Güne Mükemmel Başlamak İçin 10 Adımı Uygulayın!

Sizde her sabaha uykulu gözlerle mi başlıyorsunuz? Etrafınızda ki insanların nasıl bu kadar enerjik uyandığını düşündünüz mü hiç? Sabahları enerjik uyanmanızı sağlayıp, gününüzün güzel geçmesini sağlamak sizin elinizde. Gelin bunu nasıl sağlayacağınıza hep birlikte bakalım.

Güne Mükemmel Başlamak İçin 10 Adımı Uygulayın!

Hayatın en zor rutinlerinin başında gelir... Gece erken yatmayı sevmeyen bünyeler için günlük sabah kabusudur.  Cep telefonunun alarmı 5 dk da bir çalar, kafada hesap yapılıp 10 dakika sonraya tekrar kurulur, kalkana kadar yorganla boğuşulur…

1. Sabah kahvenize şeker veya süt eklemek yerine tuz ekleyin

Güne kahvesiz başlayamam diyenlerden misiniz? Kahvenizi içerken süt veya şeker kullanmayın. Hatta kahve tadını ön plana çıkarmak için çay kaşığının ucuyla çok az miktarda tuz atabilirsiniz. Kahve içmek yerine elma yemek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.  

2. Enerji için limonlu su için

Limonlu suyun faydaları saymakla bitmez… Bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun beyin ve sinir sistemine kadar birçok alanda etkisi görülür. Her sabah ayılmak için kahve içiyorsanız bu davranış ilerde mide ve gaz sorunlarına yol açacaktır. Bunun yerine limonlu su içebilirsiniz. Hem enerjinizi arttıracak hem de aldığınız kafein oranını düşürecektir.

3. Hafif bir kahvaltı veya yulaf tercih edin

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Sabah erken saatlerde uyanınca bu önemli öğüne yeteri kadar zaman ayıramıyoruz. Ama enerjimizi ve dikkatimizi etkileyen en önemi etkenlerden birisi sabah kahvaltısıdır. Eğer kahvaltı yapmaya zaman kalmıyorsa akşamdan hazırladığınız yulaflı kahvaltılıkları sabah tüketebilirsiniz. Hem besin değeri yüksek olduğu için tokluk hissi yaratıp odaklanmanızı kolaylaştıracak hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır. Pratik kahvaltılıklara önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Diyetten Sıkılanlar İçin 5 Lezzetli Kahvaltılık Yulaf Tarifi

Tatsız, kötü yulaf tariflerinin hepsini unutun. Sabah dersleri kaçırmamak için hızlıca evden çıktığınızda, iş için hazırlanırken kahvaltı etmeye zamanınız olmadığında, öğle aralarında yemeniz için en pratik tariflerle karşınızdayız. Diyetin vazgeçilmezi olan en lezzetli yulaf tariflerini görmeye hazır mısınız?

4. Güne müzik dinleyerek başlayın

Öncelikle sabah kalkar kalkmaz camınızı açın ve temiz havayı içinize çekin. Sonraki aşamanız ise keyifli bir şarkı açmak olabilir. Müziğin ruh halimize olan etkisi kanıtlanmıştır. Güne nasıl başlarsanız öyle gider! Böylece hem enerjiniz ve motivasyonunuz artacak hem de gün içinde yaşayacağınız endişelerinizi azaltacaksınız.

5. Alarm ertelemek vücut saatinizi şaşırtıyor!

Gözlerimizi kapatır kapatmaz ilk önce hafif uyku daha sonra ise derin uyku moduna geçeriz. Genelde uyuduktan 1,5 saat sonra ise derin uyku yerini Rem uykusuna devreder. Bu evrede beyin oldukça aktiftir ve rüyalar görülür. Uykunun en aktif kısmın Rem olmasına rağmen bu evrede eğer kaliteli bir şekilde uyumuşsak ertesi gün kendimizi zinde hissederiz. Sabah alarm çaldığında ise Rem döngüsünün sonuna gelmiş bulunuruz. Eğer alarmı duyduğumuzda hemen uyanırsak Rem uykusunu kaliteli bir şekilde bitirmiş oluruz. Ama eğer alarmı ertelersek beyin kendini diğer bir Rem uykusuna hazırlar. 2. Alarm çalışında ise bu hazırlanma/uyku süreci yarıda kalmış olur. Bu da gün boyunca kendimizi yorgun hissetmemizi sağlar. Bundan dolayı alarmı ertelememeye özen göstermeliyiz.

6. Giyeceklerinizi önceden planlayın

Sabahınızı oldukça verimli geçirmelisiniz. Her sabah kalktığınızda giyeceklerinizi temiz bir şekilde dolapta hazır bulmak güne planlı bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Böylece sabah gereksiz bir vakit kaybı olmayacak, kahvaltınıza daha çok zaman ayırabileceksiniz.

7. Yapacaklar listesi oluşturun

Size zaman kazandıracak ve kararsız kalmanızı ortadan kaldıracak diğer bir davranışla devam edelim. Herhangi bir unutkanlığa karşın yapılacaklar listesi oluşturmak hem işlerinizi yetiştirmenize yardımcı olacak hem de planlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak.

8. Atıştırmalıkları unutmayın

Tuzsuz ve şekersiz kuruyemişler gün içerisinde düşen enerjinizi yükseltmenizi sağlayacaktır. Özellikle kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık gibi enerji verici ürünler tercih edin.

9. Egzersiz yapmayı unutmayın

Güne daha sağlıklı başlamak için kaslarımızı açmamız gerekir. Güne minik egzersizlerle başlayabilirsiniz. Bunun için ayrı bir zaman ayırmak çok zor olsa da diş fırçalarken, saç yaparken veya giyinirken yorucu olmayan hareketler yapabilirsiniz. Örneğin diş fırçalarken squat, kıyafetlerinizi giyerken basit esneme hareketleri yapabilirsiniz.

10. Pozitif enerji!

Güne nasıl başlarsanız öyle devam eder. Kendinizi motive ederek güne başlayın. Yataktan kalkar kalkmaz perdenizi çekip camınızı açın. Gününüzün güzel geçeceğini düşünüp olumlama yapın. Tüm olumsuz düşünceleri bir önceki günde bırakın. Yeni gün, yeni şans!

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Yataktan Çıkamıyorsanız Siz de Klinomania Olabilirsiniz !

Sabahları uyanıyor fakat yataktan bir türlü çıkmak istemiyor, bir saat daha fazla uyumak için her şeyi yapabilirim diyorsanız Klinomania sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Bütün günü bir yatakta geçirmenize neden olan Klinomania nedir ve tedavisi var mıdır ?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0