Gelecekte Bütün Bilgilerimizi Burada Saklayacağız

Dünya'da oldukça popüler hale gelen deri altına enjekte edilen çipler, insanların anahtarları,kimlikleri hatta biletleri yerine bile geçebiliyor. Kullanıcılar mikro çiplerin hayatlarını kolaylaştırdıklarını söylüyor peki gerçekten öyle mi ?

Gelecekte Bütün Bilgilerimizi Burada Saklayacağız

Geçen senelerde Epicenter şirketi, çalışanlarının derisinin altına çip yerleştirip ilk uygulamayı başlatmış oldu. Pirinç tanesi büyüklüğündeki bu çipler çalışanların şirket içinde herhangi bir kimliğe ihtiyaç duymadan tüm cihazlara ulaşımını sağlıyor. Küçük bir antene sahip olan ve "RFID" adı verilen bu çip,  şırınga yardımıyla baş parmak boşluğuna enjekte ediliyor. Dünya genelinde 10.000 kişinin kullandığı ve İsveçte oldukça popüler olan bu mikrop çipler, pile yada herhangi bir şarj cihazına ihtiyaç duymuyor.Fiyatı 150 dolar

Eğer sizlerde bu çiplerden kullanmak istiyorsanız fiyatı 150 dolar. Ülkemize ne zaman geleceği belli olmayan mikroçipler İsveç,Kanada gibi ülkerde kurumsal hayattan sonra kamuda'da kullanılmaya başlandı. Öyleki bazı demiryolu şirketleri yolcuların biletleri yerine çipleri kontrol ediyor.


Uygulamayı kullanan insanlar, hayatlarını oldukça kolaylaştırdığını söylüyor. Uygulamanın belki en büyük tartışma konusu; verilerin tek bir yerde toplanması. Bu durum büyük güvenlik sorunlarını akla getiriyor.


RFID çipleri tehlikeli mi ?

Çip kullanımı yeni başlayan bir trend olduğu için tehlikeleri hakkında net bir veri bulunmuyor. Fakat uzmanlar insanları enfeksiyon riskine ve kobay olarak kullanılmasına karşı uyarıyor. Hayatımızı yavaş yavaş "Black Mirror" dizisine döndüren bu teknolojilere şimdilik uzaktan bakmak en iyisi gibi duruyor. 

 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2