Hayatımıza Yön Verecek Türk ve Yabancı 10 TEDx Konuşması

Hayata bambaşka bir pencereden bakmamızı sağlayacak işte o 10 TEDx konuşması!

Hayatımıza Yön Verecek Türk ve Yabancı 10 TEDx Konuşması

Aramızda hala TEDx konuşmalarından izlemeyen kaldıysa en azından bu sayfadakilere bir göz atsın derim, izlemeyi sevenlerin de asla pişman olmayacağı ve iyi ki izlemişim diyeceği ‘’ Hayatımıza Yön Verecek ‘’ işte o 10 konuşma; 

1) Ahmet Naç - Sen Atatürk’sün Senin Elin Kanar mı? 

Ahmet Naç, yeni nesil bir öğretmen olarak bizleri ilkokul sıralarına yeniden götürüyor ve Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını herkesçe bilinmeyen yönleriyle bizlere tekrar anlatıyor. 

Atatürk’ü ve öğretmenlik mesleğinin kutsallığını tüm kalbimizde hissedeceğimiz muhteşem bir konuşma, tekrar tekrar seyredilmesi gerekenlerden. 

2) Emin Çapa - Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

 

Tarihin seyrini değiştirmiş bilim adamlarından yola çıkarak, eğitim sistemimize haklı eleştiriler getiren Emin Çapa, konuşmasında teknolojik ve ekonomik anlamdaki durumumuzu ve ilerlememizin nelere bağlı olduğunu çıplak bir gerçeklikle bizlere anlatıyor. 
3) Hale Caneroğlu - Sen Değiş Dünyan Değişsin 
Hale Caneroğlu, kendi hayatından kesitler anlatarak yaptığı konuşmasında, hepimizin içinde saklı olan bir kara kutunun hayat yolculuğumuzda yaptığımız seçimleri ne kadar etkileyebileceğini anlatırken başarı ve mutluluk kavramlarını yeniden sorgulatıyor. Değişimde ise en önemli amacın insan olduğumuzu hatırlamak olduğunu
vurgulayıp ‘’Sen Değiş Dünyan Değişsin’’ diyor.
 
4) Betül Mardin - Engelleri Avantaja Çevirin 
Betül Mardin, hayat hikayesini paylaştığı konuşmasında, doğumundan bu yana yaşadığı zorlukları nasıl avantaja çevirdiğini bizlere göstererek hepimize bu konuda canlı bir örnek oluyor. Hem görmeye hasret kaldığımız İstanbul Hanımefendiliği hem de kendine has tavrı ve mizahi anlatımıyla renklendirdiği konuşması, kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında. 
5) Barış Özcan - Köprüyü Yavaş Geçenler 
Barış Özcan, Vulcan dilindeki ‘’ Uzun Yaşa ve Başarılı Ol ‘’ anlamına gelen selamıyla başladığı konuşmasında, yüzyıllarca yaşamış insanlar, asırlarca yaşamış bitkiler ve hayvanların hayatlarının üzerinden bizlere, bu dünyadan göçüp giderken miras olarak ne bırakacağımızı düşündürüp, kısa yaşanmış verimli bir hayatın aslında uzun yaşama eş değer olup olmadığını tekrardan sorgulatıyor. 
6) Maysoon Zayid - 99 Problemim var. Palsi Bunlardan Sadece Biri. 
Maysoon Zayid, Serebral Palsi’li Filistinli bir müslüman ve aynı zamanda Amerikalı bir komedyen.Yaptığı konuşmasında SP’nin, ırk,din,cinsiyet ötekileştirilmesinin getirdiği problemlerden çok daha büyük olmadığını harika bir nüktedanlıkla bizlere anlatıyor. Tüm zorluklara rağmen hayata tutunmuş ve önemli başarılara imza atmış bu kadının hayatı bize örnek olacak cinsten. 
7) Apollo Robins - Yanlış Yönlendirme Sanatı 
Apollo Robins, dünyaca en iyi yankesici olarak biliniyor ve yaptığı gösterisinde bize bunu resmen ispatlıyor. Eğlenerek izleyeceğiniz bu harika performansta algılarımızdaki eksikliklerin bizi nasıl savunmasız bırakabileceğini ve zihnimizi yönlendirmenin aslında ne kadar basit olabileceğini gözler önüne seriyor. 
8) Jon Ronson - Psikopatlık Testine Tuhaf Cevaplar 
The Psychopath Test kitabının yazarı olarak bilinen Jon Ronson, yaptığı etkileyici sunumda, bizlere akıl sağlığımız hakkında kendimizi bile sorgulatıyor. Asla izlediğinize pişman olmayacağınız bu muhteşem konuşmada delilik ve akıllılık kavramlarına bambaşka bir pencereden bakacaksınız. 

9) Pamela Meyer- Bir Yalanı Nasıl Farkederiz? 

Hangimiz bize söylenen bir yalanı farketmek istemeyiz ki ? Yalan Gözcülüğü' nün yazarı Pamela Meyer, yaptığı konuşmasında tam da bu konu üzerine, kendi deyimiyle sıcak noktalara dokunarak bize gerekli ipuçlarını veriyor. Eğer siz de hayatınızın her alanında lazım olacak bu ipuçlarını öğrenmek isterseniz, keyifli bir konuşma sizleri bekliyor. 

10) Susan Cain - İçe Dönüklerin Gücü 

Sakinler De Kazanır Adlı Kitabın yazarı olan Susan Cain, dışa dönük insanların hakimiyet kurduğu bu dünyada, içe dönüklerin içlerinde ne gibi cevherler taşıyabildiklerini onlarsız bu düzenin aslında yürüyemeceğini anlatan ve sakinlik, dışa dönüklük, sosyallik gibi kavramları bize sorgulatan harika bir konuşma yapıyor. Kesinlikle izlenmesi gerekenlerden.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Kimi zaman kendinizi yüksek bir heyecanla işlerinizi hallederken bulursunuz. Bazen de ne yaparsanız yapın o enerjiyi kendinizde bulamazsınız. İşte tüm bunların, motivasyonunuzla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
4
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2