Hem Korkutucular Hem Büyüleyiciler: İşte Tamamen Terk Edilmiş 18 Yer

Her birinin hikayesi birbirinden farklı. Kimi askeri darbeler kimi mübadeleler kimi nükleer felaketler görmüş ve bir şekilde unutulup gitmişler. Tabi ki doğayı asla durduramazsınız. Tüm resimlerde siz de fark edeceksiniz ki ya çöle dönüşmüş ya da ormana. Birbirinden büyüleyici 18 terk edilmiş şehir ve hikayelerini sizler için derledik.

Hem Korkutucular Hem Büyüleyiciler: İşte Tamamen Terk Edilmiş 18 Yer

1-Tomioka - Fukuşima / Japonya

Tomioka şehri 2011 sonrası radyoaktif sızıntı nedeniyle tamamen tahliye edilmiş. Bu kasabada Çernobil'den sonra ki en büyük nükleer facia yaşanmıştır. Günümüzde hala izleri devam ettiği için kimse yaşamamaktadır.

2- Kayaköy - Muğla / Türkiye

Kayaköy 1923 öncesi kendi halinde sevimli bir Rum köyüymüş. Ancak Cumhuriyetin ilanı ve 1923 mübadelesi ile tamamen terk edilmiştir.  

3- Batık Yat: Mar Sem Fim / Antartika

"Mar Sem Fim " kelime anlamı olarak "Sonsuz Deniz" demek. Şuna bakar mısınız ismini nasıl da hak etmiş. 2012 yılında kaza geçirip batması sonucu Antartika sularında donup kalmıştır. Kendisi belgesel çekimi için kullanılan bir Brezilya yatı idi. Şimdiler de batmış ve donmuş bir halde terk edilmiştir.

4- Aşk Tüneli / Ukrayna

Bu doğa harikası aslında bir zamanlar Ukrayna'nın Klevan şehrini Orzhiv'e bağlayan demiryoluymuş. 3 kilometre uzunluğunda ki bu demiryolu şimdiler de turistik ziyaretlere açık. Ve söylentiye göre buradan birlikte yürüyen çiftlerin dilekleri gerçek oluyormuş.

5- Kolmanskop / Namibya

Öncesin de canlı hareketli bir şehir olan Kolmanskop'un tüm kaderi demiryolu işçisi Zaharis Lewala'nın elmas bulması ile değişmiş. Bu haberin hızla duyulmasıyla binlerce kilometrelik alandaki elmaslar hemen toplanmaya başlanır. Bunun üzerine Almanya burayı yasaklı bölge olarak ilan eder ve bölgenin tüm haklarını Deutsche Diamanten Gesellschaft'a devreder. Şehir, elmas rezervlerinin bitmesiyle bir anda boşalmaya başlar ve artık kimsenin yaşamadığı bir hale gelir.

6- Pripyat / Ukrayna

Pripyat, Çernobil Nükleer Santralinin patlamasından en çok etkilenen şehir. Bu faciadan yalnızca 49 bin kişi sağ kurtulmuştur. Ancak onlar da 2 gün içinde tahliye edilmiş, sonrasında radyoaktif enerjiye maruz kalmaktan biri dizi hastalıkla boğuşmuşlardır. Günümüz de tamamen arındırılamamış şehir hala bomboş.

7- Val- Jalbert / Kanada

1901'de bölgeye kurulan kağıt fabrikası ile birlikte, fabrikanın çalışmaya gelen işçileri tarafından inşaa edilmiştir. Ancak 1927'de fabrikanın kapanması ile iş bulamayan işçiler ve aileler buraya terk etmişlerdir. Günümüze kadar yapısını korumayı başarmışlardır.

8- Home Bush / Avusturalya

Bu gemi aslında Avusturalya'da Sidney'in Batı tarafında yer alan bir tersanenin geriye kalan kalıntıları. Bu gemiyi ünlü yapan ise 106 yıldır yüzüyor olması. Ancak ünlü olan sadece yüzmesi değil. O adeta yaşayan bir ormana dönüşmüş artık.

9- Balıkçı Kulübesi / Almanya

Bu kulübe hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Ancak şunun güzeeliğine bakın. Zamanla doğanın parçası olmuş resmen. Sanki hep oradaymış hissi vermiyor mu ?

10- Ordos / Çin Halk Cumhuriyeti

Burası dünyanın terk edilmiş en pahalı şehri. İçerisinde tiyatro ve sinema salonları, lüks villaları, müzeleri ve toplu konutları var. Bu hayalet şehir başta 1 milyon kişinin yaşaması için planlanmış ancak beklenen oranın yalnızca yüzde ikisi yerleşmiştir. Yaşam alanı olarak tasarlanan bu yer beklenen ilgiyi görmemiş neredeyse hiç satılmamıştır. Sonrasın da park olarak halka açılmıştır.

11-San- Zhi / Tayvan

Burası zengin aristokratlar için tasarlanmış bir tatil köyü. İlginç olan bu şehir tasarlanırken alt tabakadan kimsenin kabul edilmeyeceğinin duyurulmuş olması. Ancak proje yapım aşamasındayken çalışanların başına ölümcül kazalar gelmesi sonucu hiç bir alıcı bulamamıştır.

12- Kapalı Maraş / Kuzey Kıbrıs 

Öncesinde canlı bir turizm bölgesi olan Kapalı Maraş yada diğer adıyla Varoşa, günümüz de hayalet şehir olarak kalmıştır. Temiz plajları pahalı otellerine rağmen neden terk edilmiş hemen bahsedelim. İkinci Kıbrıs Harekatı ile birlikte şehri Türk Silahlı kuvvetleri devralmıştır. Sonrasında sivil halka tamamen kapatıldı.

13- Hashima Adası / Japonya

Bu adanın kaderi de aslında yukarı da bahsettiğimiz Kolamanskop'a çok benziyor. Zengin kömür rezervinin keşfedilmesiyle adanın nüfusu bir anda çok hızlı artmış ve bir dönem neredeyse dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerinden biri haline gelmiş. Sonrasında kömür rezervlerini Mitsubishi firmasının almasıyla maksimum verimliliğe ulaşılmış. Ancak petrolün popülerliği artınca kömüre ilgi azalmış ve ada kapatılıp tamamen boşaltılmıştır. 

14- Croco / İtalya

Günümüz de yalnızca film seti ve turistik gezi amaçlı kullanılan eski ufak bir Ortağçağ kasabası burası. Bu kadar büyüleyici olmasına karşın başından bir dünya felaket geçmiş. Öncesinde 1600'lü yıllarda veba salgını ile nüfus azalmış, sonrasında yaşanan kuraklıkla yiyecek, su sıkıntısı baş göstermiş ve nerdeyse tüm aileler şehri terk etmiştir. Son aile ise 1963 yılında şehri terk etmesiyle tamamen hayalet şehre dönüşmüştür.

15- The Kerry Way, İrlanda

Bu ev içinde aslında herhangi bir hikayeye ulaşamadık ama bu resmi de kaldırmak istemedik. Neredeyse tamamen ağaca dönüşmüş bu yapı insanı kendine hayran bırakıyor.

16- Hollanda Adası / Chesapeake

1910’a gelindiğinde adanın nüfusu yaklaşık 360dı. O dönemde chesapeake körfezinde ki en kalabalık adalardan biriydi. 1914’e gelindiğinde ise ada uzun süren gelgitler ve sert rüzgarlar nedeniyle ağır erozyona uğramaya başladı ve son aile 1918’de adayı terk etmiştir. Bu ünlü resimde ki ev ise 2010 yılına kadar dayanabilmiştir.

17-Angkor Wat, Kamboçya

Bu fotoğraf anlatmak için yetersiz kalır. Mutlaka Bu tapınakların diğer görsellerine de bakın. Khmer imparatorluğuna ait bu tapınaklar 163 hektarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük dini anıtıdır. Günümüzde Kamboçya, Laos, Tayland, Vietnam, Myanmar ve Malezya ülkelerinin topraklarında egemenlik kuran Khmer imparatorluğunun yıkımı ise hala büyük bir sır.

18-The Maunsell Deniz Kaleleri, İngiltere

İkinci Dünya Savaşından kalan bu kaleler şimdiler de turistlerin ilgisini oldukça çekiyor. Hatta yeniden restore edilip otel olarak kullanılması planlanıyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4