Hayvan Deneylerini Engellemek İçin Kozmetik Alışverişinde Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Sosyal medyada ve youtube'da son günlerde en çok paylaşılan video SaveRalph oldu. SaveRalph kozmetik, temizlik, kimya, ilaç gibi sektörlerde yapılan hayvan deneylerine dikkat çekmeyi amaçladı. Peki bir ürün alırken bunun laboratuvar hayvanları üzerinde test edilip edilmediğini nasıl anlayabiliriz ?

Hayvan Deneylerini Engellemek İçin Kozmetik Alışverişinde Neye Dikkat Etmeliyiz ?

1- Ürünler de Mutlaka "Cruelty Free" Etiketi Olmalıdır

Kelime anlamı "zulümsüz" olarak çevirilen bu kelime hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünlere verilen bir tür etiket. Ürünün yalnızca hayvanlar da test edilmediğini değil, bu etiket hayvanlardan elde edilen bir hammadede içermediğini belirtiyor.

Bunun dışında AppStore veya Google Plays'ten pek çok ücretsiz uygulam bulmanız mümkün. Kimi uygulamalarda ürünün etiketini okuttuğunuzda cruelty free olup olmadığını direk belirtiyor. Hayvanları kurtrmak yalnızca bir kaç saniyenizi alıyor. 

Anahtar kelimeler: Cruelty free yada Leaping Bunny. Bu kelimelerle pek çok firma listesine telefon uygulamasına ulaşabilirsiniz.

2- Bir Ürünün Satışı Çin'de Varsa Mutlaka Hayvanlar Üzerinde Tüm Testleri Yapılmıştır

Çünkü bu bir yasal zorunluluk ! Çinde herhangi bir kozmetik ürününü satmadan önce hayvanlar üzerinde test edip testlerden geçmesi gerekiyor. Bu liste epey uzun saç bakım, cilt bakım, vücut bakım ürünleri, makyaj malzemeleri, deodorantlar ve parfümler testin zorunlu olduğu kategorilerdir.

Firmalar bu zorunlu testleri kendileri yapmasalar bile, hükumete ait olan ve alternatif yöntemlerin kullanılmadığı laboratuvarlarda bu ürünler test edilebiliyor.

Üstelik yalnızca ülke içinde değil bu yasal zorunluluk. Yurtdışına ithal edilen her ürünün hayvanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Buraya kadar unutmayın !, "Cruelty free", "No Animals Testing" etiketlerinin olmasına ancak "Made in China" veya "Made in PRC" olmamasına dikkat ediyoruz.

3- Korkmayın Hayvan Deneyleri Olmadan da İnsan Sağlığına Uygun Ürünler Üretmek Mümkün

Peki bu ürünler hayvanlar üzerinde test edilmezse ne olur gibi endişeleriniz olabilir. Haklısınız. Ancak hayvan üzerinde test edilmemiş olması, hiç bir test yapılmadan direk seri üretime geçilip satışa çıkarılmış anlamına gelmiyor. Pek çok alternatif yollar var. Ancak bu yollar kimi zaman uzun süren ve daha pahalı testlerdir.

Ancak ayda yüzlerce hatta bazen binlerce lira harcadığımız rimellerimizden bu testleride bekleyebiliriz pekala değil mi?

4- Avrupa Birliği Ülkeleri Kendi Testlerini Başka Ülkelere Yaptırmayı Tercih Ediyor

Bakın fotoğrafa. Tam bu sahneyi SaveRalph animasyonundan hatırladınız değil mi ?

Avrupa birliği bu güzel tavşanlara deney hayvanları/test hayvanları demek yerine; deneysel ve diğer bilimsel amaçlar için kullanılan hayvanlar demeyi tercih ediyor. Yasal düzenlemelerle de kısmen bu hayvanların hakları korunuyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde hayvan testleri yasak. Ancak firmalar dilerse testlerini farklı ülkelerde yaptırıp ürünün üretim ve satışını Avrupa Birliği ülkelerinde yapabilir tabi.

5- İngiltere  Yılda Yaklaşık Olarak 4 Milyon 17 Bin Deneyi, Türkiye ise 266 Bin Deneyi Hayvanlar Üzerinde Yapıyor

Deneye Hayır derneği kurucuları bu durumu şöyle özetliyor;

"Her yıl Türkiye'de 266 bin hayvan deneylerde kullanılıyor. Bilimsel makaleler ve veriler hayvanlarla yapılan deneylerin büyük bir avantaj olmadığını artık bunun yerine bilgisayar üzerinde yapılan deneylerin çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Hayvan ve insan arasında büyük farklılıklar var metabolizmasi farklı, fizyolojisi farklı. Aslında deneylerde hayvan kullanılmasınin temel amacı tip ve ilaç endüstrisinin kendisini temize çekme çabası."

Şu anda Türkiye'de130'un üzerinde deney merkezi olduğunu vurgulayan Özgüner, kızartılmış yağın solunum yolu üzerindeki etkisini incelemekten, sağlıklı hayvanların kemiklerini kırarak yapılan de neylere kadar büyük vahşetlerin yaşandığını belirtiyor: "Bunlar çoğunlukla akademisyenlerin kendi araştırmaları için yapılıyor. Yani kendi kariyerleri uğruna bilim dünyası için şart olmayan hayvan deneyleri yapıyorlar."

Kaynak: 12

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Sokak Hayvanlarına Evde Kolayca Yapabileceğiniz 5 Mama Tarifi

Evinizde artan malzemelerle sokak hayvanlarını doyurmak ister misiniz?...


Barınaklardan Sahiplenilen Minik Dostlarımızın Değişimleri Sizleri Çok Şaşırtacak

Yapılan istatistiklere göre her yıl 6.5 milyon hayvan barınaklara veya ormanlara terkediliyor. Evcil hayvanların sahipleri tarafından terkedilmesinin bir kaç temel nedeni var. Sahiplenen evcil hayvanın agresif ve sorunlu olması veya sürekli...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0