Geri Dönüşüm İçin Eğitilen Saksağanlar Sizi Çok Şaşırtacak!

Hayvanların bizi şaşırtan anlamlı davranışlarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Sahibinin istediği eşyaları getiren köpekler,ölü taklidi yapan papağanlar ve daha niceleri. İnsan eliyle eğitilen ve evcilleştirilen bu hayvanların dışında doğada hiç bir etkiye maruz kalmadan verdikleri tepkilerle bizleri şaşırtan yabani hayvanlar da var.

Geri Dönüşüm İçin Eğitilen Saksağanlar Sizi Çok  Şaşırtacak!

Yapay zeka  ve endüstriyel uygulamalar alanında çeşitli çalışmalar yapan Hans Forsberg, bu konudaki tecrübesini arka bahçesinde yaşayan yabani kuşlar üzerinde kullanmış ve ortaya hayret  verici görüntüler çıkmış.

Hans'ın arka bahçesi, çok uzun yıllardır orada yaşan bir çift Saksağan'a ev sahipliği yapıyor. Hans bir gün meraklı saksağanların dışarda fenerlerin  kilitleriyle  oynadığını fark etti. Saksağanların fenerlerin içindeki parafin mumlarını çıkarmaya çalıştıklarını fark eden Hans, kuşların bunu rastgele değil anlamlı bir sırayla yaptıklarını görünce kuşlara yiyecek karşılığında bahçesinin etrafında ki çöpleri toplamaları için  bir makina yapmaya karar verdi. 

Proje genel olarak basit bir kaç bileşenden oluşuyordu. İçi  yer fıstığı ve hayvan maması ile dolu bir dağıtıcı, bir çöp veya bir kapak konulduğunda, ödül olarak mama verecek bir robot kola ve  sistemin dışında bütün olup biteni izleyecek kameralı bir Rasperry Pi sistemine ihtiyac duyuyordu.

Proje'nin düzenek aşaması tamamlandıktan sonra  ilk deneyler için herşey hazırdı. Yapılan ilk deneylerde saksağanları çöp toplamaları için eğitmenin düşünüldüğü kadar kolay olmadığını fark etti. Bu yüzden proje bir kaç yıl boyunca devam etti. Hans kuşların önce besleyiciye ilgi duyması için düzeneğin belirli aralıklarla saksağanları beslemesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca düzenekte en ufak bir değişiklik olduğunda yetişkin saksağanlar şüpheli ve herşeye karşı dikkatli oldukları için yaklaşmakta daha cok zorluk cekıyorlardı. Bu durum saksağanların yavruları doğduğunda değişti. Yavru saksağanlar bu düzeneğe yaklaşırken bu ayrıntıları görmüyor ve daha cesur davranıyorlardı.

Yavrular zamanla  düzeneğe uyum sağladı ve düzeneğe her atılan kapak saksağanlara mama olarak geri dönmeye başladı. Hans bu hayvanların eğitilerek geri dönüşüme büyük katkılar sağlayabileceğine inanıyor. Bu düzeneği yapıp kullanmak isteyen meraklılar için ise düzeneğin nasıl yapıldığı hakkında bir video bile yayınladı.
Düzeneğin en son halinde saksağanlar artık attıkları her kapağa karşı mama alıyorlar

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Bilim İnsanları Kargaların Bilinçli Düşünme Yetisi Olduğunu İspatladı

Kargaların zeki hayvanlar olduğu hepimizce bilinen bir gerçek. Fakat zihinleri üzerine yapılan yeni araştırmalar, ağızları açık bırakan bir bulguyu ortaya çıkardı: kargalar zeki olmanın yanı sıra, çevrelerindeki dünyanın bilinçli olarak farkında olabilen bir bilinç biçimine de sahipler. Başka bir deyişle, öznel deneyimler yaşıyorlar.


Kurtların Uluması Aslında Bir Yalvarış mı? Kır Kurdu ve Çakıltaşları

Kurt anlayışına her millette rastlanılır. Aynı zamanda kurt motifi dünya edebiyatındaki yaygın motiflerdendir. Birçok halklarda, kurt-bozkurt’un totem hayvanı olarak eski zamanlardan günümüze kadar insanların düşüncelerinde muhafaza edilmiş özel bir ilgi görmüş olmasını, kurt kavramının, o halkların menşeileriyle ilgili düşüncelerinde yerleşmiş olmasına, geçtikleri tarihi yola vb. bunun gibi nedenlere bağlayabiliriz. Şimdi anlatacağım kurt masalı bir Kızılderili halk masalıdır.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1