Hastalara Elleriyle Şifa Dağıtan Dansöz: Leyla Sayar

Türk sinema tarihinin masum kızı Leyla Sayar, bir zamanlar Yeşilçam'ın en ünlü oyuncusuydu. Bir anda herşeyi bırakıp nasıl kendini dine adadı? Herkes hayatında değişim yaşar fakat Leyla Sayar'ınkini okurken çok şaşıracaksınız.

Hastalara Elleriyle Şifa Dağıtan Dansöz: Leyla Sayar

Yeşilçamdan maneviyata adanmış bir hayat hikayesi...

Türk sinema ve tiyatrosunun en güzel kadınlarından biriydi Leyla Sayar. 1957 yılında katıldığı yarışmada Türkiye 2. Güzeli seçildi. Katıldığı bu güzellik yarışması ona farklı bir dünyanın kapılarını açmıştı. Bu haberin duyulması üzerine Leyla Sayar okuldan atıldı. Duru güzelliği ile yapımcıların dikkatini çeken Sayar, yeşilçama ani bir giriş yaptı. Dönemin yakışıklı oyuncusu Muzaffer Tema ile yaşadığı aşkla dillerden düşmedi. Ard arda oynadığı filmlerle seyirci onu çok sevmişti. 170'e yakın filmde rol aldı. Ama Sayar'ın istediği hayat bu değildi. İçinde bitmek bilmeyen bir dans aşkı vardı.

Oyunculuğu bırakıp dansözlük yapmak istedi fakat sevgilisi bunu kabul etmedi. Gözünü karartan Leyla Sayar, Muzaffer Tema'dan ayrılarak oyunculuğu bıraktı. Uzun yıllar dansözlük yapan Sayar, beklediği ilgiyi bulamadı. İzleyiciler sinemalarda, filmlerde gömeye alıştıkları Sayar'ı dans sahnelerinde kabullenemedi. 1980 li yıllarda tamamen sahnelerden çıkan Sayar, kapanarak kendini dine adamıştı. Uzun yıllar sonra bir gazete haberi ile tekrar kendini hatırlattı.Şifalı elleriyle hastalara mucize dağıttığını söylüyordu. Polis baskınında ayinler yaptığı idda edilmişti.

Benim ellerim şifalı!

Yapılan röportajda bir gece rüyasında Hz. Muhammed'i gördüğünü anlattı. Bana, ‘Senin ellerin şifalı, hastalara şifa vereceksin’ diye buyurduğunu söyledi. Gördüğü rüyadan etkilenip hayatına buna göre yön veren Sayar, elleriyle şifa dağıtıp görevini yaptığını belirtti. 

Yapılan diğer bir ropörtajında ise yıllarca banyo ve mutfağının bulunmadığı küçücük bir odada yaşadığını anlatmıştı. Hala evinde hiçbir eşyanın olmadığı, bir battiniyenin üzerinde yatıp kalktığını söyledi. 5 katlı bir binasının olduğu ve bütün dairelerini fakirlere verdiğini belirtti. Böyle daha özgür olduğunu ve kendini Allah'a adayıp görevini yapacağını anlattı.

Leyla Sayar'ın dini konularda yazdığı kitapları bulunmakta. 

Döneminin efsanesi Leyla Sayar 22 Temmuz 2016 yılında hayatını kaybetti.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Adı Mesut Göbek Adı Bahtiyar; Sanat Güneşi Zeki Müren’in Hayatı ve Bilinmeyenleri

adi-mesut-gobek-adi-bahtiyar-sanat-gunesi-zeki-murenin-hayati-ve-bilinmeyenleri

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
2
wow
0