Hayatımızın Duraklama Dönemi: Plato Etkisi

Hayatınızın herhangi bir döneminde mutlaka canınızın hiç bir şey yapmak istemediği her şeyden sıkıldığınızı düşündüğünüz ve kendinizi geliştiremediğiniz bir dönemi olmuştur. Merak etmeyin bununla bir tek siz savaşmıyorsunuz. Ve iyi haber bunun üstesinden gelmek mümkün!

Hayatımızın Duraklama Dönemi: Plato Etkisi

Hepimiz hayatımızın bir döneminde spor ya da diyet yapmışızdır. İlk zamanla hızlı sonuç alırken sonrasında çok daha geç ve yavaş sonuçlar aldığınızı görmüşsünüzdür. Yada büyük başarılar elde etmiş insanların bile artık elde ettiği başarıdan haz duymadığı olmuştur. Bunun nedenini uzmanlar Plato etkisi olarak açıklıyor.

Kimi dağların yükseldikten sonra zirvelerinin sivri değilde dümdüz olduğunu fark etmişsinizdir. İşte plato tamda bu yerlere deniyor. "Plato etkisi"ni de hayatınızın bu durağan dönemleri olarak kabul edebilirsiniz.

Peki neden böyle hissederiz?

Bunun nedeni aslında günlük rutinlerimize alışkanlık kazanmamızdır. Mesela uzun süre gürültülü yerler de çalışan yada yaşayan insanlar bir zaman sonra alışır ve bunu duymamaya başlar. İşte başarıda bazen böyle alışılmış bir durum olur.

Bob Sullivan ve Hugh Thompson'a göre böyle zamanlarda Platodasınız. Çözüm ise plato döneminde olduğunuzu fark edip bununla nasıl başa çıkacağınızı yönetmekten geçiyor.

Sullivan ve Thompson için bu 8 maddelik bir süreç.

1- Bağışıklık:

İnsanlar, ilişkiler, işletmeler aynı tekniklere, aynı yaklaşımlara, aynı çözümlere karşı bağışıklık kazanır. Üzgünüz aynı teknikler ve alışkanlıklarla her zaman aynı başarıyı elde edemeyeceksiniz.  Farklı yaklaşımları, teknikleri veya prosedürleri denemek size yeni bir başarı getirecektir.

2- Açgözlülük Algoritması:

Her zaman en iyi kısa vadeli çözümü seçip ve uzun vadeli sonuçları görmezden geliriz. En iyi kısa vadeli çözüm, neredeyse her zaman en iyi uzun vadeli sonuca götürmez. Bunun aşmanın yolu ise çözümleri daha büyük bir zaman ölçeğinde düşünmenizden geçer. 

3- Kötü Zamanlama:

Çok çalışıyorsanız ama bir platoda sıkışıp kalıyorsanız, belki bir mola vermek en iyisidir. Bir şeyi 'yapmamanız' da aslında birşey 'yapmanız' kadar kritiktir. Anahtar, sadece ne kadar çaba harcadığınızı değil, ne zaman çaba sarf ettiğinizin kontrolünü de ele almaktır.

Dinlenme ve hareketsizlik dönemleri, tıpkı notalar arasındaki sessizliğin müziğin bir parçası olması gibi, büyük çaba gerektiren dönemler kadar önemlidir. Bekleyin.

4- Kaynak Akışı:

Bazen başarılı olmak için ihtiyaç duyduğumuz kaynakları tüketiriz. Belki sermayemiz, zamanımız veya vasıflı işçilerimiz tükeniyor olabilir. Bir denge bulun ve tükettiğiniz kaynakları gözden geçirin.

5- Hatalı Veriler:

Gözümüzle gördüklerimize her zaman güvenmemeliyiz. Önemli olan elimizde ki verilerin bazen bizi yanıltabileceğini bilmektir. Aldığımız son bilgiye ağırlık vermek kimi zaman süreci kaçırmamıza neden olur.

Unutmayın; önemli olan süreçtir.

6- Dikkat Dağınıklığı:

Dikkat dağınıklığı adaptasyonun düşmanıdır ve sizi doğrudan bir platoya doğru götürebilir. Peki, ne zaman ve neyi değiştirmemiz gerektiğini nasıl bileceğiz?

Bunun çözümü basit. Kendinize dinlendiğiniz, çevreyle uyum sağlayabildiğiniz zamanlar verin.

7-Geciken Başarısızlık:

Hiç birimiz başarısızlığı kabul etmek ve onunla yüzleşmek istemeyiz. Ancak bu durumun üstesinden ne kadar çabuk gelirsek o kadar da çabuk atlatırız. Yüzleşmekten korkmayın. Bunu kabullenmek sorunları hızlı çözmenin ilk anahtarıdır.

8-Mükemmeliyetçilik:

Mükemmel, iyinin düşmanıdır. Mükemmellik arzusu başlangıçları öldürür. Çünkü mükemmeliyetçilere göre başlamak için asla doğru zaman değildir. İmkansız bir standarda sahip oldukları için bir görev asla tamamlanamaz. Bir mükemmellik platosu, bir eylemsizlik platosuna benzer. Mükemmelliğin elde edilemez olduğunu kabul edin. İlk adıma ve ardından bir sonraki adıma odaklanın.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Kaynayan Kurbağa Sendromu'na Yakalanmış Olabilir Misiniz?

Başkaları için yaşayıp, mevcut koşullara kolayca uyum sağlarsanız, yavaş yavaş ve farkına varmadan, çıkış yolu olmayan bir fosseptik içine düşmüş gibi hissedersiniz. Peki dibe ulaştığınızda ne yapacaksınız? Oradan çıkmak için yeterli enerjiniz olacak mı? İşte bu sorular, sizi psikolojik olarak yorgun bırakan bir durumda olduğunuzda kendinize sorduğunuz sorulardan bazılarıdır. Bu durumda "Kaynayan Kurbağa Sendromu" ndan muzdarip olabilirsiniz.


İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Kimi zaman kendinizi yüksek bir heyecanla işlerinizi hallederken bulursunuz. Bazen de ne yaparsanız yapın o enerjiyi kendinizde bulamazsınız. İşte tüm bunların, motivasyonunuzla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
11
dislike
0
love
4
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4