steve McCurry

1985 yılında National Geographic Dergisine kapak olarak ölümsüzleşen " Afgan Kızı" fotoğrafı haziran 1984 yılında çekildi. Sharbat Gula isimli genç Afgan Kızın portresi, dünyada ki en ünlü fotoğraflardan biri oldu. Bu fotoğrafta Sharbat Gula 12 yaşında ve savaşın ortasında öküz halde. Oracıkta bitti sanılan hayatı, bir fotoğrafçının deklanşöre bastığı birkaç saniyede değişti. Fotoğrafın dergiye kapak olmasıyla gözler bir anda Afganistan'ın acısına çevrildi. Sharbat'ın bakışlarındaki acı ve korku bütün dünyayı etkiledi.

4. "Times Meydanı'nda V-J Günü" Alfred Eisenstaedt

İkinci Dünya savaşının sonunda Times Meydanı'nda Amerikalı denizci ve hemşirenin ikonik öpücüğünü fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt yakaladı. 14 Ağustos 1945'te japonya'nın müttefiklere teslim olduğu gün çekilen bu fotoğraf Life Dergisinde yayınlandı. Tıpkı Doisneau'nun Öpücük eserinde olduğu gibi pek çok kişi fotoğraftakinin kendisi olduğunu iddia etti. Sonunda fotoğraftaki kadının Greta Friedman, denizcinin ise George Mendosa olduğu öğrenildi.

5. "Omayra Sanchez'in Acısı" Frank Fournier

13 kasım 1953'te büyük bir dram yaşandı. Kolombiya'da Nevado del Ruiz Yanardağı patlamış, nüfusun yarısı ölmüş, lavlar önüne geçen her şeyi eritmişti. Koca bir şehir yanıp kül olmuştu ama iki çift göz bu olayın simgesi olarak akıllara kazındı. Patlamadan sonra evinin enkazında sıkışan 13 yaşındaki kolombiyalı Omayra Sanchez, günlerce enkaz altında ve sular içinde kalmıştı. Bu fotoğraf çekildikten kısa bir süre sonra ise hayatını kaybetti.

6. "Saigon İnfazı" Eddie Adams

Vietnam savaşında foto muhabirlik yapan Eddie Adams, Savaşın zirvesinde bir kaç gün Vietnam ordusunu takip etti. Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi, Nguyen Van Lem'in Güney Vietnam Ordusu Generali ve Ulusal Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan tarafından infazının gerçekleştirildiği anı yakaladı. Namlunun ucunda ki , Saygon bölgesindeki bir çok katliamdan sorumluydu. Ama hikayesi haklı bir sebep gösterse bile bu kare, generalin soğukkanlılığı ve suçlunun ölüm anındaki yüz ifadesiyle akıllardan uzun süre silinmedi. 

7. "Guerrillero Heroico" Alberto Korda 

Alberto korda'nın 1960 yılında çektiği " Kahraman Gerilla" başlıklı Che Guevara portresi, belkide fotoğraf tarihinin en çok kopyalanmış imgesidir. Bu ikon fotoğraf, yarım asırdan fazladır düzen karşıtı düşünce ve eylemin simgesi oldu. bu fotoğraf 1960 yılında La Coubre'daki patlamaya kurban gidenler için düzenlenen toplu cenaze töreninde çekildi. Fidel'in özel fotoğrafçısı olan Korda, törende konuşmaları dinliyordu. Castro'nun konuşması sırasında birkaç saniye için o muazzam kalabalığa doğru bakan che belirdi. gözden kaybolmadan önce Korda, Leica'sı ile iki kare çekilmişti. Che'nin imgesini giymek insanların onun devrimci ideallerini benimsemesinin bir yolu olarak görüldü. Bu bağlamda, Che imgesi başkaldıran bir tarzın işareti haline geldi. Bu fotoğraf Maryland Sanat Enstitüsü tarafından dünyanın en ünlü fotoğrafı ilan edildi. 

8. "Düşen Adam” Richard Drew

11 Eylül saldırısı denince akıllara en çok uçaklar ve yanana yıkılan kule görüntüleri gelir. Ancak bu kare olayın bambaşka bir yüzünü gösterir. 11 Eylül 2001 saldırısından sonra Richard Drew tarafından çekilen bu fotoğraf, yıkılmaya başlayan gökdelenlerden kaçmak isteyen meçhul bir adamın kendisini aşağıya attığı sırada çekilmiştir. bu fotoğraf kaçışın bir sembolü oldu adeta!

Düşen adamın kimliği ve ona ne olduğu hala bilinmiyor ancak onun gerçek gücü de buradan geliyor. sonsuza kadar askıya alınmış biri gibi...

9. "Yanan Keşiş" Malcolm Browne

11 Haziran 1963'te keşiş Thich Quang Duc, Güney Vietnam hükümetinin din adamlarına yaptığı baskıyı protesto etmek amacıyla üzerine döktüğü benzinle kendini yaktı. Kendini yakan bir insanı bu fotoğraftakinden ayıran ise keşiş'in yanarken hiç kıpırdamaması oldu. Tıbben bir insanın yanarken kıpırdamaması mümkün değildir. Ancak trans durumuna geçerseniz bu mümkün olabilir. Budist rahibin kendini yakma anı yüzyılın fotoğraflarından biri olarak tarihte yerini almıştır. Monk'un yanışı olarak da bilinen bu fotoğraf direnişin sembolu haline geldi. Malcolm Browne ise 1963'te olay yerinde bulunan tek batılı gazeteciydi. 

10. "Akbaba ve Küçük kız" Kevin Carter

Dünyanın en ünlü fotoğrafları arasına giren bu kare, uzun süre tartışmalara neden oldu. Genç fotoğrafçı Kevin Carter, Güney Sudan'daki kıtlık ve zorluklara tanıklık etmeye çalışıyordu. 1994'te zayıflıktan ölmek üzere olan küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı fotoğraflamıştı. Bu anı fotoğrafladıktan sonra akbaba kaçmış, Carter ise küçük kızı oracıkta bırakmıştı. Çünkü bulaşıcı hastalıklar nedeniyle yerli halka dokunmamaları tembihlenmişti. Yoğun eleştirilere maruz kalan Carter, yardım görevlisi olmadığını söyleyerek kendisini savundu. Ancak bu olaydan sonra ağır depresyona giren fotoğrafçı, egzoz verdiği kamyonetinin içinde walkmen ile müzik dinleyerek intihar etti. Bu fotoğraf ise yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

2020 Yılını Anlatan En İyi Ödüllü Fotoğraflar

Anadolu Ajansı’nın her sene düzenli olarak gerçekleştirdiği “Yılın Fotoğrafı” yarışması bu yıl da düzenlendi. Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden ilginç fotoğrafların katıldığı yarışma birçok farklı kategorilerinden oluşuyor. Oylamaya yaklaşık olarak 279 bin 701 kişi katıldı. İlgi çeken bazı fotoğrafları sizler için derledik.


"Fotoğraflar Tarihin En Yakın Tanıklarıdır." Diyenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Fotoğraflar

köy enstitüleri, henry prost, osmanlı, istanbul, nikolay kasatkin, yetimler, rusya, 1902, ingiltere, kömür madeni, işçi çocuklar, katolik, otodoks, hollanda, 1881, şırnak, beytüşşebap, çorba, abd, amerikan rüyası, 1937, büuük taarruz, eşek taburu, venedik, para, bakır, gazeta, hatay, antakya, 1939, hayat devleti, volga, kereste taşıma, 1916, 1910, meşrutiyet bayramı, izmir, new york, havuz, 1960, 1915, ahmet blas, endülüs, 1936,

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2